Telegram Nedir? Nasıl Kullanılır?

Telegram Nedir? Nasıl Kullanılır?

Son zamanlarda Whatsapp uygulamasının gücünü kaybetmesi ile birlikte telegram gündeme geldi. Gündem konusu olunca da insanlar telegram nedir? Nasıl kullanılır? Sorusunun cevabını aramaya başladı. Whatsapp üzerinde yaşanan olumsuz gelişmeler insanları alternatif bir mesajlaşma uygulamasına ittiğinden dolayı telegram uygulamasının popülerliği arttı.

Aslında Telegram Whatsapp uygulamasının birebir muadili anlamına gelmektedir. Çok fazla insan Whatsapp dışında Telegram uygulamasına yöneldi. Telegram 14 Ağustos 2013 tarihlerinde kullanıma sunulmuştur. Telegram sadece mobil üzerinden kullanılabilen bir uygulama değil, aynı zamanda da Web ve masaüstü alanlarında da kullanılabilir. Bu mesajlaşma ve sohbet uygulaması ücretsiz bir şekilde indirilip kullanılabilir.

Telefon rehberlerinizde bulunan kişilere özel olarak ya da grup şeklinde mesajlaşıp görüntülü ve sesli bir şekilde konuşmak mümkündür. Bu uygulamayı indirdikten sonra aynı şekilde arkadaşlarınızda bu uygulamaya kayıldığında sizlere bildirim şeklinde bildirilir. Rehberiniz yer alan kişileri siz uygulama içerisinde farklı bir ad ile de kayıt etmeniz mümkün olmaktadır.

Telegram Güvenli Midir?

Telegram uygulamasının güvenli olup olmadığı konusunda çok fazla bilgi bulunmaktadır. Bir bilgiye göre Paris ‘te düzenlenen bir saldırı da teröristlerin kullandığı bir uygulama olduğu söylemektedir.

Bu uygulama iki katmanlı şifreleme özelliği bulunmaktadır. Bunun içinde güvenli olduğu bilinir. Whatsapp uygulaması nasıl bir güvenirliği sahipse Telegram da aynı güvenirliğe sahip olduğu söylenebilir.

Telegram Özellikleri Nelerdir?

Son zamanların en gözde uygulaması haline gelen Telegram uygulamasının barındırdığı özellikler nelerdir?

  • Telegram üzerinden mesajlaşma yapıldığında sunmuş olduğu özellik sayesinde mesajlaşmalarınız Telegram tarafından bile görünmemektedir.
  • Bulut tabanlı bir mesajlaşma uygulaması olduğundan dolayı içerik eleştirilmektedir.
  • Telegram uygulamasında dahil olmak üzere üçüncü şahıslara mesajlar iletilmektedir.
  • Sesli ve görüntülü mesaj seçeneği sunar.
  • İnsanların son görülmeleri kapalıdır.
  • İki kişinin mesajlaşmasının ardından belirli bir süre dahilinde mesajlar Silinir. Sadece tek taraflı değil iki taraftan da mesajlar silinir.
  • Masaüstü kullanım seçeneği vardır.
  • Ekran görüntüsü alınması dahilinde karşı tarafa bildirim gider.

Telegram’ın belli başlı Özellikleri bu şekildedir. Telegram uygulamasını indirip sohbet etmek isteyenler bu özellikleri göz önünde bulundurmaları gerekir. Bu özellikler sizlere uyduğu taktirde kullanılabilir. Zaten Whatsapp uygulamasının gücünü kaybetmesi ilerde bu uygulamaya yönelenlerin sayısı çok fazladır. Çok fazla kişi tarafından tercih edilmesi de uygulamaya olan ilgiyi arttırmaktadır.

Telegram Nedir? Nasıl Kullanılır?

Telegram Nedir? Nasıl Kullanılır?

Telegram’da Kişi Nasıl Engellenir?

Telegram uygulamasında bir kişiyi engellemek için yapılması gereken ilk şey, gizlilik ayarlarından kişileri eşitleme seçeneğinden kapatma özelliği seçilerek Yapılır. Telegram uygulamasında kişileri eşitleme özelliği bulunduğu için bu eşitleme kapatıldığında rehberiniz eşitlenmemiş olur.

Bu da yeni katılan kişilerden bildirim almanıza ve verilerinizi korunmasına sebep olur. Kişisel olarak engelleme yapmak için ise engellenmek istenilen kişinin profilinin üzerinde bulunan kullanıcıyı engelle seçeneğinin seçilmesi gerekir. İki tarafta engelleme sonucunda birbirlerini göremez.

Telegram Web Görüntülü Arama

Telegram uygulaması mobilde kullanıldığı gibi diğer cihazlar tarafından da kullanılır. Bilgisayar ile Web’e girebilmek için telefon numaranızı yazmanız gerekir. Sonra telefonunuza bir kod gelir ve bu kodu bilgisayarınıza girmeniz istenir. Daha sonrasında da giriş yapılmış olur. Ama Web üzerinden bir görüntülü arama yapılmaz. Görüntülü arama için mobil kullanılması gerekir.

Telegram’da Engellendiğin Nasıl Anlaşılır?

Telegram’da eğer bir kişi sizi engellemiş ise karşı tarafın profili görünmez, mesajların o kişiye ulaştığı görünmez, çevrimiçi olduğu ve bio açıklama kısmı kesinlikle görülmez. Bu gibi durumlarla karşılaşıldığında karşı tarafın sizi engellediği anlaşılmaktadır. Özelliklede son görülme alanında çok uzun zaman önce yazısı var ise bu da kesin olarak engellenmiş olduğunuz anlamına gelir.

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *