Silinen Veriler Nasıl Kurtarılır?

Verilerimiz bizler için oldukça kıymetli olan fotoğraf, müzik, video, dosya ve program içermektedir. Ancak bazen verilerimiz silinmektedir. Elbette silinen verileri kurtarma işlemi bulunmaktadır.

Silinmiş Olan Verileri Kurtarmak Mümkündür

Silinen verilerin can sıkıcı olduğu konusunda hemen hemen hepimiz hemfikiriz. Günümüz dünyasında hemen hemen her şey internet ve cihazlar üzerinden gerçekleştirilmektedir. Hal böyle olunca bizler için değeri olan fotoğraf, müzik, video, dosya ve programlar da dijital ortamda yer almaktadır. Bu veriler çeşitli depolama birimlerinde yer almaktadır. Ancak cihaz üzerinden yaptığımız kimi işlemler ile yanlışlıkla yaptığımız silme işlemleri verilerin silinmesine neden olmaktadır. Tabi ki birtakım yöntemlerle silinen verileri kurtarmak mümkündür.

Silinen Verileri Kurtarma Yolları

Silinen verileri kurtarmak için çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Elbette burada önemli ve belirleyici olan bahsi geçen verinizin nerede kayıt altına alınmış olduğudur. Verileri kurtarma işlemi, verinin nerede yer aldığıyla alakalı olarak değişkenlik göstermektedir. 

  • Önceki Sürümleri Geri Yükleme

 

Silinmiş olan verilerin kurtarım işlemini gerçekleştirebilmek adına yapabileceğiniz ilk ve en basit işlem önceki sürümleri geri yüklemektir. Bunun için başlangıçta bilgisayarı seçtiğinizde silinen veya değiştirilen dosya veya klasörü içeren klasöre gitmeniz gerekmektedir. Bu klasöre eriştiğiniz zaman sağ tıklayın ve daha sonra önceki sürümleri geri yükle seçeneğini seçin. Bu sayede verileri kurtarabilirsiniz.

 

  • Geri Dönüşüm Kutusundan Geri Getirme

 

Bilindiği üzere bilgisayar üzerinde bir silme işlemi yaptığınızda sildiğinizi dosya ilk olarak geri dönüşüm kutusuna gitmektedir. Geri dönüşüm kutusuna girdiğiniz zaman silmiş olduğunuz dosyayı tekrar yüklemek isterseniz, buradaki dosyaya sağ tıklayıp geri yükle seçeneğini tıklayabilirsiniz. Ancak geri dönüşüme attığınız dosyayı oradan da silmişseniz dosyaları geri getirmek için kapsamlı bir yazılım programı veya ücretsiz bir program kullanabilirsiniz. 

 

  • Yedekten Geri Yükleme

 

Bunlara ek olarak yedekten geri yükleme durumu da bir diğer seçenek olacaktır. Başlangıçtan denetim masasına geldiğiniz zaman karşınıza sistem ve bakım seçeneği çıkacaktır. Buraya girmeniz durumunda yedekleme ve geri yükleme öğelerini göreceksiniz. Ardından dosyalarımı geri yükle seçeneğini seçmeniz yeterli olacaktır. 

Görüldüğü üzere silinen verileri kurtarma işleminin 3 temel yolu bulunmaktadır. Elbette bunların dışında çeşitli çözüm yolları da yer almaktadır. Örneğin doğrudan bu işlemi gerçekleştirmek için geliştirilmiş ücretli ve ücretsiz programlar mevcuttur. Bahsi geçen programlardan birini edinmeniz durumunda kolaylıkla verileri kurtarma işlemi yapabilirsiniz.

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *