Macbook Pro Isınma Sorunu Ve Çözümü

Macbook Pro Isınma Sorunu Ve Çözümü

MacBook Pro cihazının fazla ısınması ile karşı karşıya kalan kullanıcılar, macbook pro ısınma sorunu ve çözümü yollarını arar. Cihazın fazla ısınması, performans düşüklüğü veya takılma gibi problemlerin yanı sıra bilgisayarın aniden kapanması gibi daha da ciddi problemlere de yol açabilir. Bu da üzerinde çalışılan projenin aniden kapanması ve kaydedilememesi manasına gelir. Tam da bu noktada ısınıp kapanmasını engellemek amacıyla uygulanabilecek bazı yöntemler vardır.

Macbook Pro Neden Isınır?

Isınma sorununun çözümüne geçmeden önce, ilk olarak ısınmanın nasıl engellenebileceğini bilmek ve duruma nelerin neden olduğunu bilmek gerekir.

Macbook Pro bilgisayarlarının ısınmasının genel sebepleri şunlardır:

 • Bilgisayar içerisinde aşırı toz birikmesi,
 • Aynı anda birçok sayfa sekmesinin açık olması,
 • Arka planda çalışan uygulamaların çok olması,
 • Cihaz hafızasının tamamen kullanılıyor olması.

Bunlar her çeşit bilgisayarda olduğu gibi, Macbook Pro serisinde de ısınmaya neden olur. Isınma ve ısınma ile ilgili sorularla karşılaşmamak için ilk olarak bu işlemlere dikkat etmek ve cihaza aşırı yüklenmekten kaçınmak gerekir.

Macbook Pro Isınma Sorunu Ve Çözümü

Macbook Pro Isınma Sorunu Ve Çözümü

Macbook Pro Isınma Sorunu Nasıl Çözülür?

Her bilgisayarda olabilen ısınma sorunu, Macbook Pro kullanıcılarının da başına gelebilir. Bununla karşı karşıya kalan kullanıcıların izleyebileceği bazı yollar vardır.

Bunlar şu şekildedir:

 • Cihazı uygun yüzeylerde kullanın.
 • Yazılımın güncel olmasına dikkat edin ve SYD çalıştırın.
 • Fan problemlerini kontrol edin.
 • Bilgisayara ağır gelebilecek, güçlü yazılımlar yüklemekten kaçının.
 • Fanı tam güç seviyesinde çalıştırın.
 • Bilgisayarınız için bir soğutucu edinin.
 • Fan temizliğini ihmal etmeyin.

Bu adımlara dikkat ederek ısıtmayı azaltmak ya da tamamen ortadan kaldırmak mümkün olur.

Cihazı Uygun Yüzeylerde Kullanın

İsimlerinin aksine dizüstü bilgisayarları kullanmak için en uygun yüzey dizleriniz değildir. Bu şekilde kullanmak, fanı kapatarak havalandırmayı engelleyeceği için cihazın fazla ısınmasına yol açabilir. Bu sebeple en iyi havalandırmayı sağlayabilmek için MacBook’u masa gibi düz ve sert yüzeylerde kullanmak gerekir. Bilgisayarı kullanırken havalandırma kanallarının açık olduğundan emin olmak da önemlidir. Yatak veya yastık gibi yumuşak mobilyalar ise daha fazla ısıya yol açar. Ayrıca bunlar havalandırma kanallarının toz toplamasına da neden olabilir. Bu sebeple cihazın ekstra ısınmasının önüne geçmek için, uygun yüzeylerde kullanılması gerekir.

Yazılımı Güncelleyin Ve SYD Çalıştırın

MacBook’un fazla ısınmasına yol açan problem direkt olarak yazılım ile ilgili olabilir. Bu bazen işletim sistemindeki bir hatadan kaynaklanan bir durum olabilir. Bu sebeple yapılması gerekenlerden biri de kullanılan işletim sistemini güncellemektir. Sistemin güncel olduğundan emin olmak için Ayarlar menüsü kullanılabilir.

Soğutucu Kullanın Ve Fan Temizliği Yapın

İnce bir bilgisayar olsa da MacBook Pro’nun ısınma yapmaması için soğutucu kullanmak gerekebilir. Eğer bilgisayarınız fazla ısınıyorsa, son çare dizüstü bilgisayar soğutucusu satın almaktır. Özel olarak tasarlanan bu stantlar MacBook Pro’nun fanlarını destekler ve daha iyi havalandırma için ek fan sağlar. Fan temizliğine dikkat etmek de önemli bir adımdır.

Toz ve kirle tıkanan fanlar, bilgisayarın fazla ısınmasına neden olur. Ayrıca MacBook Pro cihazı sürekli olarak ısınıyorsa nedenini anlamak ve fan hızını elle ayarlamak için üçüncü parti bir uygulama kullanmayı da düşünebilirsiniz. Bu şekilde cihazınız istemese de fanlar sürekli olarak tam güç seviyesinde çalışır.

Fan Problemlerini Kontrol Edin

Eğer sorunun fan sebepli gerçekleştiği daha belirginse, fanlar sesli bir şekilde çalışıyorsa ya da fanlarda gözle görülür bir problem varsa; yerleşik tanılama yazılımından faydalanabilirsiniz. Burada test yapabilmek için ”Apple Diagnostics” yazılımdan faydalanmanız gerekir. Bu yazılımı kullanarak sorunları saptayabilir ve önlem almak için bir randevu alabilirsiniz.

 

 

 

 

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *