İşlemci Sıcaklığı Neden Çok Yükselir Nasıl Düşürülür?

Her cihazın içerisinde bir işletim sistemi bulunmaktadır. Çeşitli faktörlere bağlı olarak bu işletim sistemleri bazen ısınabilir. Elbette ısınan işletim sisteminin sıcaklığını düşürmek mümkündür.

İşlemcinin Sıcak Olması Normal Midir?

İşlemci sıcaklığı hemen hemen her cihazda görülebilen bir durumdur. İşlemci sıcaklığının görülmesi durumunda buna müdahale etmek oldukça kolaydır. Ancak işlemci sıcaklığının niçin yükseldiği ve yükseldiği zaman nasıl düşürülmesi gerektiğine değinmeden önce işlemcinin ne olduğuna kısaca değinelim.

İşlemciye işletim sistemi adı verilmektedir. Esasen işletim sistemi bir yazılımlar bütünüdür. Cihazlarda çalışmakta olup uygulama yazılımlarının servislerini sağladığı gibi donanım kaynaklarını da yönetmektedir. Yalnızca bilgisayarlarda değil, telefon ve tabletlerde de bulunmaktadır. En genel ifade ile işletim sistemi, cihazın beynidir.

Bir işletim sistemi, çalışmaya başladığı an itibari ile ısınmaya başlamaktadır. Dolayısıyla bir işlemcinin ısınması gayet normaldir. Bilgisayarlarda işlemcinin belirli bir sıcaklıkta kalmasını sağlayan fan bulunmaktadır. İşlemcinin çalışmaya başlamasıyla birlikte fan da çalışmaya başlamaktadır. Ancak sağlıklı bir şekilde çalışmakta olan işletim sisteminin sıcaklığının 35 derece ile 45 derece arasında olması gerektiği unutulmamalıdır. 45 dereceyi geçmesi durumunda normalin üstüne çıkıyor demektir ve direkt önlem alınmalıdır. 

İşlemci Sıcaklığı Yükseldiğinde Neler Yapılmalıdır?

İşlemcinin sıcaklığının yükselmesinin çeşitli nedenleri bulunmaktadır. Doğrudan kasayla ilgili olabileceği gibi fandan, soğutucudan, termal macundan ve bunun gibi pek çok sebepten kaynaklı da olabilir. Bununla ilgili olarak zaman kaybetmeden profesyonel destek almanız yararınıza olacaktır. Aksi takdirde kasanızda daha büyük problemler meydana gelebilir. Peki, işletim sisteminin sıcaklığı yükseldiğinde ne yapılmalıdır?

İşletim sisteminin sıcaklığının yükselmesi genellikle donanımsal nedenlerden kaynaklanmaktadır ve bunun için kasanızı açmanız gerekmektedir. Sorunun çözümü için kasa temizliği çok önemlidir. Kasayı açtığınız zaman, bilgisayarın fanının düzgün çalışmasını engelleyen bir durum olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Gerekli durumlarda yeni bir fan almanız ya da yeni bir fan eklemesi yapmanız sorunu doğrudan çözecektir. Öte yandan termal macun yenilemesi yapmak da sorunu büyük oranda çözmektedir. 

Tüm bunlara ek olarak şayet sistem yeni ise soğutucunun tam oturup oturmadığını kontrol etmelisiniz. Eğer kasanız eski ise hava dışarı atılamıyor olabilir ve bu durumda işlemci sıcaklığının yükselmesi sorunu kendiliğinden ortadan kalkacaktır. 

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *