Office Dosyaları Nasıl Şifrelenir?

Office Dosyaları Nasıl Şifrelenir?

İş amaçlı kullanım için tasarlanan office ürünleri, hassas bazı içerikleri barındırabilir. Dolayısıyla kullanıcılar bu dosyaları saklamak isteyebilirler. Bunun sonucunda da office dosyaları nasıl şifrelenir? Soruları ortaya çıkar. Office ürünleri, Word, Excel, Access, Publisher, Onenote gibi uygulamaların bütünüdür.

Bu uygulamalar iş alanında ya da günlük hayatta çok sık kullanılabilir. Office dosyalarının şifrelenebilmesi için, kullanılan yöntemlerin bilinmesi gerekir. Şifreleme yapabilmek için birden fazla yöntem vardır. Bu yöntemlerde dâhilinde, office dosyaları daha korunaklı hale getirilebilir.

Office Dosyalarının Şifrelenmesinin Nedenleri Nelerdir?

Office dosyalarının şifrelenmesinin nedenlerinin başında güvenliği sağlamak yer alır. İşle alakalı işlemlerin yapıldığı bu uygulamaların dosyaları saklanmak zorundadır. Çünkü bu dosyalar ele geçirildiği zaman ortaya çok fazla sorun çıkabilir. Bunun için mutlaka şifreleme yapılması gerekir.

Bu sayede dosyalar kötü niyetli kişilerden rahatça gizlenebilir. Şifreleme nedenlerinin bir diğeri, başkalarının dosyaları taklit etmesini engellemektir. Bunun içinde şifreleme yapılması gerekir. Şifreleme yönteminin hangisinin tercih edildiğinin pek bir önemi yoktur. Önemli olan şifreleme yapılmanın ne kadar doğru bir şekilde yapıldığıdır.

Office Dosyaları Nasıl Şifrelenir?

Office Dosyaları Nasıl Şifrelenir?

Office Dosyaları Hangi Yöntemlerle Şifrelenebilir?

Word, Excel, Powerpoint gibi office dosyalarının şifrelenebilmesi için, birbirinden farklı yöntemler vardır.

Bu yöntemler şu şekilde sıralanabilir;

  • Microsoft’un şifreli dosya hizmetini kullanmak
  • Office dosyalarını şifreleme uygulamalarından birisini kullanmak
  • Microsoft office arayüzü kullanılarak şifreleme yöntemlerinden herhangi birisi kullanılabilir.

Bu yöntemler sayesinde dosyalar güvenli bir şekilde şifrelenebilir ve saklanabilir. Bu da dosyaların çalınması gibi durumların engellemesini sağlar. Dosyaların şifrelenebilmesi için, kullanılan yönteme göre adımların uygulanması gerekir. Şifreli dosya hizmeti kullanılarak dosya şifrelemek çok güvenilirdir. Bunu yapmak oldukça pratiktir.

Şifrelenmek istenen dosya hangisiyse dosya içerisinde sağa tıklanır. Buradan özellikler alanına girilir. Açılan sekmeden gelişmiş seçeneğine tıklanır. Veri güvenliği sağlanabilmesi açısından şifrele özelliğinin aktif olması gerekir. Ayrıca klasöre ya da iç klasörlere de bu şifreleme yöntemi uygulanabilir. Bunun yanı sıra diğer şifreleme yöntemleri de çok pratiktir.

Dosyaları Şifrelemek İçin En Çok Hangi Yöntem Tercih Edilir?

Office dosyalarının şifrelenebilmesi için çoğunlukla uygulama ya da arayüz şifreleme yöntemi kullanılır. Arayüz yoluyla yapılan şifreleme yönteminin yeterli olmadığının düşünenler kendilerine şifreleme uygulaması da tercih edebilirler. Bu uygulamalar sayesinde dosyaların şifrelemelerinin güvenliği arttırılabilir. Bunun için birinci sınıf özelliklere sahip olan uygulamalar vardır. Bu uygulamalar tercih edilerek güvenlik sağlanabilir ve dosyaların şifrelenmesi sağlanabilir. Bu uygulamalar içerisinde seçim yapılırken uygulamaların güvenilir olduğuna çok dikkat edilmesi gerekir.

Bazı uygulamalar gerekli güvenliği sağlayamazlar. Bunun için tercih edilmezler. Piyasada bu hizmeti sağlayan çok fazla uygulama vardır. Bunlar arasında incelemeler yapılabilir. Yapılan incelemenin detayı olması çok önemlidir. Dolayısıyla seçim yapılırken mutlaka detaylı bir inceleme yapılması gerekir. Bu inceleme sonunda hangi uygulamanın daha güvenli olduğuna karar verilebilir.

Office Dosyalarının Şifrelenmesinin Avantajları

Office dosyalarının şifreleyerek çok fazla avantaj elde edilebilir. Hassas ve önemli konuları içeren dosyaların mutlaka şifrelenmesi gerekir. Bu da şifreleme yöntemlerinin daha da önemli hale gelmesine neden olur. Güncel sürümleri olan uygulamalar tercih edilerek, gerekli güvenlik sağlanabilir. Şifrelenen dosyaların şifreleri diğer kişilerle de paylaşılabilir.

Paylaşılan şifreler kişisel verilere ulaşılmasını sağlar. Şifrelemelerin yapılabilmesi için ek dosya indirilmesine gerek yoktur. Çünkü microsoft kendi özelliklerinden dolayı şifrelemeye izin verir. Aşama aşama şifreleme işlemi takip edildiği zaman office dosyaları kolayca şifrelenebilir. Şifrelenen dosyalar daha güvenli olurlar. Çok yoğun ofis işlerinde çalışan kişiler şifreleme yöntemlerine daha çok ihtiyaç duyarlar.

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *