Monitör Sorunları ve Çözüm Aşamaları

Bilgisayar monitörlerinin kullanımı oldukça basittir. Fakat herhangi bir monitör sorunu yaşandığında bunun çözümü her zaman monitör kullanımı kadar kolay olmamaktadır.

Monitör sorunları ve çözüm için neler yapılması gerektiğini belirten bu yazımız sizin için bir rehber niteliği taşıyabilir.

Kekemelik Ve Titreme 

Monitör ekranı sorunu sıklıkla yanıp söndüğünde ya da kekemelik yaptığında bunun birkaç nedeni olabilir. Hatalı yada gevşek bu şekilde bağlanan video kablosu buna sebep olabileceği gibi hatalı bir yenileme hızı nedeniyle de titreme  görülebilir. Mevcut sorun ilk seçenek nedeniyle oluyorsa kabloyu doğru takarak ve  sabitleme vidalarını doğru bir şekilde sıkarak bu duruma çözüm bulabilirsiniz. 

Sorun hatalı yenileme hızı ile kaynaklanıyorsa doğru hertz ayarı yapabilirsiniz. Bunun için masaüstünde sağ tıklayarak, ekran ayarları, ekran bağdaştırıcı özellikleri ve monitör seçeneğine giderek bu sorunu çözebilirsiniz. Video sürücülerinin güncellenmesi ile de sorun çözülebilir. 

Dikey Çizgiler

Monitörlerde tek renkli veya siyah çizgiler görülebilir. Bu durum genellikle ekranın kendisini fiziksel bir kusur olması nedeni ile gerçekleşmektedir. Monitörünüzü başka bir bilgisayarda veya laptopta deneyerek sorunun devam etmesi halinde büyük ihtimalle tek çözüm yeni bir monitör almak olacaktır. 

Ölü Yada Yapışmış Piksel

Ölü piksel, siyah kare olarak görülen ve yanmayan noktalara verilen addır. Sıkışmış pikseller ise  siyah yerine bilgisayarın ekran görüntüsü ile farklılık gösteren yeşil, kırmızı ya da mavi bir renkte karşımıza çıkar. 

Ölü pikseller, ekranı fiziksel bir arızası olduğu için yapılacak fazla bir şey yoktur. Ufak ölü pikseller için  hemen monitör değişim şart değildir. Ölü pikselin  etrafında çalışarak monitör kullanımına devam edebilirsiniz. Durum vahimse hiç uğraşmadan yenisini alın.

Çatlaklar, Noktalar ve Lekeler

Monitör üzerinde gözle bariz bir şekilde görülen, çatlaklar, geniş renksiz alanlar, siyah ya da başka renkteki noktalar gibi lekeler söz konusu ise bunların tahminen  tamiri mümkün olmayacaktır. Zaten tamir olsa bile, tamir ücreti neredeyse yeni bir monitör kadar tutacağı için böyle bir monitör sorunu görüldüğünde genellikle kullanıcıları yeni monitör almayı tercih etmektedir. 

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *