Özel Verilerinizi Nasıl Şifrelersiniz?

Özel Verilerinizi Nasıl Şifrelersiniz?

Özel hayatın gizliliği ihmale gelmeyecek kadar önem arz etmektedir. Günümüz teknolojisi özel verileri şifreleme olanağını da kullanıcılarına vermektedir.

Özel Hayatın Gizliliği Önemlidir

Gelişen teknoloji ve internet ağının yaygınlaşması ile kullanımının artması, bireylerin özel verilere sahip olmasına ve kolay ve hızlı bir şekilde paylaşım gerçekleştirmesine vesile olmaktadır. Ancak özel hayat denilen bir kavram var ki, bu kavram dahilinde bireyler bazı bilgileri başkaları ile paylaşmak istemediği gibi bazı durumlarda kimi mecralar aracılığı ile saklama ihtiyacı da hissetmektedir. 

Özellikle bilgisayar ve cep telefonlarımız bizler için kıymetli olan çeşitli verilerle ve bilgilerle doludur. Bu veri ve bilgilerin başkaları tarafından ele geçirilmesi elbette bizler için olumsuz sonuçları beraberinde getirecektir. Bunun farkında olan cihaz üreticileri, cihazlara özel verileri şifreleme özelliği de tanımlamıştır. Özel verileri şifreleme, cihazın içeriğinde yer alan özelliklerle olabileceği gibi, çeşitli program ve yöntemlerle de mümkün olmaktadır. Peki, özel verileri şifreleme işlemi nasıl gerçekleştirilir?

Özel Verileri Şifreleme İşlemi

Esasen özel verileri şifreleme, hangi bellek veya hangi sistem için olacağına dair farklılık göstermektedir. Ancak genelleyecek olursak bilgisayar veya cep telefonunuzun açılış ekranında yer alan şifreler ilk olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun için telefonunuzun ayarlar menüsünde yer alana ekran kilidi ve güvenliği seçeneğini ziyaret edebilirsiniz. Bilgisayar için özel verilerin şifrelenmesi ise en basit şekliyle yine ayarlar menüsünde yer alan gizlilik alanında yer almaktadır. Cihazlarda yer alan yüz ve parmak okuma özellikleri veri gizliliği hususunda ziyadesiyle önemli bir yerde bulunmaktadır.

Bilgisayar ve telefonların kendinde yer alan gizlilik ve güvenlik özelliğinin dışında çeşitli programlar da yine bu işlevi görmektedir. Hatta bahsi geçen bu programlar özel verilerin gizliliği hususunda çok daha fazlasını kullanıcıya vaat etmektedir. Öyle ki bu programlar aracılığıyla direkt cihazı şifreleyebileceğiniz gibi sadece cihazda yer alan bazı programları da şifreleyebilirsiniz. Hatta cihazdaki her bir program için ayrı bir şifre bile seçmeniz mümkün olmaktadır. Örneğin yalnızca fotoğraflarınızı, banka internet şubenizi, e-postanızı ya da sosyal medya hesaplarınızı da şifreleyebilirsiniz.

Özel verileri şifreleme işlemi gerçekleştirirken naçizane tavsiyemiz şifre seçiminde mümkünse 6 haneli olması, içerisinde harf ve rakam içermesi, iki adımlı kimlik doğrulama olması şeklindedir. Görüldüğü üzere özel verilerin şifrelenmesi sanılanın aksine oldukça kolaydır. 

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *