Telefon Hafızasını Temizleme Yöntemleri

Birçok kullanıcının yaşadığı ortak sorunlardan birisi olan telefonlarda depolama alanının kalmaması sizin de canınızı sıkıyorsa önereceğimiz yöntemlerle depolama alanınızı boşaltabilirsiniz.

Telefon Hafızası Depolama Sorunu

Günümüzde akıllı telefonların depolama kapasiteleri artmış olsa dahi yetersiz depolama alanı sorununun devam etmesi kullanıcıları telefon hafızası temizleme yöntemlerini araştırmaya yönlendiriyor. Telefonunuzun hafızası siz farketmeseniz de fotoğraf çektiğinizde müzik listeleri oluşturduğunuzda aniden dolabilir ve bu durum telefonunuzun performansını düşürdüğü gibi aynı zamanda canınızın sıkılmasına da yol açabilir. Harici hafıza kartları ile var olan depolama alanınızı artırabileceğiniz gibi bu sorundan kurtulmak için aynı zamanda ücretsiz sunulan drive alanları ile dosyalarınızı yedekleyebilir, telefonunuzda kullanılacak alanlar yaratabilirsiniz. Bu konuda bizim de sizlere öncelikli tavsiyelerimiz olacak.

 

Kolayca telefonunuzun depolama alanını artırın

Telefonun hafızasını artırmak için size öncelikle önerilerimizden bir tanesi telefonunuzun ön belleğe aldığı haritaları silmeniz. Telefonunuz siz fark etmeseniz bile hafızasına haritalar ekliyor, bu haritalardan kurtulmanın yolu ise Google Maps’te ana menüden çevrimdışı bölgeler alanına girip silmek istediğiniz bölgeye dokunup ardından sil seçeneğine dokunmak. Başvurabileceğiniz diğer bir yöntem senkronize oynatma listelerinden kurtulmak olacaktır. Google Play Music’te ayarlar kısmına girin, indirmeleri yönet seçeneğiyle oynatma listelerinin yanındaki tike basarsanız istediğiniz listeleri telefonunuzdan kaldırabilirsiniz. Benzer uygulamaları App Music’ten de yapabilirsiniz. 

İnternet üzerinden dosyalar indirip unuttuğunuz zamanlar olabilir. Android’lerde indirmeler uygulaması mevcut. Bu kısma göz atarak uygulamaları ve dosyaları görebilir, ihtiyacınız olmayanları kaldırabilirsiniz. Tüm bunları yaptıktan sonra hala hafızanızda yeteri kadar yer açılmadığını düşünüyorsanız fotoğraf ve videoları silerek hafızanızda yer açabilirsiniz. Fotoğraf ve videolarınızı silmek istemiyorsanız bulut yazılımlarla bahsettiğimiz gibi dosyalarınızı yedekleyebilir, telefonunuzun dahili depolama alanı dışında saklayabilirsiniz. Aynı yöntemi iCloud yedeklemeleri ile Apple’ın fotoğraflar uygulamasında da bulabilirsiniz. Son olarak belirtmek isteriz ki oynamadığınız oyunlarınızı silerek hafızanızı artırmalısınız. Sizlere sunduğumuz bu tavsiyelerle telefon hafızasını temizleme yöntemlerini öğrenmiş olduğunuzu temenni ederiz.

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *