Windows 10'da Cihazımı Bul Özelliğini Kullanma

Windows 10’da Cihazımı Bul Özelliğini Kullanma

Cihazımızda bul özelliğini kullanarak kayıp Windows 10 PC, dizüstü bilgisayar veya tablet konumunda takip etme işlemi nedir, nasıl yapılmalıdır bunları aktaracağız. Windows 10, Kasım 2015 güncellemesi ile birlikte eklemiş olduğu cihaz izleme özelliği aracılığı ile kayıp Windows PC ve tablet konumu takip edebilme olanağı ve başka özelliklerini de bizlere sunmaktadır. GPS izlemeyi etkinleştirebilmekte ve kayıp Windows 10 tablet veyahut PC hususunda sanki akıllı telefon gibi konumu takip etme işlemi gerçekleştirilebiliyor. Önceki zamanlarda, bu işlemi yapabilmek için Prey gibi üçüncü taraf yazılımlar gerekmekteydi. Fakat cihazımı bul özelliği genel olarak herkes tarafından bir Microsoft hesabı ile kullanması doğrultusunda ayarlanmıştır. Bu özellik ise sistemde varsayılan olarak kapalı konumdadır, bu sebeple cihazınızı kaybetmeden önce etkinleştirilmesi gerekmektedir. Şimdi sizlerle windows 10’da cihazımı bul özelliğini kullanma da ayrıntılı hususlara değineceğiz.

Windows 10 Cihazımı Bul özelliği ne zaman işe yaramaz?

Bu özellik etkinleştirilmesi yapılmadan önce, bazı sınırlamaları bulunmaktadır. Bu sadece bir cihaz izleme çözümü olup bilgisayarınızı uzaktan silmenize veyahut kilitlemenize izin vermemektedir. Bunun yanında cihaz içerisinde bir alarm çaldıramaz, web kamerası ile kullanmakta olan kişinin ise fotoğrafını çekemezsiniz. Size sadece cihazınızın konumunu göstermektedir.

Bu durum kayıp bir akıllı telefonu izleme çözümü kadar oldukça profesyonel çalışma göstermemektedir. Bilgisayarınızın otomatik şekilde durumu kontrol edebilmesini ve konumunu bildirmesini sağlayabilmektesiniz. Fakat bunu yapabilmek için bilgisayarınızın ve tabletinizin açık ve internete bağlı halde olması gerekmektedir.

Windows 10'da Cihazımı Bul Özelliğini Kullanma

Windows 10’da Cihazımı Bul Özelliğini Kullanma

Windows 10’da Cihazımı Bul özelliğini etkinleştirme

Windows 10 için cihaz bulma özelliğini etkinleştirmek için birkaç adıma başvurmanız gerekir. Bu adımlar:

  • Cihaz izlemesini etkinleştirebilmek için başlat menüsünü veyahut başlangıç ​​ekranını açmalı ve ayarları seçmelisiniz.
  • Bilgisayarınızı veyahut tabletinizi kaybetmişseniz, genel olarak bunu uzaktan etkinleştirmenin bir yolu bulunmamaktadır. Önceden chrome remote desktop, team viewer veyahut başka bir uzaktan erişim programları gibi uzak masaüstü çözümü yüklemişseniz, bilgisayarınıza uzaktan erişimi sağlamayı ve cihaz izleme özelliğini de etkinleştirmeyi denemeniz gerekebilir.
  • Bu özelliği bulabilmek için ayarlar uygulamasın içerisinde güncelleme ve güvenlik bölümünden cihazımı bul seçeneğine gitmelisiniz.
  • Bu işlemi gerçekleştirmek için bir Microsoft hesabı kullanmanız gerekmektedir. Eğer cihazı kaybederseniz konum takibini oluşturmak için bir web tarayıcısı ile o Microsoft hesabına giriş yapmanız gerekecektir.
  • Henüz etkinleştirme sağlamadıysanız, cihazımı bul kapalı şeklinde bir mesaj görmektesiniz. Bu özelliği aktifleştirmek için değiştir düğmesine tıklamalısınız.
  • İstediğiniz takdirde cihazımın konumunu periyodik şekilde kaydetme seçeneğini etkinleştirmeniz gerekir. Bu sayede ise Windows 10 bilgisayarınız, konumunu düzenli şekillerde ve otomatik olarak Microsoft’a göndermektedir.

Bu durum en son bilinen konumu görüntüleme sağladığınız için, bilgisayarınızı izlemeye gittiğiniz takdirde açık bulunmasa veya çevrimiçi olsa bile bulmanızı sağlamaktadır.

PC’niz İçin Bir İsim Belirleyin

Windows 10 cihazımı bul ile birlikte konum takip etme işlemi yapmış olduğunuz PC, ayarlanmış olan kayıtlı cihazlar listesinde görünmektedir.

Bilgisayarınızı yeniden adlandırabilmek ve daha kullanışlı bir isim verebilmek için, bilgisayarda bulunan ayarlar uygulamasını açmalısınız. Sistem bölümünden hakkında alanına gitmelisiniz. PC’yi yeniden adlandırma düğmesi ekranda belirecektir, beliren düğmeye tıklamalı ve bilgisayarınıza daha anlamlı bir ad vermeniz gerekmektedir.

Kayıp Windows 10 PC veya Tablet Konumu Takip Etme

Kayıp cihazlarını takip etmede ki hususları şöyle sıralayabiliriz:

  • Kayıp cihazınızın takip edilebilmesi için bir web tarayıcısı açmalısınız. Aynı zamanda account.microsoft.com/devices adresine giriş yapmalısınız.
  • Windows 10 bilgisayarında kullanmış olduğunuz Microsoft hesabınızla oturum açmalısınız.
  • Microsoft hesabınızda kayıtlı cihazların bir listesi karşınıza çıkacaktır. Liste içerisinde ilerlemeli ve izlemek istediğiniz cihazı aramalısınız. Cihazın sağ kısmında “en son (saatte) (Şehir) içinde görülmüştür” ifadesini göreceksiniz.
  • Cihazımı bul bağlantısını tıkladığınız takdirde cihazı bir harita üzerinde takip etmektesiniz. Cihaz açılmış ise ve Wi-Fi, kablolu bir internet kablosu veyahut hücresel veri bağlantısı aracılığı ile İnternet’e bağlı ise konumu düzenli şekilde güncellenme sağlayacaktır.

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *