Topic Clusters Nedir? Değişen Tüketici Niyetine Yönelik İçerik Stratejisi Modeli

Bir konu ve bu konuyla ilgili alt konular tarafından gruplanmış olan birden çok içerik parçasının planlı bir şekilde birbirine bağlanması durumuna, topic clusters denir.

Topic Clusters, konu kümeleri demektir. Konu kümeleri, herhangi bir konuyla alakalı alt konular tarafından gruplandırılması yapılmış birden fazla içerik bölümünün planlı olarak birbirine bağlanması durumunu anlatmaktadır.

Konunun bir bütün olarak ele alınmasının etrafında, ana konunun içeriğiyle alakalı ve yüksek aranma hacmine sahip olan, tek başına bir internet sayfası içerisinde ele alınabilecek şekildeki içeriklerinizin kapsamlı bir şekilde ele alınmasını ve ana konuyla içeriğin bağlanması işlemine denir.

Topic Clusters işlemi içerisinde önemli olan konu ise, müşterilerin arama motorlar değil de, insanlar olduğunu ancak insanlara ulaşabilmek içinde arama motorlarının da biraz tatmin edilmesinin gerekli olduğunun unutulmaması gerekmektedir. Topic Clusters etrafında diğer konuları da ele alırken çoğu zaman insanların bu konularla alakalı olarak sorabilecekleri sorularında tahmin edilmesi gerekir.

Topic Clusters Modelinin Kazandıracakları

Bağlantı eylemi, arama motorlarına sütunla ilgili sayfanın konu hakkında bir otorite olduğunu ve zaman geçtikçe sayfanın kapsamış olduğu konu için çok daha büyük şekilde otorite sahibi olacağını göstermektedir. 

Konu küme modeli, özünde daha bilinçli ve daha temiz bir site mimarisini kullanarak, bir web sitesinin içerik sayfalarının düzenlenmesinin ve aynı zamanda da bu durumun kullanıcıya fayda sağlarken, arama motorlarının botlarına net bir şekilde anlatmayı sağlar.

Topic Clusters’in Bileşenleri Nelerdir?

Topic Clusters modeli içerisinde yer alan bileşenler şu şekildedir:

  • Cluster Content,
  • Piilar Content,

Bu iki bileşenin yanında birde yardımcı bileşen bulunmaktadır. Bu yardımcı bileşende, Hyperlinks’tir.

Topic Clusters modeline girişte, kapsamlı ve geniş bir içeriğe sahip bir konu için, bir parça sütun içeriği oluşturulması gerekmektedir. Bu işlemin ardından konunun geniş olan kısmında, belirli bir alanına daha derinlemesine girecek olan daha kısa küme içerik parçaları oluşturuluyor. Oluşturulan bu içerik grubu, konu kümesi olarak adlandırılan durumdur.

SEO Bakış Açısıyla Bir Sitenin Mimarisi ve Topic Clusters

Web sitelerinin ana sayfaları, genel olarak SEO için en güçlü sayfa konumundadır. Ana sayfalar üzerinden içerik pazarlamasının sağlanabilmesi için, blog alt alanına bağlantı verilmektedir. Web sitesi ne kadar çok içerik üretirse, organize bağlantı yapısı olmayan web siteleri için durum daha da karmaşık hale gelecektir.

Web sitelerinde yaşanan bu karmaşık durum sonucunda ise, web sitelerinin arama motorları tarafından SEO mimarisine uygun olacak şekilde taranmalarına da engel olacaktır. Hazırlanan web sitelerinin çoğu bu hataya düşmektedir ve bu karmaşık ve olumsuz durum, web sitelerinde görülmektedir.

Topic Clusters stratejisi web sitelerinde uygulanmaya başladıktan sonra ve arama motorlarının botlarına hangi web sayfalarının öncelikli olarak taranması gerektiği belirtilerek, web sitesinin önceki karmaşık durumu ortadan kalkmıştır.

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *