Sosyal Medya Hesaplarınız Birer Ürün Satış Aracı

Sosyal medya milyonlarca kullanıcıya ev sahipliği yapmaktadır. Peki, sosyal medya hesabınızı ürün satış aracı olarak kullanabileceğinizi ve hesabınız aracılığı ile ürün satışı yapabileceğinizi biliyor muydunuz?

Sosyal Medyadan Ürün Satmak

Milyonlarca insan sosyal medyayı aktif bir şekilde kullanmaktadır ancak bu insanların çok büyük çoğunluğu sosyal medya hesabını ürün satış aracı olarak kullanabileceği bilgisine sahip değildir. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte iletişim araçları da değişmiştir. Günümüzde gerçekleştirilen iletişimin büyük çoğunluğu sanal ortam üzerinden sosyal medya hesapları aracılığıyla yapılmaktadır. Ancak sosyal medya hesapları zamanla iletişim ve paylaşım dışında çeşitli özellikleri de edinmeye başlamıştır. Pek çoğunuz bunu duyduğunuzda şaşıracaksınız ancak sosyal medya hesaplarınız birer ürün satış aracıdır. Peki bu durum neyi içermektedir ve bu özellik nasıl aktif hale getirilebilir?

Sosyal Medya Hesapları Üzerinden Ürün Satışı Nasıl Yapılır?

Esasen markaların sosyal medyaya giriş yapmış olması, bu hesapların birer satış aracı olmasına vesile olmuştur. Ancak zamanla bir marka sahibi olmayan küçük işletmeler ile bireysel satış yapan kişiler de Facebook, Instagram, Twitter gibi mercilerde satış yapmaya başlamıştır. Elbette Twitter’ın halen bu konuda bir adım geride kaldığını söylemek mümkündür. Sosyal medya üzerinden satış yapmanın detaylarına girmeden önce bu hesaplar aracılığıyla reklam anlaşmaları da yapabileceğinizin bilgisini iletmek isteriz. 

Yukarıda da değinildiği üzere, Instagram ve Facebook üzerinden satış yapmak Twitter’a oranla daha yaygın ve kolaydır. Twitter, kullanıcılarına yalnızca e-ticaret yapma olanağı sunmaktadır. Oysa diğer sosyal medya mecraları daha geniş bir yelpaze sunmaktadır. Elbette bu işlemin gerçekleştirilebilmesi için öncesinde yapılması gereken çeşitli basit adımlar bulunmaktadır.

Facebook veya Instagram kullanıcısıysanız ve sosyal medya üzerinden ürün satışı yapmak istiyorsanız ilk olarak ticari seçeneğini kullanarak bir hesap oluşturmanız gerekmektedir. Daha sonra bir vergiye tabi tutulacaksınız ve bu vergiyi ödemeniz gerekmektedir. Sonrası ise oldukça basit. Ürünlerinizin fotoğraflarını ve bilgilerini hesabınız üzerinden paylaşarak ürünlerinizi kullanıcıların satışına sunabilirsiniz. 

Güvenlik unsurları ve daha çok satış yapabilmeniz açısından ürün bilgisi verirken kargo, iade ve değişim hakkı gibi bilgileri de hesabınıza eklemeniz hem kurumsal bir yapıya bürünmenizi sağlar hem de profesyonel bir bakış açısına sahip olmanıza vesile olur. Sosyal medya üzerinden ürün satışı sanılanın aksine oldukça basittir. 

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *