İnternet Hızı Testi Nasıl Yapılır?

İnternetin her yerde olması, alınan internet hizmetinin sağlamış olduğu hızın zaman zaman test edilmesini gerektiriyor.

Akıllı telefonlardan bilgisayarlara, bilgisayarlardan televizyonlara kadar artık günümüzde hemen hemen her cihazla internet bağlantısı gerçekleştiriyoruz. İnternet bağlantılarını bazı kullanıcılar fiber altyapıyla, bazı kullanıcılar ise ortalama denilecek adsl bağlantılarla gerçekleştiriyor. Ancak pek çok internet kullanıcısı sadece fiber internet kullanıyorum demeyerek, almış olduğu internetin tam hızını merak ediyor.

İnternet Hız Testi

İnternet hız testi işlemlerinin yapılabilmesi için pek çok yöntem bulunmakta. Hatta internet servis sağlayıcılarının da hız testi yapılmasını sağlayan siteleri bulunabiliyor. Ancak internet servis sağlayıcılarının manipülasyon ihtimalleri bulunabileceğinden, bu siteler üzerinden internet hız testinin yapılabilmesi pek sağlıklı bir çözüm olmayacaktır. Popüler olan çözümlerin denenmesi, tavsiye edilen durumdur.

İnternet hızınızı ülkemizde yer alan internet servis sağlayıcılarının oluşturdukları siteler üzerinden yapmamanız, servis sağlayıcıları tarafından sizlere verilen internet hızının gerçek değerini görmenizi engelleyebilir. Bu sebeple, internet hizmeti aldığınız firma dışındaki siteler üzerinden bu işlemi gerçekleştirmelisiniz.

İnternet Hızı Testi Nasıl Gerçekleştirilir?

İnternet hız testinin bilgisayar üzerinden yapılabilmesi için, speedtest.net adresine gidilmesi ve ardından sitede yer alan “GO” butonuna tıklayarak hız testinin başlatılması sağlanabilir. Akıllı telefonlar ve tabletler için ise, uygulama mağazalarından “Speedtest” isimli uygulamanın indirilmesi yeterli olacaktır.

Android işletim sistemleri için, speedtest adresi üzerinden uygulama indirilerek, internet hız testi yapılabilir.

IOS işletim sistemlerine sahip olan akıllı telefon ve tabletler için ise;

speedtest adresinde yer alan uygulama indirilip, yapılmak istenen hız testi işlemi gerçekleştirilebilir.

Speedtest sitesi ve uygulamaları sayesinde sadece internet hız ölçümü yapmakla kalmayacaksınız, aynı zamanda download yani indirme, ping yani gecikme süresi ve upload yani yükleme hızları gibi sonuçları da görme şansınız olacaktır.

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *