Uygun Fiyatlı Windows 10 Lisansları Güvenli Midir?

Uygun Fiyatlı Windows 10 Lisansları Güvenli Midir?

Günümüzde, pek çok yazılımı kullanabilmek için Windows 10 işletim sistemine sahip olmak gerekiyor. Özellikle yazılımların son sürümleri, güncel Windows 10 işletim sistemi öncesi sistemlerde çalışmıyor. Bu sebeple pek çok kişi ve işletme, Windows 10 yazılımını satın almak zorunda kalıyor. Peki, uygun fiyatlı windows 10 lisansları güvenli midir?

Windows 10 İşletim Sistemi Lisansları Ne Kadar

Windows 10’u etkinleştirmek için kullanılan lisans anahtarları, official kaynak üzerinden 1000 TL üzerinde bir fiyattan satılıyor. Fakat günümüzde Windows 10 lisans anahtarını 20 TL – 30 TL gibi oldukça düşük fiyatlara satan web siteleri bulunuyor. Microsoft’un official sitesinde satılan ürün anahtarının pahalılığı, insanları daha ucuza satılan lisans anahtarlarını almaya teşvik ediyor. Ucuza alınan bu lisans anahtarları, genellikle çalıntı, kopyalanmış ve yasal olmayan lisans anahtarları oluyor.

Ucuza Satılan Windows 10 Lisansları Tehlikeli Midir?

Çeşitli web siteler üzerinden Windows 10 lisansını oldukça ucuz bir fiyata almak mümkün. Fakat 20 TL gibi ucuz bir fiyata satılan bu lisans anahtarları, olası tehlikeleri barındırıyor. Bu lisans anahtarları, genellikle farklı ülkelerden kaçak yollarla kopyalanıyor ve satışa sunuluyor. Kopyalanan veya satın alınarak satışa sunulan bu lisanslar, çalıntı bir kredi kartı ile satın alınmış olabiliyor. Bu tespit edildiğinde ise, lisans anahtarı tamamen iptal ediliyor.

Genel olarak kopyalanan ve ucuza satılan lisans anahtarları ele alındığında, belirli bir süre sonra iptal olma durumu söz konusu oluyor. Microsoft aracılığı ile alınan lisansların ile asla eş değer olmayacak olan bu ucuz lisanslar, sahte lisans kategorisinde değerlendiriliyor. Bu sebeple, Microsoft firması sahte lisans kullanımını tespit ettiğinde, lisansı derhal iptal ediyor ve Windows 10 işletim sistemini tekrar etkinleştirmek gerekiyor.

Etkinleştirilmeyen İşletim Sistemine Ne Olur

Lisans anahtarı girilmeyen ve etkinleştirilmeyen Windows 10 işletim sisteminde, ekranın sağ alt köşesinde “Windows’u Etkinleştir” uyarısı çıkıyor. Bu uyarı, sisteminin lisanslı olmadığını kullanıcıya bildiriyor. Kişiler, lisanslı olmayan işletim sistemi kullanmaya devam edilebiliyor. Fakat sistemin bazı olanaklarından asla faydalanamıyor.

Etkinleştirilmeyen Windows 10 işletim sisteminin dezavantajları şöyle sıralanıyor;

  • Windows 10 işletim sisteminin sağladığı güvenlik seçeneklerinden faydalanamamak,
  • Bilgisayar bileşenlerinin uyumluluk sorunu
  • Performans güncellemelerinden faydalanamamak,
  • İşletim sisteminin saldırılara açık olması,

Lisanslanmayan Windows 10 işletim sistemi kullanılmaya devam edilse de, çeşitli sorunlar ile karşı karşıya kalınabiliyor. Windows defender özelliğine kısıtlı bir erişim oluyor. Bunun yanı sıra donanım güncellemeleri yapılamıyor ve bilgisayarın performansı olumsuz yönde etkileniyor. Ek olarak, herhangi bir sorun veya problem karşısında, Windows 10 işletim sistemi lisanslı olmadığı için, ilgili müşteri hizmetlerinden ve garanti şartları gibi çeşitli olanaklardan faydalanılamıyor.

Uygun Fiyatlı Windows 10 Lisansları Güvenli Midir?

Uygun Fiyatlı Windows 10 Lisansları Güvenli Midir?

Windows 10 İşletim Sistemini Etkinleştirmenin Başka Yolları Var Mıdır?

Windows 10 işletim sistemini etkinleştirmenin ve lisanslamanın en güvenli yolu, Microsoft official web sitesinden lisans satın almaktır. Microsoft dışında satın alınan lisanslar olası tehlikeleri barındırıyor olabilir. Sahte lisansların yanı sıra, bazı kullanıcılar crack programları ile de Windows 10 işletim sistemini etkinleştirme yoluna başvurabiliyor. Crack programları ile etkinleştirilen işletim sistemi ise, çok daha büyük riskleri barındırıyor.

İndirilen crack programının içerisinde herhangi bir casus yazılımının yüklenmesi oldukça yaygın olarak yapılan bir saldırı yöntemi. İşletim sistemine crack yapılmadan önce virüs koruma özelliğinin devre dışı bırakılması gerekiyor. Virüs koruma sistemi devre dışı bırakıldığında ise, işletim sistemi olası tüm casus virüslerin saldırısına açık hale geliyor. Casus yazılımlar ile kişisel bilgiler rahatlıkla kopyalanabilir.

 

 

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *