Herkese Açık Kablosuz Ağlara Bağlanıyorken Dikkat!

Son yıllarda yaygın olan herkese açık kablosuz ağlara bağlanıyorken dikkat edilmesi gereken konuların başında güvenlik gelmektedir.

Özellikle restoran, otel, havaalanı ve kafeler gibi toplu alanlarda çok fazla kullanılan şifresiz ağlar son dönemlerde oldukça yaygınlaşmaya başladı. Kendi mobil veri kotasından gitmediği için kullanıcıların tercih ettiği açık kablosuz ağlar, yaygınlaştıkça güvenlik açıkları da meydana gelmektedir. Bu güvenlik açıkları kullanıcılar açısından çok fazla dikkat çekmektedir. Şifre gerektirmeden girilen bu ağlar, güvensiz kablosuz ağlar olarak adlandırılmaktadır. Ücretsiz internet denildiğinde akla gelen bu ağlar güvenlik açısından getirdiği sorunlar nedeniyle sürekli soru işareti taşımaktadır.

Güvenli Ücretsiz İnternet

Güvenlik açısından oldukça savunmasız konumda olan herkese açık ağlar, siber saldırganların en çok girdiği ve saldırılarını gerçekleştirdiği alanlardır. Güvenli kablosuz internet kullanmanın çeşitli yolları mevcuttur. Bu yolları kullanıcılar kendileri yapmak durumunda kalmaktadır. Bu yolların neredeyse tamamında yapılması gereken ilk hamle kullandığımız şifrelerin karmaşık ve uzun olmasıdır. Bunun dışında güvenlik önlemleri ise sizi saldırılardan koruyacaktır.

  • Şifre ve diğer kişisel verilerinizi girmeniz gereken bir siteye girdiğinizde URL adresinde https yazmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.
  • VPN gibi bağlantınızı gizleyen yazılımlar korunma yollarından bir diğeri olacaktır.
  • Ağ bağlantısını yaptığınız cihazınız ne olursa olsun, antivirüs programı kullanılmalıdır.
  • İhtiyaç olmadıkça Wi-fi bağlantısı kapalı olmalıdır.
  • Bankacılık işlemleri yapılması gerekiyorsa, mobil uygulamalar üzerinden yapılmalıdır.
  • Gerekmedikçe kişisel işlemler bu ağlar üzerinden yapılmamalıdır.

Bu önlemler bilinen ve herkes tarafından uygulanabilir önlemlerin başında gelmektedir. Herkes kendi önlemlerine yenilerini ekleyebilir. Ancak yine bilinmesi gereken en önemli husus kullanılan şifrelerin her zaman ve her ortamda uzun ve karmaşık olmasıdır.

Bilinen Ağlara Bağlanın

Herhangi bir yerde bağlantı yapmanız gerektiğinde, en doğru olan bilinen ve güvenilir ağları tercih etmek olacaktır. Herhangi bir ağ bağlantısı tuzak amaçlı ve giren kullanıcıların bilgilerini çalmaya yönelik açılmış bir bağlantı olabilir. Bu nedenle bilinen ağlara girmekte fayda vardır. Ancak bilmediğiniz bir bağlantıya girmek durumda kalındığında mutlaka VPN gibi gizli bağlantı oluşturan programlar kullanılmalıdır. Güvenli ücretsiz internet için yapılması gereken en önemli önlem ise şifrelerin güvenilir şekilde olmasını sağlamaktır.

 

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *