Tarayıcınız İçin En Önemli Güvenlik ve Gizlilik Eklentileri

Özellikle son dönemlerde siber saldırıların artması, zararlı açılan pencerelerin ve virüslü maillerin kullanıcıların güvenliklerini iyice tehdit etmesi sıklıkla görülmeye başlandı.

Bu durumların önüne geçebilmek için, güvenlik ve gizlilik eklentileri bizi koruma görevini üstleniyor. Çünkü koruma işini sadece tarayıcılara bırakmak, büyük güvenlik zafiyetine neden olabilir.  

Güvenlik Eklentileri

Güvenliklerinin şüphe duymak da olan veya güvenliklerini yükseltmek isteyen kişiler tarayıcı güvenlik eklentileri opsiyonlarda büyük rağbet gösteriyor. Google Chrome ve Firefox gibi tarayıcılar online güvenlik önlemlerini alsalar bile zararlı yazılımların sürekli gelişmesi her zaman tek başlarına mücadele etmeleri mümkün olmuyor. 

Tarayıcı Güvenlik Eklentileri Ve Avantajları

HTTPS Everywhere 

Banka bilgilerin güvenliğini gerçekleştiren HTTPS bağlantılarının birçok web sitesinde varsayılan olarak şifrelenmiyor olması hedef haline gelebilmemizi kolaylaştırıyor. HTTPS Everywhere eklentisi sayesinde ziyaret edilen web sitelerinin yerel veri tabanları içeriğinde HTTPS olup olmadığı denetlenerek bu duruma çözüm bulunuyor.

HTTPS bağlantısı bulunması halinde, eklenti bizi bu alana yönlendirerek sitelerin kullanmış olduğu SSL sertifikalarının doğruluğunu sorguluyor. Siz de internet bankacılığı ya da internet üzerinden alışveriş gibi online ödemeli işlemleri yoğun olarak kullanıyorsanız bu eklentiyi indirmeniz işinize yarayacaktır.  

NoScript İle Scriptleri Kapatın

Tarayıcı tabanlı saldırılar yapılırken JavaScript ve diğer diller kullanılıyor. Ziyaret ettiğiniz sitelerde bu scriptleri  engelleyerek hedef haline gelmekten kurtulmanız gerekmektedir. NoScript adlı eklenti kolay bir şekilde bu işlemi yaparak güvenliğinizi sağlayabilmenize yardımcı oluyor. Bu eklenti sayesinde Firefox’un yan uygulamalarını da engelleyebilrisiniz. Bu uygulamanın web sitelerinde gezinirken kullanıcı deneyimini oldukça düşürdüğünü de ifade etmek gerekiyor. 

uBlock Origin ile Takipçilerden Kurtulun

2014 yılında piyasaya sürülen uBlock Origin adlı eklenti, geniş bir alanda etkili bir engelleyici unsur olarak oldukça kullanışlı. Bu eklentiyi kullanarak; reklamlar, scriptler, zararlı alan adları, sapam404ler, reklam sunucu listeleri ve parti uygulamaları gibi birçok zararlı içeriği engelleyebilirsiniz. 

Üstelik bu eklenti oldukça kolay bir şekilde kullanılabiliyor. uBlock Origin kamu lisanslı ve tamamen açık kaynak kodlu olması sebebiyle tek bir güvenlik eklentisi üzerinden çok sayıda zararlı durumu engelleme  şansını da yakalıyorsunuz.

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *