iPhone Sizi İzlemesin!

Son yıllarda artan haberlerden dolayı kullanıcıların en büyük sıkıntısı hareketlerinin takip edilmesi ve bu hareket takibinin engellenmesi olmuştur.

İos işletim sistemine sahip tüm cihazlar sahiplerinin gittikleri yerleri kayıt altına almaktadır. Birçok kişi için bu konu çok önemli olmasa da bazı kullanıcılar için mahrem bilgi niteliğinde olan bu konu ciddi önem taşımaktadır. Özellikle son yıllarda teknoloji firmalarının bilgilerimizi aldığı ve sakladığı yönündeki söylentiler birçok kullanıcının üzerinde durduğu ve kesinlikle böyle bir şey olmaması için uğraştığı konulardan biridir.

Sosyal medya uygulamalarının bilgilerimizi aldığı yönündeki haberlerden sonra çeşitli kampanyalar başlatılmıştı. İos işletim sistemine sahip iPhone ise bu durumu kullanıcılarının farkında olmadan yapmaktadır. Birçok kullanıcı için bu durum oldukça rahatsız edicidir. Bu nedenle bilgilerimi nasıl gizli tutarım diye arayış içerisine girmiş durumdadırlar.

iPhone Nasıl İzliyor?

Cep telefonu teknolojisinde yeni bir çağı başlatan iPhone kullanıcılarının gittikleri yerleri anı anına takip etmektedir. Kullanıcılar bu verilere daha sonrasında hesaplarından kolaylıkla ulaşabilmektedirler. Bu işlem oldukça kolay olduğu için 3. Şahıslar tarafından rahatlıkla, kullanıcının hangi saatte nereye gittiği nerede bulunduğu bilgilerine ulaşılabilir. Bu durum mahremiyet ihlalini ortaya çıkarmaktadır.

Bunun yanında iPhone lokasyon takip özelliği Android lokasyon özelliğine göre çok daha gelişmiş durumdadır. İos, Android sistemi üzerinde harita üzerinde çizilen rotaya göre çok daha gelişmiş bir sistem sunmaktadır. iPhone kullanıcıları harita üzerine tıkladıklarında, bu alana kullanıcının ne zaman gittiği ne kadar kaldığı ve kaç kere gitti gibi bilgileri görebilirler. Bu durum 3. şahıslar tarafından ele geçirildiğinde istenmeyen sonuçlar doğurabilmektedir. Bunun yanında iPhone sokak hatta apartman bilgisine kadar getirmektedir.

İzlenmek İstemiyorum

Bu servisi kapatmak elbette ki mümkün.

Ayarlar kısmından yapacağınız birkaç işlem ile bu durumu ortadan kaldırabilirsiniz. Unutulmaması gereken diğer bir husus ise konum servislerinin açık olması cihazınızın şarjını oldukça fazla tüketmektedir. Cihaz konumu kapatmakla beraber eski kayıtları da silebilirsiniz. Bunun için yapılması gerekenler ise oldukça basit.

Nasıl Kapatılır?

  • Cihazınızın ayarlar kısmına gelerek gizlilik seçeneğine girin.
  • Daha sonrasında lokasyon servisleri kısmını seçin.
  • Aşağıya doğru indiğinizde sistem servislerini göreceksiniz.
  • Burada sık ziyaret edilen lokasyonlar kısmı karşınıza çıkacak. 
  • Geçmişi temizle seçeneği ile geçmişi silebilir ve sık kullanılan lokasyonları kapat diyerek lokasyon servisinizi kapatın.
  • Ayrıca lokasyon servisleri yeteneğini de kapatarak gezintilerinizin takip edilmesini engelleyebilirsiniz.

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *