Link Building Nedir ve Nasıl Yapılır?

Türkçe anlamıyla link inşası olan Link Building, SEO dünyası içerisinde referans bağlantı veya backlink olarak da adlandırılmaktadır.

Link Building içerisinde yer alan referans bağlantı veya backlinkler, On-Site veya Off-Site olarak ikiye ayrılır. Off-Site Link Building site dışı bağlantıları, On-Site Link Building ise, site içi bağlantıları temsil eder.

Link Building, diğer internet sitelerinden kendi internet sitenize bağlantı alma işlemi olarak tanımlanır. Köprü yani link, kullanıcıların internet siteleri arasında gezinme yolunu belirtir.

Arama motorlarının çalışma mantığı içerisinde web sayfalarının taranması için bağlantılar kullanılır. Arama motoru botları da, internet sitenizdeki sayfaları tek tek tarar ve içerisinde yer alan bağlantıları takip eder.

Link inşası yapabilmek için birçok farklı teknik bulunmaktadır. Fakat günümüzdeki algoritmalar oluşturulurken, bağlantıların çok kritik önemleri vardır. Yapılacak herhangi bir yanlış işlem, internet siteniz için olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Link Building’in SEO Çalışmaları Açısından Önemi

Link Building’in önemini anlayabilmek için öncelikle bir bağlantının nasıl oluşturulduğu, arama motorları tarafından bağlantıların nasıl göründüklerini ve arama motorlarının bağlantılardan ne yorumlayabileceğinin temellerini iyi bir şekilde bilmek gerekiyor.

Bağlantı Etiketinin Başlama Noktası: HTML etiket dili içerisinde “a” harfi, bağlantı etiketi olarak adlandırılır. Bu etiketin yazılmasıyla, bağlantı etiketi açılır ve arama motorlarına başka bir yere gidecek olan bağlantının izlenilmek üzere olduğu belirtilir.

Bağlantı Verilen Nokta: HTML etiket dilinde “href” etiketi köprü anlamına gelir. Href etiketinden sonra gelen tırnak işaretleri arasında yer alan metin, bağlantının işaret etmekte olduğu URL’yi gösterir. Tırnak işaretleri arasında yer alan metnin her zaman bir web sayfası olmasına gerek yoktur. İndirilecek bir dosya veya resminde adresi olabilir. 

Bazen web sayfaları içerisinde “#” işaretiyle başlayan URL dışı bağlantılar görülebilmektedir. Bunlar sizleri, bulunmakta olduğunuz web sayfasının farklı bir bölümüne götürecek olan yerel bağlantılardır.

Görünür Bağlantı Metni: Link Building SEO çalışmaları içerisindeki öneminin bir diğer noktası ise, görünür bağlantı metinleridir. Görünür bağlantı metinleri, kullanıcıların web sayfaları üzerinde gördükleri ve bağlantının açılması için tıklamaları gereken küçük metinlerdir. Bu metinler genel olarak, altı çizili şekilde veya mavi renkte olabilirler.

Bağlantı Etiketinin Bitiş Noktası: “a” bağlantı etiketinin sonunda ise, etiketin kapatıldığı arama motorlarına bildirilmektedir.

Backlink Algoritması Nasıl Çalışır?

Link Building, Google’ın web sayfalarının sıralamasını yaparken dikkate aldığı bir faktör olarak karşımıza çıkmaktadır.

Google’ın web yöneticilerine vermiş olduğu tavsiyede; web sayfalarına konulacak olan bağlantılar ne kadar çok olursa ve bu bağlantılardaki siteler ne kadar kaliteli olursa, web yöneticilerinin siteleri sıralamalarda o kadar çok yükseklerde yer alacaktır.

Backlink algoritması çalışma mantığına bir örnek verilecek olursa, e-ticaret sektörü içerisinde yer alan bir web sitesinin, başka bir e-ticaret sitesiyle rekabet ettiği varsayılsın. Google’ın siteler arası yaşanan bu rekabette kontrol ettiği parametrelerden biride, bağlantılardır. Otoriter bağlantılara sahip bir web sitesi, diğer siteye göre daha farklı bir yapıda değerlendirilecektir.

Google tarafından bağlantıların kontrolleri sırasında farklı kriterler göz önüne alınmaktadır. Bu kriterler ise;

  • Bağlantı veren sayfaların otoritesi ve güveni,
  • Bağlantı veren sitenin içerik optimizasyonu ve SEO’su,
  • Gelen bağlantılardaki bağlantı metni.

Web Sitelerinden Bağlantı Kazanmak İçin Ne Yapılabilir?

Sahibi olduğunuz web sitelerine diğer siteler üzerinden bağlantılar kazanabilmek için öncelikle paylaşmış olduğunuz içeriklerdeki kaliteye, orijinalliğe, eğlenceli yapıya sıra dışılığa dikkat edin.

Web sitesi bağlantı kazanımı için öncelikle içeriğinize uygun hedef kitle belirlemesi ve ne türden içerikler paylaşacağınızı belirlemek, bağlantı kazanımı için ilk adım olacaktır.

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *