Temel Html Kodları

Temel Html yada html nedir şeklinde sorulara kısaca bir cevap vermek adına yazıyı okuyabilirsiniz.

Temel Html Sayfası Nedir?

Temel html sayfası kodları diye bir başlık attım. Aslında burada basit bir kod örneği göstereceğim daha sonra html etiketleri nelerdir ne işe yararlar hangi taglar nerelerde kullanılmalıdır gibi sorulara yine Html kategorisi altında değineceğim.

Aşağıda vereceğim kodlar temel bir html sayfasının olmazsa olmazları dediğimiz kodlardır.

Neden böyle söylediğime gelince tarayıcaların neyin ne olduğunu anlayabilmesi ve bizimde web dünyasındaki standartlara uymamız için bu kodlar ana temel taşlarıdır.

Temel Html Sayfası Kodları

 

Gördüğünüz gibi bu kodlar bir web sitesinin omurgasıdır.  <!DOCTYPE html> Bu kod ile tarayıcıya bu sayfa bir html sayfasıdır diyoruz .

ikinci gelen <html> kodumuz ise ana kapsayıcı koddur ve sayfamızın en sonunda kapatılması gerekmektedir </html> bu şekilde Htmlde bir tag (etiket) küçüktür işareti ile başlar sonra içerisine etiket yazılır ve büyüktür işareti ile kapatılır bazı istisnalar dışında aynı etiket tekrar yazılarak küçüktür işareti yanına / slahs getirilerek o etiket kapatılır.

Yine örneğimize dönecek olursak html etiketinden sonra gelen <head>  etiketi arasına gelen tüm veriler tarayıcıya  bilgi vermek için kullanılır. Örneğin <title>Sayfa Başlığı</title> etiketi ile sayfanın adının ne olduğunu tarayıcıya bildirmiş oluyoruz. Sonrasında </head>  etiketinide kapattıktan sonra içeriğimizi yazacağımız  etiket olan <body> etiketi yazılır ve içerik yazıldıktan sonra etiket </body> olduğu gibi kapatılır .

Son olarak ana kapsayıcımız olan </html> etiket kapatılır. böylece ilk temel html sayfamızı oluşturmuş oluruz.

 

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *