Startup ve MVP

Aklınıza harika bir e ticaret fikri geldiğiniz birisinin bu projenizi internet üzerinde kodlaması gerekiyor. Bunu ya siz ya da bir uzman bir ekip yapabilmektedir. Bununla beraber gerçekten bu kodlamayı sizin öğrenmeniz gerekiyor mu? Bu soruyu tam olarak cevaplayabilmek için baştan sona birkaç şeyi ele almamız gerekiyor.

MVP Nedir?

MVP ya da Minimum Viable Product ürün isminin genel adıdır. Örnek vermemiz gerekir Spotify’a benzer bulunan fikrinizin uygulanmış durumudur. Aradaki fark ise MVP, projenin son hali olarak yer almamaktadır. İnsanların kolayca kullanabileceği, ama ürününüzün en minimal değerdeki durumudur. 

Start Up Nedir?

Start-up, başlama evresini ifade etmektedir. Bu bir girişim olarak yer almaktadır. Ama normal girişimlerden bir farkı bulunuyor. En basitinden bir e-ticaret girişimi ya da yukarıda belirttiğimiz Spotify, Adobe, Netflix gibi projeler ya da girişimler tam olarak bu start up’ı göstermektedir. Bir start-up kurmak çok zorlu bir süreç olarak karşımıza çıkmaktadır. Bununla beraber bir iş nasıl yönetilir biliyorsanız ya da bir şekilde öğrenebilme durumunuz bulunuyorsa geriye ürününüzü üretmek, ortaya en iyi şekilde koymak, geliştirmek ya da kampanyalar düzenlemek gibi süreçler yer almaktadır.

Üretim Aşaması

Start up’ların en büyük problemleri arasında maliyeti karşılayacak fon bulunmamasıdır. Ekip kurarak teknolojiyi üretmek ya da doğru bir ihtiyacı karşılayacak çözümü sunabilirsiniz. Sorunu çözebilecek sorunları aşmanız gerekmektedir. Start up ürüne eşit bir değer olarak bilinmektedir. Ürünü geliştirirken sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bu problemler arasında ürünü doğru bir yetkinlikle kodlayabilmek gelmektedir. Bu yetkinliği elde etmenin yanında, bir ilk sorununuz da aslında ürünü piyasaya sunabilmektir. Bu konuda ilk önce bir ekip tutmanız gerekmektedir. Ya paranızla ya da samimi duygularınızla bilgilerinizi açığa çıkarmayacak insanları ya da uzmanları seçerek kolayca yapabilirsiniz.

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *