Mac'te Android Dosya Aktarımı

Mac’te Android Dosya Aktarımı

Teknolojik gelişmelerin kapsamında birçok marka ortaya çıkmıştır. Bu markaların bünyesinde üretilen uygulamalar ile hem android hem de apple için uyumlu İos sistemleri açığa çıkmıştır.

İçeriğine birçok uygulamanın yer aldığı bu sistemler ayrıca depolama kullanım alanlarına sahiptir. Yeterli depolama alının bulunmadığı ya da cihazlar arası aktarım yapmanın istendiği durumlarda bağlantıyı sağlayacak aletlere ihtiyaç duyulmuştur.

Bu yazımızda sizlere Mac için mac’te android dosya aktarımı ve telefonların nasıl diğer cihazlarla bağlantı sağlayabileceğinizden bahsedeceğiz. Gelin o halde yazımızı birlikte inceleyelim.

Mac Nedir, Ne İşe Yaramaktadır?

Teknoloji dünyasının içerisinde gündem de olan meselelerden biri de MAC hizmeti olmaktadır. Birçok kullanıcı bu hizmetin ne olduğunu ve ne işe yaradığını merak ediyor. Mac sistemi, genel olarak Macintosh bilgisayar sisteminin kısaltma ismi olarak belirtilebilir. Kısaca Mac olarak bilinen bu bilgisayar sistemi, apple türünden olup, gerek dizüstü bilgisayarlarda gerekse ios telefon sistemlerinde kullanımını sürdürüyor.

Mac sistemi ile internete bağlı cihazların doğru bir şekilde birbirleri ile veri aktarımı gerçekleştirilebilmektedir. Ayrıca bu aktarımların sağlanmasında Mac adresi önemli bir yere sahiptir. Ağ üzerinden gönderilmiş olan veri paketlerinin depolanması işlemlerinde önemli bir yere sahiptir.

Cihazlar İçin Mac Adresi Ne Demektir?

Mac sisteminin kullanılabilmesi için Mac adreslerine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu noktada diyebiliriz ki Mac adresi her bir verinin doğru cihaza taşınmasında kullanılmaktadır. Ayrıca modemin cihazı tanıyabilmesi için sistem içerisinde bulunan bir adrestir. Bu adres sayesinde gerekli dosya aktarımları da gerçekleştirilmiş olur. Mac adresleri cihaz üreticileri tarafından atanmakta olup bu adresin ilk altı hanesi üreten kişiyi temsil etmekteyken, son atı hanesi ise özgün sayılardan bir araya getirilir.

Bu adresler ile ilgili dikkat edilmesi gereken noktalardan biri, adresin cihazı internete bağlamadığıdır. Bu adresler sadece cihazların birbirleri arasında tanınmasını ve dosya aktarımın gerçekleştirilmesi için onaylanmasını sağlarlar. Ayrıca mad adresleri ile farklı cihazlara bağlanılırken bu adresler cihazın adresi olarak ifade edilmemelidir. Çünkü cihaz içerisinde bluetooth gibi birçok aktarım adresi bulunmaktadır.

Mac'te Android Dosya Aktarımı

Mac’te Android Dosya Aktarımı

Android Telefon Ve Bilgisayarlar Arası Dosya Aktarımı

Bilgisayarlara ve telefonlara dosya aktarımlarında kullanılan birçok sistem mevcuttur. Bu sistemlerin bazıları telefonun kendi özellikleri içerisinde yer alırken bazıları ise sonradan indirilen uygulamalar aracılığı ile gelebilmektedir.

Android bir telefondan bilgisayara dosya aktarımı için;

 • Öncelikli olarak cihazınızın kilidini açma
 • Bilgisayarınızda fotoğraflar uygulamasını açma
 • İçeri aktar özelliğini seçme
 • Usb cihazını seçme
 • Usb seçenekleri menüsünden dosya aktarımını seçme maddeleri takip edilebilir.

Her bir adımın takip edilmesinde telefonunuzda bulunan sistemin açık olmasına özen gösterin. Bu noktada dikkat edilmesi gereken dosya aktarımı sağlayacak aygıtların güvenliğidir. Virüs tehdidinin oluşması ya da IP adresinin çalışması gibi durumlarda şikayet bildirilmelidir.

Telefon Mac’e Nasıl Bağlanabilir?

Kullanıcılar tarafından merak edilen sorulardan biri de Mac sisteminin nasıl diğer cihazlarla irtibat kuracağı olmaktadır. Bu konuda;

 • İlk aşamada kullanmak istediğiniz cihazların wifi ağına bağlı olup olmadığını kontrol edin.
 • Hepsinin wifi ağına bağlanmasını sağlayın
 • Her iki cihaz için bluetooth açın
 • Cihazlarda Handoff’u açın
 • Mac içerisinde sistem tercihlerine gidin
 • Genel bölümüne geçiş yapın
 • Son olarak Mac ile icloud arasında dosya aktarımları için el ünitesine izin veri seçin

Bu maddelere dikkat edilerek ilerlenmesi gerekmektedir. Ayrıca cihazlar arası dosya aktarımlarında cihazın android ve ios özelliğine sahip olması değişiklik gösterebilmektedir.

Mac İçin Android Dosya Aktarımı

Android aygıtlara dosya aktarımında aygıtı bilgisayara bağlamak ve ardından belgeleri bulmak gerekir. Documents klasöründen elde edilen veriler bulunduktan sonra Mac için Android file transfer yüklenmelidir. Documents klasörüne giderek taşımak istediklerinizi seçin ve bilgisayarınızdaki herhangi bir klasöre yönlendirin.

 

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *