Jailbreak Nedir? Nasıl Yapılır?

Apple genel olarak bazı dosyalara içinde kendi ürettiği telefonlarda işlem yapılmasına izin vermemektedir.

iOs işletmeleri için Apple bazı dosyalara işlem yapılmasını onaylamamaktadır. Bu dosyalara erişim sağlamak için ise Jailbreak yapma işleminden yararlanılmaktadır. Bu işlem sayesinde izin verilmeyen birçok uygulamaya ve dosyaya sınırsız olarak ulaşabilirsiniz. Peki Jailbreak nedir ve nasıl yapılır?

Jailbreak Nasıl Yapılır?

Pangu Jailbreak uygulaması ile telefonunuza Jailbreak yapmak artık oldukça kolaydır. Öncelikle bu işlem için Pangu Downloads sayfasını açın, ipa dosyasını ve işletim sisteminize uygun olan Cydia Impactor aracını indirin. Daha sonra ise Apple cihazınızı bilgisayara USB kablo ile bağlayın. Bu işlemi yaptıktan sonra ise Cydia Impactor yazılımını bilgisayarınızda açın. Daha sonra ise indirdiğiniz ipa dosyasını Cydia Impactor’a sürükleyip bırakın. Ekranınızda Apple ID bilgileriniz istenecek, eğer kendi ID bilgilerinizi girmek istemiyorsanız yeni bir ID oluşturabilirsiniz. ID bilgilerini girdikten sonra ipa dosyasını ücretsiz Apple geliştirici sertifikasıyla imzalamış olacaksınız. Bu işlemden sonra ise Cydia Jailbreak uygulamasını yüklemeye başlayacak. Uygulama yüklendikten sonra giriş ekranına dönün ve Ayarlar menüsüne giriş yapınız. Ayarlar menüsünde Genel sekmesine tıklayın ve bu bölümde Cihaz Yönetimi sekmesine giriş yapın. Burada az önce girmiş olduğunuz Apple ID ve geliştirici profili göreceksiniz. Bu profile girdiğinizde Trust düğmesine basmalısınız. Daha sonra ise ana ekrana tekrar dönün ve Pangu uygulamasını açıp Tamam tuşuna basın. Uygulama açıldığında Start düğmesine basın ve Jailbreak işlemi başlamış olacak. Böylelikle Jailbreak nasıl yapılır sorusuna cevap vermiş olduk. Bu adımları sırası ile yaparak siz de kendiniz bu işlemleri halledebilirsiniz. 

Jailbreak Yasal Mı?

Apple markası telefonlarını piyasaya sürdüğü yıldan itibaren Apple kullanıcıları Jailbreak yapmaktadır. Şu ana kadar herhangi bir yasadışı işlem olarak görülmemiştir. Apple ise bunu kullanım ihlali olarak değerlendirilmektedir. 

Jailbreak Yapmanın Faydaları

Jailbreak yapmanın asıl faydası Apple tarafından izin verilmeyen uygulamalara giriş yapabilmektir. Apple tarafından onaylanmayan bu uygulamalara giriş yapabilmek için insanlar Jailbreak uygulamasından faydalanmaktadır. Bu sebeple Jailbreak yapmanın faydaları onaylanmayan uygulamalara giriş yapabilmektir. 

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *