WP Rocket Nasıl Kurulur ve Yapılandırma Ayarları Nelerdir?

WordPress siteler için Premium bir önbellekleme eklentisi olan WP Rocket, WordPress uzmanları tarafından en güçlü önbellekleme eklentisi olarak tanımlanıyor.

WP Rocket, sağlamış olduğu otomatik optimizasyon süreçleri sayesinde, deneyimli WordPress kullanıcıları için ve WordPress’e yeni başlayan kullanıcılar için kolayca kullanılabilme imkanı olan bir WordPress eklentisidir.

WP Rocket WordPress eklentisi sayesinde, sitenizin açılış ve yüklenme hızını arttırabilirsiniz. WP Rocket eklentisinin sağlamış olduğu bu özellik, özellikle SEO optimizasyonu için arama sonuçları sayfasında yer alan sıralamanızın iyileşmesini sağlayacaktır. Sıralama sayesinde elde edilen dönüşümünde aynı zamanda artmasına olanak tanıyacaktır.

WP Rocket Premium Paket Türleri

Premium bir WordPress eklentisi olduğundan dolayı, WP Rocket eklentisi Premium paket türlerinin WordPress kullanıcıları tarafından bilinmesi gerekmektedir. WP Rocket WordPress eklentisi için belirlenmiş olan paket türleri ve bu paket türlerinin fiyatları şu şekildedir:

*Single WP Rocket paketi için, yıllık 49$ kullanım ücreti ve 1 site için 1 yıllık bir kullanım hakkı verilmektedir.

*Plus WP Rocket paketi için, yıllık 99$ kullanım ücreti istenmektedir. Bu paketle birlikte sizlere, 3 site için 1 yıllık kullanım imkanı sunulmaktadır.

*Infinite WP Rocket paketi, paket türleri içerisinde son çeşittir. Yıllık 249$’lık bir kullanım ücreti bulunmaktadır. Infinite pakette site sınırlaması yoktur. Sınırsız site için 1 yıllık bir kullanım hakkınız bulunmaktadır.

WP Rocket eklentisi, site açılış ve yükleme hızına etki edecek olan birçok kriterin çözümü içerisinde barındırmaktadır. WP Rocket WordPress eklentisi, site içerisinde yer alan görsellerin ertelemeli olarak yüklenmesini sağlar. JavaScript ve CSS dosyalarının birleştirilip küçültülmesini, JavaScript dosyalarının ertelemeli bir şekilde yüklenmesi gibi işlemleri, eklenti kullanıcılarının yapmasını sağlar.

WP Rocket WordPress Eklentisi Nasıl Yüklenir?

WP Rocket WordPress eklentisinin yükleme işlemleri için öncelikle web sitenize gitmelisiniz. Sitenize gittikten sonra WP Rocket eklentisini, belirlenen paket türleri içerisinden birini seçerek satın almalısınız. Satın alma işlemlerinin gerçekleştirilmesinin ardından e-mail adresinize giriş bilgileriniz mail olarak gönderilecektir. Mail üzerinden gelen giriş bilgileriniz sayesinde, giriş işlemlerinizi yapıp, “My Account” sayfası içerisinde yer alan “Download WP Rocket” sekmesine tıklayarak, eklentinin indirilme işlemlerini gerçekleştirin.

WP Rocket WordPress eklentisi indirme işlemleri tamamlandıktan sonra, WordPress özellikli sitenizi giriş yapıp, eklentiler kısmına tıklayın. Burada yeni eklenti ekle kısmında, eklenti yükle butonuna tıklamalısınız. Butona tıkladıktan sonra karşınıza çıkan bölümde, WP Rocket ZIP dosyanızı yüklemelisiniz. Yükleme işleminin gerçekleştirilmesinin ardından, WordPress siteniz için WP Rocket eklentisi aktif hale gelmiş olacaktır.

WP Rocket Ayarlar Bölümü

WP Rocket WordPress eklentisinin yükleme işlemlerinin gerçekleştirilmesinin ardından, daha stabil bir kullanım için önerilen eklenti ayarlarının düzenlenmesi yapılmalıdır. Bu düzenleme işlemleri için ilk olarak, Settings -> WP Rocket bölümüne tıklamalısınız ve WP Rocket eklentisinin ayarlar kısmına erişin. WP Rocket eklentisinin ayarlar bölümü içerisinde 10 farklı alan bulunmaktadır. Bu 10 farklı alan içerisinde adım adım ilerlemelisiniz ve gerekli incelemeleri yaparak işlemlerinizi gerçekleştirmelisiniz.

WP Rocket eklentisinin ayarlar kısmında yer alan alanlar şu şekildedir:

*Kontrol Paneli (Dashboard)

*Önbellek Ayarları (Cache Settings)

*CSS & JS Dosya Optimizasyon Ayarları (CSS & JS Files Optimization Settings)

*Ortam Ayarları (Media Settings)

*Önyükleme Ayarları (Preload Settings)

*Gelişmiş Kurallar Ayarları (Advanced Rules Settings)

*Veritabanı Ayarları (Database Settings)

*CDN Ayarları (CDN Settings)

*Uzantılar (Add-Ons)

*Araçlar (Tools)

Bu 10 farklı alanda yer alan ayarlamaları sitenize uygun olacak şekilde gerçekleştirmeniz, WP Rocket eklenti ayarlama işlemlerinin sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlayacaktır.

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *