Meta Description Nedir?

Meta Description, SERP içerisinde web sitenizin URL adresinin altında yer alan ve web sayfanızla ilgili bilgilerin yer aldığı kısa açıklamadır.

Meta Description, internet kullanıcılarına web sayfanız içerisinde yer alan içerikle alakalı kısa bir özet sunmak amacıyla tasarlanmıştır. Böylelikle kullanıcılar web sayfasında yer alan içeriğin, arama sorgusunda yaptıkları aramalara cevap bulup, bulamayacaklarını bilerek siteye ziyaret edip, etmeyeceklerine karar vermelerini sağlar.

Meta Description Uzunluğu Ne Olmalıdır?

Meta Description için herhangi bir karakter sınırlaması yoktur. Ancak Google tarafından arama sonuçları sayfası içerisinde web siteleri için vermiş olduğu Meta Description karakter uzunluğu, genel olarak 155 ile 160 karakter arasındadır. Bu durumda, Meta Description’ın yeterince açıklayıcı olacak şekilde 50 ile 160 karakter arasında olmalıdır.

Meta Description uzunluğu, için en uygun değerin duruma bağlı olarak değişeceği akılda tutularak, ilk hedefin sitemiz için değer sağlamak ve sitemize yapılacak tıklamaların artırılması olduğu unutulmamalıdır.

Meta Description İçin En Uygun Biçim

Meta Description etiketleri, arama motorlarındaki sıralamalara bağlı olmamakla birlikte, SERP içerisinde kullanıcılardan tıklama alabilmek adına oldukça önemlidir. Meta Description açıklamaları, web yöneticileri için arama yapan kişilere yönelik sitenin reklamını yapma ve arama yapanların aradıkları içerikle alakalı olup olmadığına ve arama sorguları içerisinde istedikleri bilgileri içerip içermediğine karar vermelerini sağlayan bir şanstır.

Bir web sayfası için oluşturulacak Meta Description etiketi, web sitesinin hedefinde olan anahtar kelimelerin akıllı bir şekilde kullanıldığı, ancak konu hakkında araştırma yapan bir kişinin de siteye tıklama yapabileceği çekici açıklama tarzında olmalıdır. Meta Description açıklamaları, bulundukları web sayfasıyla doğrudan alakalı olacak şekilde olmalı ve diğer web sayfalarının açıklamalarından benzersiz olmalıdır.

Meta Description Etiketi Nasıl Olmalı?

 Google’ın Web Yöneticisi tarafından Meta Description ile alakalı yapılan açıklamada:

“Parçacıkların web sonuçlarını doğru bir şekilde temsil etmesini istiyoruz. Kullanıcılara URL içerisinde yer alan içerikle alakalı net bir fikir verdiği için web sayfalarının meta açıklamaları varsa, bunları sık sık görüntülemeyi tercih ediyoruz.”

Doğru ve uygun bir şekilde yazıldığı takdirde Meta Description etiketi, arama motoru botları tarafından web sayfanızın bir web arama sorgusunu karşılayabileceği ve aynı zamanda arama sorgusu yapan kullanıcıların web sitenizi ziyaret etmesini sağlayacağı bildirilir.

Hem ziyaretçiler, hem de arama motorları açısından web sayfanızın potansiyel bir ziyaretçi için neler yapabileceğini göstermek amacıyla, Meta Description nasıl olmalı ve Meta Description etiketi oluşturulurken dikkat etmeniz ve aklınızda bulunması gereken birkaç nokta nelerdir?

  • Uzunluk ve Karakter Sınırı

Meta Description etiketinin kullanıcının dikkatini çekecek şekilde olması ancak Google’ın da kısa keserek yazılan cümlenin görünmesini engellemeyeceği türde 160 karakterden uzun olacak şekilde yazılmamalıdır. 160 karakter uzun olsa bile, web sayfanızın en iyi özetini kullanıcılara sunmak amacıyla yine de, 50 ile 160 karakter arasında olmasına özen gösterilmelidir.

  • İlgi Çekici ve Harekete Geçirici

Meta Description etiketi, SERP içerisinde bir web sitesine internet kullanıcısını çekmek amacıyla yazıldığı için, web sitelerinin arama pazarlamalarının önemli ve en çok göz önünde olan parçasıdır. Önemli anahtar kelimelerin kullanılarak okunabilir ve ilgi çekici bir açıklamanın Meta Description etiketi içerisinde hazırlanması, belirli web sayfalarının tıklanma oranlarını arttırmaktadır.

  • Tekrarlanan Meta Description Etiketleri

Web sayfalarında kullanılan title etiketlerinde olduğu gibi, Meta Description etiketleri de, her web sayfasına özel ve benzersiz olması gerekmektedir. Yinelenmekte olan Meta Description etiketleri mücadele etmenin bir yolu ise, benzersiz etiketler oluşturmak için programlı ve dinamik bir yöntem kullanılmasıdır.

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *