Monitör Overclock Olur mu?

Overclock uygulaması daha çok oyuncular tarafından tercih ediliyor. İşlemci ya da grafik kartlarında yapılan Overclock uygulaması ile yüksek FPS deneyiminden yararlanabilirsiniz.

Overclock işlemi kullanıcıların işlemi aşırı abartması nedeniyle hüsranla sonuçlanıyor. Pek, Overclock işlemi, monitörlerde nasıl yapılır? İlk olarak monitöre Overclock yapmak sizlere bazı avantajlar sunabilir. PC kullanıcılarının büyük bir kısmı 60 Hz hızına sahip monitörlerden destek alıyor. 60 Hz hızına sahip bu sistemler görüntüyü size tam anlamıyla yansıtmıyor. Bu handikapı monitöre Overclock yaparak düzeltme imkanınız yer alıyor. 

Hangi Bileşenlere Overclock Uygulanır?

İşlemci

Overclock gerçekleştireceğiniz en önemli bileşenlerden bir tanesi işlemcinizdir. Ancak bunun için işlemcinizin üretici firmasının uygulamaya izin vermesi gerekiyor. Overclock işlemi yaparken bilgisayarınıza ait işlemciyi iyi bilmeniz gerekir.

Ekran Kartı

Ekran kartları, overclock işlemi yapılan kolay bileşenlerden bir tanesidir. Bununla beraber uygulama beraberinde bazı soru işaretlerini de getirir. Ekran kartları üzerine uygulanan overclock işlemi büyük bir etki yaratmıyor. Ekran kartınıza overclock işlemi uygulamak isterseniz MSI Afterburner programını kullanabilirsiniz.

RAM:

RAM’inizin frekans aralığını yükseltmek için overclock işlemi yapabilirsiniz. RAM’lerde daha büyük etki yaratma ihtimali bulunur. Ancak frekans arttıkça performans konuda RAM zorlanabilir.

Monitöre Overclock Yapımı

Nvidia ekran kartına sahipseniz ilk olarak markanın adresinden en güncel ekran kartı sürücüsünü indirmelisiniz. Güncel sürücülerini kurduktan sonra masaüstünde sağ tıklayıp açılan denetim masasını çalıştırın. Bu bölüm üzerinden overclock desteğini çalıştırabilirsiniz. Monitöre Overclock yapmak özellikle oyun konusunda sizlere büyük bir avantaj sunuyor. 60 Hz hızına sahip monitörler, oyunlarda sizlere gerekli desteği sunamıyor. Ortaya çıkan bu handikapı monitöre Overclock yaparak düzeltme imkanı bulabilirsiniz. Bilgisayarınıza yapacağınız Overclock işlemleri sırasında oluşabilecek tüm sorunlardan siz sorumlusunuz.

Overclock Zarar Verir Mi?

Bilinçsiz bir şekilde kullanılırsa sistemi kullanılmaz hale getirebilirsiniz. Uygun donanımlar ile beraber bilinçli bir şekilde kullanmanız durumunda herhangi bir zararla karşılaşmazsınız. Overclock işlemi günümüzde pek çok kişi tarafından merak edilen konulardan bir tanesidir. Özellikle oyunlarda yüksek performans sunan bu özellik sayesinde bilgisayarınızı daha güçlü hale getirebilirsiniz.

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *