Windows 10 Yüklü Uygulamaların Tükettikleri Verileri Görün

Microsoft şirketi tarafından en son piyasaya sürülen işletim sistemi olan Windows 10, çeşitli işlevsel özellikteki fonksiyonlarıyla her ölçekte faydalı olmayı amaçlamakta.

Windows 10 işletim sisteminin ayarlar paneli içerisinde gösterimi yapılan veri kullanımı kısmında, bilgisayarınızın Wi-Fi ve Ethernet kartı bağlantısı üzerinden ne kadarlık veri tüketiminde olduğu görülebilmektedir. Aynı panel üzerinde aynı zamanda, bilgisayarınıza yüklemiş olduğunuz uygulamalarında ne kadarlık bir veri tüketimi yaptıklarını detaylı bir şekilde görebilme şansınız bulunmaktadır.

Uygulamaların gerçekleştirmiş olduğu veri kullanımları telefonlar üzerinden de görülebilmekteydi. Ancak Windows 10 işletim sistemlerinde olduğu şekilde sağlıklı ve detaylı olmamakta. Bazı yüklü uygulamalar, arka planda bulunduklarında by-pass gibi işlemler yaptıklarından dolayı, sanki hiç veri kullanımı yapmıyorlarmış gibi gözükmekteydiler. Ancak Windows 10 işletim sistemiyle birlikte, bu durumun da önüne geçilmiştir.

Windows 10’da Veri Tüketimi Yapan Uygulamalar

Windows 10 veri tüketimi yapan uygulamaların görülebilmesi için öncelikle, bilgisayarın başlat menüsünden ayarlar seçeneğini seçmelisiniz. Seçtikten sonra karşınıza çıkan yeni pencerede “Ağ ve İnternet” menüsünü seçmelisiniz. Bunu seçmenizin nedeni ise, ayarlar menüsü içerisinde birçok fonksiyonel bölüm bulunmaktadır. Sizlerin seçmesi gereken ve veri tüketimi yapan uygulamaların görülebilmesi için, ağ ve internet menüsü seçilmelidir. 

Ağ ve İnternet menüsü seçildikten sonra karşınıza yine birçok fonksiyonel özellik çıkacaktır. Bu fonksiyonel özellik içerisinde alt bölümde yer alan veri kullanımı sekmesine tıklanılarak, son 1 ay içerisinde bilgisayarınız içerisinde yer alan uygulamaların ne kadarlık bir veri kullanımı yaptıklarını görebilirsiniz.

Ağ ve internet menüsü içerisinde seçilen veri kullanımı bölümü içerisinde herhangi bir veri yoksa veya pencere kendiliğinden kapanıyorsa o zaman, bilgisayarınızı yeniden başlatmalısınız. Yeniden başlatma işlemi gerçekleştirildikten sonra, yine aynı işlemleri uygulayarak Windows 10 yüklü uygulama veri tüketimi bilgilerini görebilirsiniz.

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *