iOS’te Virüs Nasıl Bulunur?

Son derece az görülmekle birlikte, iOS işletim sistemine sahip iPhone telefonlara, virüs ve kötü amaçlı yazılımlar bulaşabilmektedir.

iOS işletim sistemi kullanılan iPhone akıllı telefonlarda, virüs ve kötücül yazılımlar genel olarak, şüpheli bağlantılara tıklanılmasıyla ve App Store dışında başka bir yer üzerinden uygulama yüklenmesiyle oluşmaktadır. iPhone telefonunuza virüs bulaşması durumunda ise, cihazınızda çok ciddi boyutlarda maddi hasarlar meydana gelebilir. Bu gibi durumlarla karşılaşmanız durumunda, yetkili bir iPhone servisinden destek almanız tavsiye edilmekte. 

iOS Virüs Temizleme İşlemleri

 

  • Telefonun Yeniden Başlatılması

 

Virüs bulaşmasından şüphe ettiğiniz telefonunuzdaki virüsten kurtulmanın en kolay işlemlerinden biri, cihazınızın yeniden başlatılmasını sağlamaktır. Cihazınızı yeniden başlatmak için, güç düğmesine basılı tutarak, “Kapatmak için kaydırın” uyarısını görmelisiniz. Bu uyarıyı görene kadar güç düğmesine basılı tutun ve iPhone telefonunuzu yeniden başlatın. Yeniden başlatma işlemi sonrasında beyaz butona dokunun ve sağa kaydırma işlemi gerçekleştirin. Cihazının tekrar açılması için bir Apple logosu görene kadar güç düğmesine basılı tutmanız yeterli olacaktır.

 

  • Tarayıcı Geçmişi ve Tarama Verilerinin Temizlenmesi

 

iOS virüs temizleme işlemlerinde bir diğer işlem ise, şüpheli bağlantılara tıklanılarak virüs bulaştığı düşünüldüğünde, tarayıcı verilerinin temizlenmesidir. Telefonunuza bulaşan virüs, akıllı telefonunuzdaki tarayıcı uygulaması olan Safari isimli uygulamanın depolama alanında yer alan eski dosyalar içerisinde bulunabilir.

Safari tarayıcı uygulamanızın geçmişini ve tarama verilerini temizlemek için izlenecek yol ise;

Ayarlar -> Safari -> Geçmiş -> Web sitesi verileri temizleme adımlarıdır.

 

  • Telefonun Önceki Yedekleme Sürümüne Geri Yüklenmesi

 

iOS cihazlardaki virüs temizleme adımlarından bir diğeri ise, kötü amaçlı yazılımın yer aldığı akıllı telefonunuzun, yedek üzerinden bir önceki geri yükleme noktasına getirilmesidir. iPhone virüs temizleme işlemi için, bilgisayar üzerinden veya iCloud’a kaydedilmiş olan bir önceki sürümden geri yükleme işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *