WordPress Bloğunuzun Güvenliğini Sağlamak İçin Önemli Adımlar

WordPress Bloğunuzun Güvenliğini Sağlamak İçin Önemli Adımlar

İnternet dünyası içerisinde birçok farklı hesabımız bulunabilmektedir. Uygulamalar içerisinde güvenlik konusunda problem yaşadığımız durumlarla karşılaşabiliriz. WordPress uygulamasına yönelik wordpress bloğunuzun güvenliğini sağlamak için önemli adımlar bulunmaktadır. Daha iyi bir hizmet almak ve gelişmelerden haberdar olabilmek için hesap güvenliği önemlidir. Bu yazımızda sizlerle bloğunuzu nasıl koruyacağınız ile ilgili bilgiler sunacağız. Gelin yazımızı birlikte inceleyelim.

WordPress Uygulamasını Güncel Tutmak

Öncelikli olarak dikkat edilmesi gereken nokta WordPress uygulamanızın güncel olmasıdır. Zararlı yazılımlardan uzak durmak için bloğunuzu güncel tutmanız önemlidir. Ayrıca bu durumla ilgili WordPress hesabınızın otomatik güncelleme özelliğinin olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Başlıca core güncellemelerinizi manüel olarak yapmalısınız.

Güncellemelerin yapılması eklentilerin doğru ve hesabınızla uyumlu bir şekilde çalışabilmesi adına önemlidir. Ayrıca WordPress hesabınızı daima güncel tutmanız yeni versiyon ile gelen eklentileri de öğrenmeniz açısından önemlidir. Güncellemeler uygulama için daha gelişmiş bir altyapı hazırlamak amacıyla oluşturulur.

Kullanılmayan Eklentileri Kaldırma İşlemi

Eklenti kaldırma işlemlerinde dikkat edilmesi gereken nokta WordPress hesabınıza yapılan saldırının temel nedeninin her zaman temel dosyalardaki açıklıklar olmamasıdır. Çoğu zaman sitelere olan saldırılarda eklentilerin önemli bir yeri vardır. Eklentilerinizi güncel tutmak, eski eklentileri hesabınızdan temizlemek doğru olacaktır.

Önemli olan bir başka nokta ise eklentileri temizlerken WordPress hizmetinin temel dosyalarına dokunmamanız gerektiğidir. Temel dosyalar, güvenlik duvarınızın korunması için önem taşır.

Yaptığınız değişiklikler sonucunda uygulama içerisinde belirli sorunlar yaşama durumunuz ortaya çıkabilir. Ayrıca temel dosyalar içerisinden değişiklik yapmak istiyorsanız da hedefinizi dolaylı olarak yerine getirmeye çalışmalısınız. Yani eklentiler aracılığıyla bu işlemleri gerçekleştirmelisiniz.

WordPress Bloğunuzun Güvenliğini Sağlamak İçin Önemli Adımlar

WordPress Bloğunuzun Güvenliğini Sağlamak İçin Önemli Adımlar

Güçlü Şifreler Kullanmak

WordPress hesaplarının güvenlik duvarı adına önemli noktalardan biride şifrenin güçlü olmadır. Özellikle her uygulama hesabında dikkat edilmesi gereken nokta bu olmaktadır. Ayrıca hesabın zayıf şifrelerle oluşturulduğunu gösteren bazı detaylar vardır. Eğer hesabınız çok kısa ve yalnız belirli kategorideki işaretlerden oluşuyorsa hesap şifrenizi değiştirmenin gerekli olabilir.

Daha detaylı açıklayacak olursak,

  • 12345 gibi sıralı rakamların kullanılması
  • Yalnız sayıların ya da yalnız harflerin kullanılması
  • Kullandığınız harflerin isim, şehir gibi basit ifadeler içermesi
  • Şifrenin çok kısa bir şekilde belirlenmesi
  • Rakam kullanımlarında doğum tarihi, şehir kodu gibi ifadeler yer alması

Şifrenin kuvvetliliği açısından dezavantaj bir duruma dönüşür. Şifreleri güçlü kılmak için bu noktalara dikkat edilmesi ve küçük harf, büyük harf, rakam, özel karakterlerin hepsini bir şifre içerisinde kullanılması önemlidir.

Orijinal Temalar Kullanmak

WordPress hesap güvenliği açısından dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise blog tasarımında kullanılan temaların orijinalliğidir. Önemli olan pahalı temalar seçmek değil orijinal olanları kullanmak olmalıdır. Çoğu zaman ücretsiz olarak sunulan temalarda kötü amaçlı kodlar yerleştirilmiş olabilmektedir. Ayrıca eklentilerin içerisinde bu durumun gerçekleşmesi mevcuttur.

Orijinal tema seçimlerinde sitenin kendi bünyesinde yer alan temaların kullanımına özen gösterilmelidir. Ayrıca bu konuda ücretsiz sunulan orijinal temaları kullanmak dışında yatırım amaçlı da tema kullanabilirsiniz. Tema satın alıp bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Güvenilir Bir Sunucu Hizmetinden Destek Almak

Sitenin güvenirliliği açısından değinmemiz gereken bir diğer durum ise sunucu hizmetinin sağlandığı kaynak olmaktadır. Özellikle de bu konuda işini bilen, belirli bir seviyeye ulaşmış kişilerle çalışmanın gerektiği unutulmamalıdır. Bu yerlerin sizlere sunduğu hizmetler henüz kendinizi kanıtlayabilmiş yerlere göre daha iyidir. Ayrıca hesabınızı da güvenilir bir hostinge taşımanız, kalıcı zararlara karşı sizin için avantajlı olacaktır. Konu ile ilgili daha detaylı bilgi almak için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

 

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *