Web Hosting Nedir? Ne İşe Yarar

Web Hosting Nedir? Ne İşe Yarar

Ekimnet.com Web Hosting Nedir? Ne İşe Yarar hakkındaki bu yazımı dikkatlice okumanızı tavsiye ederim.

Web sitesi yapmak isteyen bir çok kişinin aklına takılan sorular genellikle hosting nedir, hosting ne işe yarar, hosting ne, hosting nedir ne işe yarar gibi olmakta. Bende Ekimnet.com platformunda sizleri aydınlatmaya çalıştım..

Web Hosting Nedir? Ne İşe Yarar

Web hosting Türkçe karşılığı ise “Alan Adı Barındırma” hizmeti şeklinde tanımlayabiliriz. İnternette sitelerin çalışması için gerekli olan ve bir sunucuda size özel ayrılan hizmete kısaca hosting ( Alan Adı Barındırma) diyoruz. Daha da açmak gerekirse bir internet sitesine girdiğinizde ekranda gördüğünüz her şey resimler, yazılar, dosyalar gibi veriler bir sunucuda bulunur bunu şöyle de tanımlayabiliriz kendi bilgisayarınızdan karşı taraftaki yani web sitesi için gerekli dosyaların yüklü olduğu başka bir bilgisayardır.

Web siteniz için almış yada alacak olduğunuz Hosting hizmeti bir sunucu ( Server ) tarafından sağlanmaktadır. Tabi siz yine başka bir yerden hizmet almak yerine kendi bilgisayarınızı Hosting ( sunucu ) olarakta kullanabilirsiniz.

Kendi Bilgisayarınızı Nasıl Sunucu Olarak Kullanabilirim sorusuna Şuradaki yazımdan öğrenebilirsiniz.

Normal bilgisayarlar üzerinden de yapabildiğiniz web hosting ( Sunucu ) işlemlerinin bazı zorlukları vardır. Normal kullandığımız bilgisayarlar 7/24 açık olmaya uygun değildir. Tüm saldırılara karşı ne kadar önlemde alsanız çok iyi bir bilgiye sahip olmalısınız ki herhangi bir durumda hızlıca web sitenizi ulaşılabilir hale getirmeniz gerekli. 7/24 bilgisayarınızın açık olması için elektrik kesintilerine karşı önlem almanız gerekli  ve aynı zamanda maliyet açısından da çok fazla paralar ödeyebilirsiniz. Bu gibi durumlardan dolayı bir web sitesi açacaksanız bunun için kurulmuş şirketlerden hosting sağlamanızı tasfiye ederiz.

Sizler için önermiş olduğum daha uygun maliyetlerle Şuradaki adresten hosting ve alan adı alabilirsiniz

Düşünsenize ;  Günün her saati Hosting Sağlayıcınızın  adresine girip işlem yapabildiğiniz bir yapının arka planında bir sunucu vardır ve o sunucu günün her saati açık durup işlem yapmaya hazır durumdadır.

Bunların yanı sıra mail hizmetleri de yine bu sunucular üzerinden verilmektedir. Maillerinizin kesintisi ve sürekli aktif durumda olması için hosting hizmetleri kullanılmaktadır.

Sunucuların sürekli kesintisiz olarak çalışabilmeleri için Datacenter dediğimiz, içerisinde yüzlerce ya da binlerce sunucuyu barındırabilen profesyonel yapılardır. Bu yapılarda Güçlü elektrik , internet ve ağ yapısına sahip yapı , Jenaratörler ve klimalar ile 7/24 Sistem mühendisleri tarafından gözetim altında bulunan odalardır. Datacenterlar’daki her şey yedekli bir yapı olarak kurulmuştur her şeyin bir yedeği bulunmaktadır ve bu yüzden Hosting yayını yapmak için bu tarz yapılar kullanılır.

Hosting Nedir Çalışma Mantğı Nedir

Hosting hizmetinin çalışma mantığında ise Domain ( Alan Adı ) hizmetinin DNS ( Alan Adı İsimlendirme) üzerinden yönlendirmesi ile çalışmaya başlamasıdır. Siz sitenin adını yazarak erişmeye çalıştığınızda arka planda Domain’e karşılık gelen ip adresini DNS aracılığı ile size ulaşmasıdır.

Hosting alırken dikkat etmeniz gereken noktalar ;

  • Siteniz ve Mail adresiniz için aldığınız alan boyutu
  • Genel özellikleri ve sunucunun desteklediği programlar
  • Sunucu Performansı ( Hız)
  • Sunucunun Bulunduğu Yer
  • Sabit İp Kullanımı
  • Hosting Almak için Tıklayınız

 

Hosting Paketi ve Alan Boyu  

Web sitenizin ve maillerinize ait alan boyutunu oluşturur,  Alan boyutları ise ücretine göre farklılıklar göstermektedir.  Sitenize ve mail adresinize ne kadar bir alan boyutu gerekiyorsa ona göre bir hosting paketi almanız gerekmektedir.  Hosting paketinizi belirlemek için dikkate almanız gereken unsurlar ise ;

  • Web Alanı
  • Mail adresi adet ve boyutu
  • Aylık trafiği
  • Kullanıdığı İşletim sistemi

Sunucunun özellikleri ve kullanılan yazılımlar 

Hosting paketinizi satın aldığınız veya kiraladığınız sunucunun desteklediği uygulamalar ve yazılımları bu kısımdan seçmeniz gerekmektedir. Sitenizde ekstra yazılımlar , formlar ve kredi kartı işlemleri gibi hizmetlere sahip olmanız için bazı programlama dillerini kullanmanız gerekmektedir.

Kullanacağınız yazılım dili PHP ise bunu sadece ASP destekleyen bir sunucuda çalıştıramazsınız. PHP, ASP , Joomla, WordPress vb.b. gibi hizmetleri  kullanmak için sunucu üzerinde onları çalıştırmak için gerekli programların kurulu olması gerekir. Hosting Paketi seçiminizde buna dikkat etmeniz gerekmektedir.

Sunucu Performansı ve Hızı

Sunucunuz ne kadar kaliteli ise o kadar performanslı çalışır, Mailleriniz ve web siteniz daha hızlı bir şekilde açılır bunun yanı sıra üzerindeki işlemler çok daha hızlı bir şekilde gerçekleşir.

Sitenizin hızlı açılması arama motorları tarafından da çok önemlidir. Siteniz ne kadar çabuk taranırsa daha iyi şekilde üst sıralara çıkarsınız. Aldığınız hosting hizmetine ait sunucunun internet hızı düşük ise işlemleriniz o kadar ağır gerçekleşir.

Bu konuda kullandığınız yazılımlar ve kullanacağınız programlara da dikkat etmeniz gerekmektedir. Büyük boyutlu fotoğraflar , videolar ve flash animasyonların bulunduğu siteler basit düzeyde hazırlanmış bir HTML , ASP ve PHP siteye göre çok daha yavaş olacaktır.

 

Sunucunun bulunduğu yer

Sitenizin bulunduğu yer ve lokasyon olarak bulunduğunuz bölgedeki  bir sunucu seçimi yapmanız üst sıralarda çıkmanız için önemli bir etkendir. Fransa’ya hitap eden bir siteniz var ise sunucunun yurtdışı sunucu olması sizin için faydalı olacaktır.

Sabit IP Kullanımı : Sadece size özel olan bu ip adresini sabit bir şekilde olmasını ve alan adı haricinde direk ip adresi ile de bağlanma olanağı sağlamaktadır. Sabit ip’ler genellikle SSL sertifikası kullanılan sitelerde olmazsa olmazdır.

Kısacası Web Hosting Nedir? Ne İşe Yarar Sorusunun cevabı web sitelerini yayınlamak için kullandığımız bilgisayardır

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *