Windows 10'da Görünmez Klasör Oluşturma

Windows 10’da Görünmez Klasör Oluşturma

İşletim sistemlerinden en çok kullanılmakta olan Windows 10’da bazen kişisel bilgisayarlarımızda klasör veya dosyaları başka kişilerin görmesini istemeyiz. Özellikle şirkette çalışan birisiyseniz veya kişisel bilgilerinizi içeren dosyaları da aynı işletim sisteminde tutuyorsanız dosyaları gizlemek isteyebilirsiniz. Peki, Windows 10’da Görünmez Klasör Oluşturma nasıl yapılır?

Görünmez Klasörler Nasıl Oluşturulur

Windows 10’da görünmez klasör oluşturma işlemi için birden fazla yöntem vardır. Bunlardan bazılarını söyleyecek olursak, klasör özelliklerinden dosyayı gizlemek, klasör özelliklerini kullanarak klasörün simgesini değiştirmek ve klasörleri program yardımı ile gizlemek diyebiliriz.

Yöntem 1: Klasör Özelliklerinden Dosyayı Gizlemek

İstediğimiz görünmez klasörü oluşturmak için aşağıdaki adımları uygulamamız gerekmektedir.

İlk olarak masaüstüne sağ tıklayarak yeni sekmesinden klasör veyahut oluşturmak istediğimiz dosyayı seçelim. Eğer halihazırda hazır olan bir dosya veya klasör varsa bu adımı atlayalım.

 • Yeni bir klasör oluşturduysanız klasöre isim verelim. İsim vermek için sağ tıklayıp yeniden adlandır diyerek yeni ismini yazabiliriz.
 • Sonrasında oluşturduğumuz dosya ya da klasöre sağ tıklayarak özelliklere basınız.
 • Özelliklerde olan genel sekmesine gelerek öznitelikler başlığı altında bulunan gizli tikine tıklayıp uygula diyerek buradan çıkın.
 • Herhangi bir klasöre ya da bilgisayarım dosyasına girerek üst sekmede bulunan görünüm sekmesine tıklayınız.
 • Görünüm sekmesinde bulunan gizli ögeler butonu eğer tikliyse tikini kaldırın.

Bu adımları yaptıktan sonra klasörünüz artık görünmez hale gelecektir. Klasörü siz de göremeyeceğinizden dolayı, görmek istediğiniz zaman görünüm sekmesine tekrar gelerek gizli ögeler butonunun tikini tekrar ekleyin.

Windows 10'da Görünmez Klasör Oluşturma

Windows 10’da Görünmez Klasör Oluşturma

Yöntem 2: Klasörün İsmini ve Simgesini Değiştirerek Klasörü Gizlemek

Klasör İsmini Boş Yapma

Bu yöntem Windows 10’da görünmez klasör oluşturma işlemi için bir önceki yönteme göre daha az güvenliklidir. Fakat işe yaramaktadır.

 • İlk olarak masaüstüne sağ tıklayarak yeni bir klasör oluşturun eğer klasörünüz varsa klasörünüzün olduğu konuma geliniz.
 • Klasörünüzün ismini değiştirmek için sağ tıklayıp yeniden adlandıra tıklayın. Veya f2 tuşuna basabilirsiniz.
 • Adlandırma yaparken alt tuşuna basılı tutun ve numpadde 0160 sayılarını tuşlayın.
 • Dosyamızın ismi artık görünmez haldedir. Eğer dosyamızın uzantısı (.docx .zip gibi) görünüyorsa herhangi bir klasöre girip üstteki sekmelerden görünüme tıklayıp dosya uzantısını göster adlı tiki kaldırın.

Klasör Simgesini Görünmez Yapma

Klasör simgesini görünmez yaparak kendi klasörümüzü tamamen görünmez yapacağız.

 • Klasörümüze sağ tıklayıp özelliklere tıklayalım.
 • Özelleştir Sekmesine tıklayınız.
 • Simge Değiştirme butonuna basınız.
 • Simgeler arasında görünmez (boşluk) bir simge göreceksiniz. Onu seçerek tamama basın.
 • Özellikler yerinde uygulaya basarak bu sekmeden çıkış yapınız.

Artık klasörümüz tamamen görünmez bir hale geldi. Fakat bu işlemlerden sonra sizden başka bir kullanıcı es kaza bir şekilde klasörünüzü bulabilir ve dosyalarınızı görüntüleyebilir. Diğer bir dezavantajı ise yüksek çözünürlüklü ve küçük simgeli klasörler kullanıyorsak dosyamız kaybolabilir.

Yöntem 3: Çeşitli Yazılımlar Yardımı ile Klasör Gizlemek

İnternette kısa bir araştırma yaparak klasör gizleme işlemi için çeşitli 3. Parti yazılımlar bulabilirsiniz. Bunlardan bazıları ücretli olup bazıları ücretsiz olabilir. Bu çeşit yazılımları araştırıp kullanıcı yorumlarına bakarak seçmek en sağlıklısı olur. Çünkü kullanacağımız yazılımlar dosyamızı şifreleyerek görünmez hale getiriyor. Eğer ki bu yazılımlar güvenilir değilse verilerinizi sizden çalabilir ve bunun için paralar isteyebilir.

Ya da yüksek güvenlikli bir uygulama değilse kolay bir şekilde hacklenerek dosyanıza erişim sağlanabilir. İnternetten uygun bir yazılım bulduktan sonra yazılımımızı bilgisayarımıza yükleyelim. Ardından kurduğumuz programı ilk kez açtığımızda bizden bir şifre oluşturmamızı ister. İstenen bu şifre gayet normaldir. Çünkü bu şifreyi koymazsak yazılımdan anlayan insanlar da bu uygulamaya rahatça erişerek dosyalarımızı görüntüleyebilir. Şifremizi belirledikten sonra istediğimiz dosyayı seçerek gizleyebilir, istediğimiz zaman dosyamızı görünür hale getirebiliriz.

 

 

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *