Wordpress Bloğunuzun Güvenliğini Sağlama

WordPress Bloğunuzun Güvenliğini Sağlama

Web sitelerinin güvenliğini sağlamak, sisteme karşı yapılacak olan saldırıların önüne geçmek için oldukça önemlidir. Günümüz teknoloji çağının siber saldırıları, gün geçtikçe yeni yöntemler kazanır ve gelişir. Bu sebeple wordpress bloğunuzun güvenliğini sağlama almanız gerekir. Bunu yapabilmeniz için bir kaç yöntem bulunur. Bu yöntemleri alt başlıklar aracılığı ile inceleyebilirsiniz.

WordPress Admin Paneli Gizleme

WordPress kurulduğunda, yönetici paneli sayfasının yolu siteadresi.com/wp-admin olarak belirlenir. Bu varsayılan bir ayardır. Siber saldırıların ilk hedefi yönetici panelidir. Bu sebeple bu panelin yolunu değiştirmeniz sizin yararınıza olacaktır. Bu işlemi WPS Hide Login eklentisi indirerek yapabilirsiniz. Eklentiye, yönetici paneli sol menüsünde yer alan Ayarlar>WPS Hide Login adımlarını izleyerek ulaşabilirsiniz.

Admin paneli girişinin değiştirilmesinin ardından, admin paneline giriş kullanıcı adınızı da değiştirmelisiniz. Admin paneline giriş yaparken kullandığınız ad, sitenizde yayınlayacağınız içeriklerde görünecektir. Kullanıcılar>Profiliniz adımları izlenerek, Ad ve Takma ad kısımlarından herkes tarafından görüntülenebilen adınızı değiştirebilirsiniz.

Güçlü Bir Şifre Tercih Edin

Gerek yönetici hesabında, gerekse diğer bütün şifreler tercihlerinde, mutlaka güçlü bir şifre kombinasyonu tercih etmelisiniz. Büyük, küçük harf, semboller ve sayılar kullanarak oluşturduğunuz şifreler, saldırılar için daha defansif olacaktır.

Wordpress Bloğunuzun Güvenliğini Sağlama

WordPress Bloğunuzun Güvenliğini Sağlama

Güvenlik Eklentisi Yükleyin ve Yedek Alın

Basit saldırılardan ve kötü amaçla üretilen yazılımlardan korunmak için mutlaka güvenlik eklentisi yükleyin. WordPress için programlanan güvenlik eklentilerini araştırın ve yükleyin. Sitenizde mutlaka yedekleme işlemi yapın. Sitenize herhangi bir zararla karşılaşıldığında veya tüm içeriğiniz ulaşılamaz duruma geldiğinde dahi, yaptığınız yedekleme ile tüm içeriği tekrar geri yükleyebilirsiniz. Yedek almak tüm çalışmanızı garanti altına almanıza yarayacaktır.

Yazılımları Güncel Tutun

Sitenizdeki eklentileri ve yazılımları sürekli olarak güncel tutmanız, yenilikleri takip etmeniz ve güvenliğiniz için oldukça önemlidir. Kullandığınız tüm tema ve uygulamaların güncel sürümlerini takip edin. Ayrıca, PHP sürümünüzü de mutlaka güncellemeyi unutmayın. Eğer düşük bir PHP sürümü kullanıyorsanız, web hosting kontrol panelinden kontrolleri sağlayabilir, ya da hosting firmanız ile iletişime geçebilirsiniz.

Nulled Yazılımları Asla Kullanmayın

Site hacklenmesi gibi sorunlar, genel olarak nulled eklenti veya tema kullanımlarından dolayı olur. Bu sebeple mutlaka lisanslı yazılımları kullanmaya dikkat edin. Nulled yazılımlar kullanarak, sitenizi hiçbir zaman riske atmayın.

Mutlaka İyi Bir Hosting Firması Tercih Edin

Mutlaka bilinen ve referansları kuvvetli bir hosting firmasıyla çalışın. İyi bir hosting firmasıyla çalışmak, sitenizin performansı ve güvenliği için önemlidir. Eğer hosting tarafında yeterli güvenlik sağlanmıyorsa, yaptığınız tüm güvenlik çalışmaları önemini yitirecektir. Güvenliğinizi mutlaka güçlü bir hosting firması seçerek temelden sağlamalısınız.

WordPress Güvenliği İçin Çeşitli İpuçları

WordPress bloğunuzun güvenliği için uygulayabileceğiniz çeşitli ipuçları şöyledir;

  • Eğer site SSL sertifikasına sahip değilse, mutlaka en kısa süre içerisinde SSL kurulmalıdır,
  • Sitenin yönetildiği işletim sisteminin güvenliği tam sağlanmalıdır,
  • Cloudfare kullanarak, DDoS saldırılarından korunulmalıdır,
  • E-posta yolu ile gönderilen ve bilinmeyen bağlantılara asla tıklanmamalı, spam olarak işaretlenmeli ve şikayet edilmelidir. Bilinmeyen bağlantıların açılması, çok büyük risk taşır,
  • Yönetici paneline girişin çok daha güvenli bir hale getirilmesi için, mutlaka iki faktörlü doğrulama kullanılmalıdır. Yönetici paneline yalnızca yetkiye sahip kişilerin giriş yaptığına emin olunmalı, panel giriş bilgilerinin başkalarının eline geçmesine karşı önlem alınmalıdır.
  • Domain whois bilgileri kesinlikle gizli tutulmalıdır. Domain whois bilgileri ile host edilen firmanın servis bilgileri ve kayıt ile ilgili tüm bilgilere erişilebilir. Bu sebeple domain whois bilgilerinin gizliliği büyük önem taşır,

Adımlar eksiksiz bir şekilde izlediğinizde ve lisanssız yazılımlardan uzak durarak, bilinmeyen kaynakları açmamaya dikkat ederek, WordPress bloğunuzun güvenliğini sağlayabilirsiniz.

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *