Web Sitenize Trafik Çekme ve Site Trafiği Öğrenme

İnternet sitelerine gelen ziyaretçi trafiği, ziyaret eden kitleyle doğru orantılıdır. Bu sebeple internet trafiği, yapılan ziyaretlerle oluşmaktadır.

Web siteleri içerisinde yer verilen ürün veya hizmetlere kullanıcılar tarafından ulaşılmak istendiğinde, arama motorları üzerinden çeşitli aramalar gerçekleştirilir. Bu arama sonucunda internet sitenizin SERP üzerinden listelenmesi sonucunda, sitenize kullanıcılar tarafından ziyaretler gerçekleştirilecektir.

İnternet sitelerine gelen ziyaretçiler, siteler üzerinde gezinirken birçok sayfaya da aynı zamanda uğrayabilmektedirler. Çeşitli bilgilere ulaşma, ürün satın alma gibi aktiviteler ziyaretçiler tarafından gerçekleştirilir. Kullanıcıların ziyaretleri sırasında yapılan bu aktiviteler, internet sitenizin trafiğini oluşturmaktadır. Sitenize gelen trafiğin artması ve artıyor olması, aynı zamanda kullanıcıların ziyaret sayılarının da arttığını gösterir.

Site Trafiği Öğrenme Nasıl Gerçekleştirilir?

Web site trafiği öğrenme çalışmaları için 2 farklı ücretsiz araç kullanılabilmektedir. Bu araçlar, Google Analytics ve Search Console araçlarıdır. Bu araçların ücretsiz olması, internet sitesi sahipleri tarafından sıkça kullanılmalarını ve site trafiklerinin öğrenilmesini sağlamaktadır. Rakip internet sitelerinin trafiklerinin öğrenilmesi içinse semRush, Ahrefs gibi ücretli araçlar kullanılabilir.

Search Console üzerinden kontrol edilen site trafiği, gösterim ve tıklanma sayıları eğer ki istediğiniz düzeyde değilse, siteniz üzerinde değişiklikler yapmalısınız. Organik arama sonuçlarınızda iyileştirmeler yapmalı, ziyaretçi kitlenizi iyi bir şekilde belirleyip, kitlenize uygun olacak şekilde web sayfalarınızı tasarlayabilirsiniz.

İnternet sitenize trafik çekebilmek için, kaliteli içerikler, doğru anahtar kelime seçimleri ve içerik optimizasyonu çalışmaları yapmalısınız. Bu çalışmaları gerçekleştirdiğinizde, sitenizin trafiğinde artış meydana gelecektir. Bu çalışmaları yaparken dikkat etmeniz gereken önemli bir nokta ise, hedef kitlenizin hareketlerini iyi bir şekilde analiz etmeli ve kullanıcı deneyimiyle birleştirmelisiniz. Bu durum, trafik konusunda daha fazla verim alınmasını sağlar.

Web Sitelerine Trafik Çekmek İçin Yapılabilecekler

Web sitenize trafik çekme işlemlerinde site sahiplerinin yapabilecekleri çeşitli çalışmalar bulunmaktadır. Bu çalışmaların iyi bir şekilde uygulanması site trafiğinizde gözle görülür artışların meydana gelmesini sağlayacaktır.

Web sitelerinize trafik çekmek için uygulayabileceğin en önemli stratejilerden biri, anahtar kelime stratejisidir. Sitelerinizde yer alan web sayfalarının hangi amaca hizmet ettikleri, sayfaların ne ifade ettiği gibi durumların belirlenmesinde doğru bir şekilde hedeflenmiş anahtar kelime kullanımı gelmektedir.

Web sayfalarınızın gerçek kullanıcıların aramış oldukları anahtar kelimelerle oluşturulup yayınlandığında, arama motorlarının botları tarafından sayfalarınız anlamlandırılacak ve arama sonuçlarının gösterildiği sayfada listelenecektir.

Yeni kurulmuş olan bir internet sitesiyseniz veya site görünürlüğünüzün olmadığını düşünüyorsanız o zaman site trafiğinizi öğrenmenizde fayda vardır. Eğer ki site trafiğiniz oldukça az veya yoksa o zaman, rekabet düzeyi düşük olan anahtar kelimelerin kullanıldığı içerikler oluşturularak sitelerinize trafik çekebilirsiniz.

Web sitesi trafik çekme stratejilerinde kullanılacak düşük rekabet düzeyli anahtar kelime kullanımında, “Long Tail” denilen rekabeti az, geri dönüşü yüksek kelime gruplarının kullanımı önemlidir. Site görünürlüğünüze etki edecek olan anahtar kelimelerin araştırılma süreci de, internet sitenizin ana kelimelerinin de listelenmesini sağlar.

Rakip Site Trafiği Öğrenmenin Önemi

Aynı alanda içerik ürettiğiniz ve sizden çok daha fazla trafik çektiğini düşündüğünüz rakip sitelerin trafiklerini öğrenmeniz, sizlerin de o yönde stratejiler belirlemenizi sağlar. Rakip site trafiklerinin öğrenilebilmesi için, birçok araç bulunmaktadır. Bu araçlar, rakip web sitelerinin hangi kelimeler ile hangi sitelerden trafik çektiklerini gösterir.

Rakip site trafiklerini öğrenmek için en çok kullanılan araçlar ise, SimilarWeb, Ahrefs veya SEMrush’tır. Bu araçlardan herhangi birini kullanarak rakip sitelerin trafiklerini öğrenebilirsiniz. Rakip web site trafiği öğrenme işlemleri için kullanılacak olan bu araçlar ücretlidir ancak, deneme sürümleri bulunmaktadır.

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *