Hangi İşletim Sistemini Tercih Etmeliyiz

Kullanıcılar genellikle hangi işletim sistemi tercih edilmeli konusunda birtakım sorunlar yaşadıkları için bu durum kararsızlığa sebep olmaktadır.

İşletim sistemleri yıllar içerisinde sürekli gelişerek farklı versiyonlar ile karşımıza çıkmaktadır. Çok da eski sayılmayacak  bir dönemde Windows XP işletim sistemi kullanmakta iken günümüzde Windows 10 işletim sistemine geçiş yapmış bulunmaktayız. Her ne kadar Microsoft tarafından başka bir işletim sistemi olmayacağı duyurulmuş olsa bile mevcut işletim sistemleri güncellemeler almaya devam edecektir. Bu yüzden bilgisayar kullanıcıları hangi işletim sistemi kullanmam gerekiyor sorusuyla karşı karşıya kalıyor ve kendine uygun olan en iyi işletim sistemini seçmek için bu soruya cevap arıyorlar.

Donanımsal Özelliklerinize Göre Seçin

İşletim sistemi seçme tercihinden önce evvela  kullanmış olduğunuz cihazın donanımsal özellikleri ve ihtiyaçlarımız göz önünde bulundurulmalıdır. Buna göre işletme sistemi tercihi yapılmalıdır. Bazı şirketlerde ve kurumlarda hala Windows XP işletim sistemi kullanılmaktadır. Çünkü bu işletim sistemi, ofis ortamlarında mevcut ihtiyaçları karşılamaya yönelik bir sistem olduğu için ve ofis ortamlarında genelde Word ve Excel gibi yazılımlar kullanılmakta olduğu için yeterli gelmektedir.

Bunun dışında sadece internete girmek, film izleyip müzik dinlemek gibi aktiviteler için bilgisayar kullanıyorsanız, yine düşük bir işletim sistemi işimizi görecektir. Eğer bilgisayarda oyun oynamak gibi yüksek donanımsal özelliklere sahipseniz ve oyun oynamak gibi faaliyetleriniz varsa bunun için Windows 7 işletim sistemi her kitleye hitap edebilecek bir işletim sistemidir.

Donanımsal Özellikleriniz Yüksek İse

Donanımsal özellikleriniz normal seviyenin üstünde ve yüksek ise, diğer taraftan da işletim sisteminden ihtiyaçlarınızı karşılamasına yönelik yüksek beklentileriniz bulunuyorsa; Windows 8 ve 8.1 işletim sistemlerini kullanabilirsiniz. En iyi şekilde bu işletim sistemlerinden faydalanmak için 32 bit yerine 64 bit versiyonları kurmanız istediğiniz performansı almanıza yardımcı olacaktır.  beklentileriniz çok daha üst seviyelerde ise bunu karşılayabilmek adına Windows 10 işletim sistemini kullanabilirsiniz.

Sonuç olarak istediğiniz ihtiyaç duyduğunuz işletim sistemine iyi karar vermeniz gerekmektedir. Böylece işletim sistemi tercihi yaparken kullandığınız işletim sisteminin size faydadan çok zarar getirmesin önüne geçebilirsiniz. 

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *