Taşınabilir Bellek Seçerken Bunlara Dikkat Edin

Hemen hemen hepimiz cihazlarımızda yer sorunsalı ile karşılaşıyor ve taşınabilir bellek ediniyoruz. Ancak taşınabilir bellek edinirken dikkat edilmesi gereken çeşitli hususlar bulunmaktadır.

Taşınabilir Bellek Veri Depolamanızı Sağlar

Günümüz teknolojisinde kullanılan verilerin büyük olması taşınabilir bellek ihtiyacını doğurmuştur. Gelişen ve değişen teknoloji, verilerin elektronik ortama aktarılmasına vesile olmuştur. Ancak teknolojinin gelişmesi verilerde de birtakım değişikliklere sebep olmuş ve veriler eskiye oranla daha büyük boyuta ulaşmıştır. Hal böyle olunca kullanıcılar cihazlarına ek bellek oluşturabilmek adına taşınabilir bellek kullanmaya başlamışlardır.

Taşınabilir bellek; taşınabilir disk, harici disk, harici harddisk, harici HDD gibi isimlerle de karşımıza çıkmaktadır. Bilindiği üzere bilgisayarlarda verilerin depolanıp saklandığı bölüme disk denilmektedir. Bahsi geçmekte olan diskin bilgisayarda sabit olması durumunda diskin adı sabit disk olarak anılıyor iken, sonradan eklenebilen ve taşıma özelliğine sahip olan diskin adı taşınabilir disk ya da taşınabilir bellek olarak adlandırılmaktadır.

 

Taşınabilir Bellek Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Şayet bilgisayarınızda halihazırda kullanmakta olduğunuz sabit diskiniz size yetmiyorsa, taşınabilir bellek yardımıyla cihazınızın hafızasını arttırabilirsiniz. Elbette taşınabilir bellek şeçerken dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır. Aksi takdirde edindiğiniz taşınabilir bellek ihtiyacınızı karşılamayabilir ve boş yere para harcamış olabilirsiniz. Şimdi, bu hususları birlikte ele alacağız.

Taşınabilir disk satın alırken dikkat edeceğiniz hususlar arasında karşımıza ilk çıkan ölçüt, diskin markasıdır. Piyasada pek çok marka bulunmasına rağmen en geniş yelpazeyi sizlere sunan markayı tercih etmenizde yarar var. Öte yandan disk dönüş hızı da ziyadesiyle önem arz etmektedir. Bu konuda çok fazla seçenek olmamasına rağmen şayet sakladığınız bilgiye daha hızlı ulaşmak istiyorsanız yüksek rakamlı diski tercih etmelisiniz. 

Disk seçiminde bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta fiziksel boyuttur. Taşınabilir diski yanınızda taşıyacaksanız daha küçük inçe sahip olan diski rahatlıkla kullanabilirsiniz. Diskin ön belleği de yine belirleyici unsurlar arasındadır. Taşınabilir belleğinizi profesyonel amaçlar için kullanmayı planlıyorsanız daha yüksek önbelleğe sahip disk işinizi görecektir. Tüm bunlara ek olarak firewire girişi de farklılık gözetmektedir. Yüksek hızda veri transferi için bu girişe sahip bir diske ihtiyacınız olacaktır. 

Son olarak daha kullanışlı bir taşınabilir belleğe sahip olmak istiyorsanız diskin USB ve Ethernet desteği olmasına da özen göstermelisiniz. Görüldüğü üzere taşınabilir bellek seçimi hafife alınmayacak kadar önemlidir.

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *