Reklam Yönetiminde Uygulanabilecek Adımlar

Reklam yönetimi bir işletme veya marka ile ilgili yapılan reklam ve pazarlama stratejisine denir.

Reklam veya pazarlama stratejisi anlamını içeren reklam yönetimi, markaların doğru ve etkili reklam verebilmeleri açısından çok önemlidir.

Reklam Yönetimi Nedir?

Reklam yönetimi, reklam veya pazarlama stratejisi anlamına gelmektedir. Reklam yönetimi, reklam verenlerin pazarlama işlemlerinin profesyonel bir şekilde yönetilmesini ifade eder. 

Özellikle internet üzerinde çok fazla pazarlama aracı bulunduğundan dolayı, reklam verenler bu alanda uzman konumunda bulunmuyorsa, verimsiz ve maliyetli reklamlar yapacağından, reklam yönetimi uzmanları ile çalışma sistemini benimsemesi önemlidir. 

Reklam yönetimi içerisinde, ücretli reklamlar ana kalem iken ürün, hizmet ve sitelerin diğer platformlarda tanıtılması ve SEO uygulamaları kimi firmalarca verilen hizmetler arasında yer almaktadır.

Sosyal Medya Reklamcılığı

Reklam yönetim adımları içerisinde ilk olarak, sosyal medya reklamcılığı gelmektedir. Sosyal medya reklamcılığı; Facebook, Twitter, LinkedIn gibi sosyal medya platformları üzerinden, ilgili markanın dikkat çekici bir şekilde reklamının yapılması işlemidir. 

Gelişen teknolojilerle birlikte; insanlar sosyal medyada zamanların çoğunu harcamaktadırlar ve dolayısıyla sosyal medyada karşılarına çıkan içeriklerdeki gönderileri değerlendirmeye almaktadırlar.

Böyle bir durumda kişilerin üzerinde, sosyal medyada gezinirken sayfanın kenarlarında çıkan reklamlar kadar; sosyal medya hesap sahiplerinin yaptıkları reklamcılık faaliyetleri de etkili olmaktadır. Sosyal medya reklamcılığı işlemlerinde, öncelikle kişinin hedef kitlesini belirlemesi gereklidir. 

Ayrıca oldukça doğal, abartıdan uzak ve kişilerin ilgisini çekebilecek bir reklam görselinin veya metnin hazırlanması, hazırlanan bu görsel veya metinle reklamlar yapılmalıdır. Reklamcılık sektörü içerisindeki geri dönüş oranlarına bakıldığında; kişilerin sosyal medyadan aldıkları geri dönüşlerin oranı, basılı reklam faaliyetlerine göre daha fazladır.

Sosyal Medya Reklamcılığının Yararları

Sosyal medya reklamcılığının en temel yararı;

Kişinin doğru hedef kitlesinin analizini daha kolay bir şekilde yapabilmesini ve doğru zamanlama ile hedef kitlesine reklamı göstereceği zamanı kendisinin daha rahat ayarlayabilmesini sağlar.

SEO ve Sosyal Medya

Sosyal medya platformlarının hemen hepsi, ücretli reklam verebildiğiniz alanlar haline gelmiştir. Buradaki reklamlarınızın optimizasyonu da yine Adwords’de olduğu gibi uzmanlık gerektirmektedir. Ayrıca kimi firmalar bu ortamlarda ücretsiz reklam yapabilmenizi de sağlamaktadır. Hemen her internet kullanıcısının en az bir sosyal medya platformunda etkin olduğu varsayılırsa, bu zeminlerde milyarlara insana erişebilme olanağı olduğunu görülebilir. 

Zaten, sosyal medya şirketlerinin maliyetlerini karşılayabilmeleri de bu şekilde mümkün olmaktadır. Reklam verenler, bu zeminlerde tanıtım yaparak, ürün ve hizmetlerini daha geniş kitlelere duyurmak ve sürüm artırmak ister ve dolayısıyla bu zeminlere para ödemesi yaparlar. Tabii bu işlemin profesyonel bir şekilde yapılması gerekir.

Reklam yönetimi olarak değerlendirilmeyen, ancak bedava reklam prosedürü tanımlanan alanlardan bir tanesi ise SEO işlemleridir. Sitenizin SEO sistematiği ne kadar iyiyse, reklam ağları içerisindeki skorunuz da o kadar yüksek olur ve reklama harcadığınız para azalır. Bu sebeple, reklam yönetim işlemleri içerisinde yer alan faaliyetlere büyük önem verilmelidir.

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *