Web Hosting Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Web Hosting Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bir sunucunun, web sitenizi görmeyi isteyen tüm kişileri sürekli halde görünebilmesi açısından kesintisiz şekilde çalışmakta olan somut bilgisayardır. Bu bilgisayarın ne demek olduğuna bakmamızda fayda vardır. Peki, Web Hosting Hakkında Bilinmesi Gerekenler nelerdir?

Web Hosting Nedir?

Web hosting sağlayıcısı sunucuyu açık ve çalışır tutmayı amaçlayarak, zararlı saldırılardan korumayı ve içeriğinizi (metinler, görseller, dosyalar) sunucu tarafından ziyaretçilerinizin tarayıcılarına aktarmakta görevi yapmaktadır.

Yeni bir site açacağınız zaman, size sunucu alanını oluşturma imkanı verecek bir hosting şirketi bulmanız gerekmektedir. Web hosting sağlayıcısı tüm dosyalarınızı, içeriğinizi ve veri tabanlarınızı sunucu içerisinde depolamaktadır. Ne zaman birileri domainini kullanıp tarayıcıda ki adres çubuğuna girmek istese, host sağlayıcınız talep oluşması durumunda gerekli dosyaları transfer etmektedir.

Web Hosting Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bir hosting planını satın alacağınız zaman, ihtiyaçlarınızı giderebilecek özelliklere sahip olup olmadığına önemle dikkat etmelisiniz. Web hosting hizmeti aslında ev kiralamaya benzemekte, sunucunuzun daima çalışma sağlayabilmesi için kirasını düzenli şekilde ödemeniz gerekmektedir.

Riskleri azaltmayı sağlamak için öncelikle hizmetin ihtiyaçlarınızı giderip gidermediğini görebilmek açısından her bir Hostinger planı size 30 gün içinde paranızı geri iade etme garantisiyle gelmektedir. Özellikle küçük projeler doğrultusunda tasarladığımız bütçe-dostu hayatta kalabilme planı ile başlangıç yapabilmektesiniz. Web sitenizi büyüyüp, daha fazla sunucu alanı ihtiyaç dahilinde olduğunda hiçbir bekleme süresi yaşamadan daha gelişmiş planlarına geçiş yapabilmektesiniz.

Açık bir ifade ile site yönetimi ve bakımı hususunda gündelik görevleri yerine getirmek için başka bir programlama bilgisine sahip olmanız gerekmektedir. Hosting hesapları, web sitenizi her yönden yönetme sağlayacağınız grafiksel kullanıcı ara yüzleri ile birlikte gelmektedir. Örneğin, sunucuya HTML ile diğer dosyaları yükleyebilmekte, WordPress gibi içerik yönetim sistemleri kurulabilerek, veri tabanınıza erişebilmekle birlikte sitenizin yedeklerini oluşturabilirsiniz.

Birden fazla web hosting firması aracılığı ile kullanılan cPanel hosting platformu güçlü araç da olsa, yalnızca sitesini anında açmak isteyen, teknik bilgi hususunda kuvvetli olmayan kullanıcılar için zorlayıcı olabilmektedir.

Web Hosting Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Web Hosting Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Web Hosting Ne İle İlgili Hizmet Sunar?

Web siteniz için bir sunucu alanı sağlamak dışında, hosting sağlayıcıları bir yandan da sizlere web site yönetimi ile ilgili hizmetler de sunabilmektedir. Örneğin:

 • SSL sertifikaları (https:// protokolünü kullanan güvenli siteler için).
 • E-posta hosting.
 • Sayfa kurucuları.
 • Geliştirici araçları.
 • Müşteri destek hizmeti (çoğunlukla canlı sohbet aracılığıyla).
 • Otomatik web site yedekleme.
 • Tek tık yazılım kurulumu (örneğin WordPress veya Drupal).

Verilen örnekler doğrultusunda hizmetler oluşturulmakta birden fazla konuda kullanımı sağlanmaktadır.

Farklı Hosting Türleri (WordPress, cPanel, Bulut…)

Hosting ne anlama gelir ve nasıl çalışırı artık öğrendiğime göre sırada ise hosting türleri nelerdir bunları inceleyelim. Genellikle çoğu web host firmaları, farklı müşterilerin ihtiyaçlarının giderilebilmesi hususunda farklı hosting türlerini kişilere sunmaktadır. Bu türlerin en popüler olanlarını aşağıda sizin için sıraladık.

 • Paylaşımlı Hosting.
 • VPS Hosting.
 • Cloud Hosting (Bulut Sunucu şeklinde de bilinmektedir).
 • WordPress Hosting.
 • Dedicated Server Hosting.

Web sitenizin büyüklüğü ne kadar ise o kadar da fazla sunucu alanlarına ihtiyaç duymaktasınız. Paylaşımlı hosting planı kapsamlı bir seçim ile küçük şekilde başlamak çok iyi bir fikirdir, ardından ise sitenizin büyümesi dahilinde daha da gelişme gösteren bir hosting paketi içerisine geçiş yapabilmektesiniz.

Web host firmaları genel olarak her hosting türü hususunda birden fazla hosting planını sizlere sunmaktadır.

Farklı türdeki Hostingleri de aktardığımız gibi bulabilmektesiniz. Farklı durumları kullanarak web hostinglerinizi oluşturabilmektesiniz.

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *