Silinen Dosyalar Nasıl Geri Getirilir

Hard disk, USB bellek, hafıza kartı gibi Cihazlarda ve donanımlar da yanlışlıkla silinen dosya ve verilerin ne kadar moral bozucu bir duruma yol açtığı aşikar.

Her ne kadar moral bozucu bir durum olsa bile silinen dosyalar nasıl geri getirilir diye kara kara düşünürken size silinen dosya ve verilerin geri getirilebileceğini söylesek sevinir miydiniz?  bu soruya hayır diyecek biri çıkmayacaktır. Bu makalemizin devamını okuyarak bazı çözüm yollarını ve ipuçların ipuçlarınaı bulabilirsiniz. 

Silinen Dosyaların Geri Getirilmesi İçin Faydalı İpuçları

Yukarıda belirtmiş olduğumuz sebeple veri kaybı yaşandığında bilgisayar veya diğer harici depolama aygıtlarının kullanımı bırakılmalıdır. Bu şekilde silinen dosyalar korunarak, verilerin kurtarılması veya geri getirilmesi imkan dahilinde olabilir. Cihazı kullanmaya devam etmek yeni verilerin yazılmasına neden olacağı için durumu zora sokacaktır. 

Bir dosyaya sağ tıklayarak sil dediğinizde, sistem tarafından sadece dosya dizini kaldırılır ve veriler gizlenir. Böylece boş kullanım alanı işaretlenir. Bu durumda dosya dizini yeniden oluşturmanız, dosyayı kolayca geri getirmenizi sağlayacaktır. Bu alanda bulunan veriler, alan üzerinde kullanım yapılana kadar silinmeyecektir.  

Silinen Dosyaları Kurtarmanın Olası Yolları

Bir cihaz içerisinden yanlışlıkla veriler silindiğinde vakit kaybetmeden cihaz kullanmayı bırakarak, veri kullanım işlemi başlatılmalıdır.   

Yöntem 1

Bilgisayarınızda bulunan dosyaları sadece geri dönüşüm kutusuna göndererek, geri dönüşüm kutusu boşaltma işlemi yapmadıysanız; dosyaların geri getirilmesi oldukça kolaydır. Geri dönüşüm kutusu içerisinde istediğiniz dosyayı bularak sağ tıklayıp geri yükle dedikten sonra yanlışlıkla silinmiş olan dosyalarınızı kaydedildikleri yere geri getirebilirsiniz. 

Yöntem 2

Geri Dönüşüm Kutusu’nun boşaltıldığı durumlarda, Windows işletim sisteminin yedekleme ve geri yükleme özelliğini kullanabilirsiniz. 

 

Bu işlemini Windows 7’de yapmak için:

Başlat butonuna tıkladıktan sonra bilgisayar ikonuna tıklayın ve klasörün yer aldığı konuma bittikten sonra klasöre sağ tıklayın ve önceki sürümleri geri yükle deyin. Yapacağınız bu işlem ile daha önceden silinmiş dosya ve klasörlerin farklı zamanlara ve tarihleri ait sürümlerinin listesi karşınıza çıkacak. Buradan istediğiniz sürümü seçerek silinmiş olan dosyaları geri yükle tıklayarak kurtarabilirsiniz.

Windows 10, 8.1 ve 8’de ise:

Silinen dosyanın olduğu klasörü açtıktan sonra, geçmiş butonuna tıklayarak dosya geçmişine ulaşabilir ve bu klasörün en son yedeğinde bulunan tüm dosyaları görüntüleyebilirsiniz.  Önceki butonuna tıkladıktan sonra geliştirmek istediğiniz dosyayı bularak geri yükle butonuna tıklayabilirsiniz. Böylece silinen dosyaları geri yükleme işlemi tamamlanacaktır.

 

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *