Wordpress Temalarını Türkçeye Çevirme İşlemi Nasıl Yapılır?

WordPress Temalarını Türkçeye Çevirme İşlemi Nasıl Yapılır?

WordPress temanızı Türkçeye çevirebilme işlemi oldukça zor ve zaman ayırmanız gereken bir işlemdir. Bu zorluğa rağmen sizlere teker teker ayrıntılı şekilde açıklamaya çalışacağız. Bu hususlara dikkat ettiğiniz takdirde işlemleri kolaylıkla yapabileceksiniz. Öğrendiğiniz zaman ise yapmaktan korkmayacak ve çekinmeyeceğiniz bir durum oluşacaktır. Şimdi sizlere wordpress temalarını Türkçeye çevirme işlemi nasıl yapılır? Sorusunu açıklayacağız. Öncelikle eklenti indirmeden wordpress temaya çevirme işlemini aktaracağız.

Eklenti İndirmeden WordPress Tema Türkçeleştirme

Eklenti indirmeden wordpress tema Türkçeleştirilmesi için bazı hususlar mevcuttur. Bazı aşamaları dikkate alarak bu işlemi kolaylıkla gerçekleştireceğiz. Üç alt başlık ile sizlere bu hususta bilgileri aktaracağız.

Dil Dosyası

WordPress tema Türkçeleştirme işlemi hususunda tema veya eklentilerin dil dosyalarına ihtiyacımız bulunmaktadır. Bu dil dosyalarının .po ve .mo uzantılı dosyalar olduğu bilinmektedir. Çeviri için kullanılmakta olan bazı tema ve eklentilerde .pot uzantıya sahip dosyalar da bulunur. Bu uzantılı dosyalar dil ismi ile adlandırılmaktadır.

WordPress temamızı Türkçeye çevirme işlemlerini uzantılı dosyaların kullanımını sağlayarak gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Bu dosyalar çoğunlukla, kullanmak istediğiniz tema ya da eklenti dosyalarındaki “langs” veya “languages” klasörlerinin içerisinde yer almaktadır.

 • İlk tercih edilmesi gereken dosya eğer mevcutsa “en_US.po” isimli dosya olmalıdır. Bu seçenek mevcut değilse temaismi.pot ya da eklentiismi.pot isimli çeviri şablon dosyaları kullanılmalıdır.
 • Eğer tema veya eklentimizi yükleme işlemini gerçekleştirdiyseniz, FTP ile sunucumuza bağlanmalı,
 • Wp-content > Themes (ya da plugins) > Tema (veya eklenti) > Languages veya Langs yönlendirmelerini takip etmelisiniz
 • Daha sonra ise en_US.po veya eklentisini -en_US.po adlı dosyamızı, yoksa temaismi.pot ya da eklentiismi.pot adlı dosyayı anında bilgisayarınıza kaydetmelisiniz.

  Wordpress Temalarını Türkçeye Çevirme İşlemi Nasıl Yapılır?

  WordPress Temalarını Türkçeye Çevirme İşlemi Nasıl Yapılır?

Çeviri Programı

WordPress tema ve eklentilerini Türkçeleştirme çalışmaları esnasında size yardımcı olabilecek birçok araç bulunmaktadır. Eğer Google’ın yapmış olduğu çeviriyi güvenli buluyorsanız Google Translator Toolkit aracını, dil dosyası çevirme işlemlerinde kullanabilirsiniz. Fakat pek tavsiye edilen bir husus değildir.

Poedit aracının wordpress temalarını Türkçeye çevirme işleminde kullanmanız daha iyi olacaktır. Bu program hem ücretsiz hem de ücretli şekilde versiyonları bulunmaktadır.

Pro versiyonu, bu programa kullanım sağlayan kişilerden veriler toplayarak, çeviri yapma esnasında sizlere teklifler sunmaktadır. Bu özellik çok işe yaramakta fakat, bu iş mesleğiniz olarak varlığını sürdürmüyorsa ihtiyaç duyulmaz.

Çeviri

Poedit programını cihaza indiriyoruz. İndirme işleminden sonra giriş yapınız. İlk çıkan ekrandan Çeviriyi Düzenle yazısına tıklamanız gerekmektedir. FTP’den masaüstüne indirmiş olduğunuz “en_US.po” dosyasını açmalısınız. Dosyayı açtığınızda Çeviri dili kaynak dil ile aynı veyahut buna benzer konumda bir hata uyarısı almaktasınız.

Eğer bu sorunla karşılaşma durumunu yaşarsanız yazının yanında bulunan Dili Düzelt butonuna tıklamalısınız. Daha sonra ise dili Türkçe seçtiğinizden emin olmanız gerekir.

Eklenti Kullanarak WordPress Tema Türkçeleştirme

WordPress temalarınızda çeviri işlemleri için eklentisiz şekilde kullanımının anlatıldığı yöntemi yaparken başarısız olduysanız eklenti kullanarak da bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

WordPress tema dili değiştirme işlemlerini daha kolay ve uğraş gerektirmeden yapan eklentiler de bulunmaktadır. Bahsedilen diğer yönteme kıyasla daha kolay bir şekilde wordpress temanızı Türkçeye çevirebilirsiniz.

Sizlere bu işlem hususunda en iyisi olan wordpress tema Türkçeleştirme eklentisi Loco Translate uygulamasını tavsiye etmekteyiz. Bu uygulamayı indirdikten sonra aşamaları takip etmeniz yeterli olacaktır.

 • Önce Admin Paneline giriş yapınız. Sonra ise Eklentiler bölümü ardından ise Yeni Ekle sekmelerinden ilerlemeniz gerekmektedir. Ekranın sağ üst köşesindeki eklentilerin arasına Loco Translate yazmalısınız. Eklentinin kurulumunu sağlayıp etkinleştiriniz.
 • Araç çalışır duruma geldikten hemen sonra admin paneli içerisinden bir menü açılmaktadır. Menüdeki Loco Translate’e tıklamalı ve yönetim paneline giriş yapmalısınız.
 • Home kısmında ki sistemde yer alan tema ve eklentilerin listeleri karşınıza çıkacaktır. Hangi eklentiyi veya temayı çevirmeyi düşünüyorsanız ona tıklamalısınız.
 • Daha sonra sayfa içerisinde eklenti ve tema için yapılan dil dosyaları ve çeviri durumlarını göreceksiniz. Dil seçimi alanına gelmelisiniz.
 • Dil seçimi sekmesinde bulunan WordPress dil seçeneğinin seçilmiş olduğundan emin olmalı ve daha sonra hemen alt kısmında bulunan kutucuk ile Türkçeyi seçmelisiniz.
 • Yer seçimi alanına geldik. Burada bulunan seçenek, oluşturmakta olduğunuz Türkçe dil dosyasını nereye kaydetmek istediğiniz ile alakalıdır. Bu seçeneği Author şeklinde işaretlemeniz gerekmektedir. Böylelikle dil dosyası eklentinin veya temanın kendi içerisindeki dosyalarına eklenmiş olacaktır.
 • Artık hazır konumdasınız. Çeviriyi başlat butonuna tıklayarak çeviri işlemini başlatabilirsiniz. Açılmış olan sayfadan kolaylıkla çevirinizi yapmaya başlayınız. İngilizce terimlerin üzerine tek tek tıklamalı ve en alttaki Turkish translation alanına ise çevrilmiş durumlarını yazmalısınız.

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *