Hacker’lar Şifrelerimizi 1 Günde Nasıl Kırıyor

Sosyal medya, bankacılık işlemleri, email hesapları gibi yerlerde kullanmakta olduğumuz şifreler, güvenlik konusu nedeniyle oldukça önemlidir.

Hiç kimse şifrelerini ele geçirilmesini istemiyor fakat birçok kişi şifre kırma konusunda yeterli hassasiyeti göstermiyor. Diğer taraftan da bazı sitelerde kullanıcılara güvenli şifre almaları için büyük ve küçük harf kullanımı, noktalama işareti kullanımı veya rakam kullanımı gibi kriterler zorunlu tutuluyor. Bazı sitelerde ise Bu zorunluluk bulunmuyor ve insanlar bu hususa dikkat etmeden bu sitelere üye olurken basit şifreler tercih ediyorlar.

Güçlü Şifre Kullanmanın Önemi

Kullandığımız servisler ve hizmetler için güçlü şifre kullanımı, büyük önem arz etmektedir. Buna Hacker’lar tarafından rağmen kırılması çok kolay olan şifreler oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaya devam ediliyor. bu durumda bir hacker’ın şifreyi çok kolay bir biçimde ve kısa bir süre içinde kırabilmesi için uygun olan zeminin ayarlanması manasına denk geliyor. 

Günümüzde internet kullanmayan kişi sayısı neredeyse yok denecek kadar az ve internet kullanıcıları olarak Hacker’lar ile  aramızdaki tek engel  genellikle kullandığınız parolalar oluyor. 8 karakterin altında bulunan  parolalar en fazla 2 saat içerisinde kolay bir şekilde kırılabiliyor. Bu durumda güçlü şifre kullanmanın önemi bir kez daha ortaya çıkıyor. Bu yüzden uzmanlar tarafından kullanılan şifrelerde rakam ve noktalama işareti de kullanılması tavsiye ediliyor. Şifrenin uzun olması ve şifre içerisinde rakam ve noktalama işaretlerinin bulunması Hacker’ların şifreleri kırmak için daha uzun süreye ihtiyaç duymasına neden alıyor.

Hangi Şifreler Ne Kadar Süredir Kırılıyor

6 karakter uzunluğundaki bir şifre tamamen küçük harflerden oluşuyorsa bu şifreyi kırmak en fazla 10 dakika sürecektir. 6 karakter uzunluğunda ki bu şifre küçük harf ve büyük harflerden oluşuyorsa bu şifreyi kırmak 10 saatte gerçekleşecektir. Eğer bu şifrede küçük harf, büyük harf, rakamlar ve semboller kullanırsanız bu süre 18 güne çıkmaktadır.

7 karakter uzunluğundaki şifreler baz alındığında;  tamamen küçük harften oluşan şifreler 4 saat,  küçük harf ve büyük harften oluşan şifreler 23 gün, küçük harf, büyük harf, rakamlar ve sembollerden oluşan şifreler 4 yılda kırılmaktadır.

8 karakter uzunluğundaki şifreler baz alındığında; Tamamı küçük harften oluşan şifreler 4 günde, küçük harf ve büyük harf birlikte oluşturulan şifreler 3 yılda, küçük harf, büyük harf, rakamlar ve sembollerden oluşan şifreler 463 yılda kırılabiliyor.

 9 karakter uzunluğunda ki şifreler için küçük harften oluşturulan şifreler 4 ayda, küçük harfler büyük harfler oluşturulan şifre ver 178 yılda, küçük harf, büyük harf rakamlar ve sembollerden oluşturulan şifreler, 44,530 yılda kırılabilmektedir.

Umarım bu yazımız Hacker’lar şifrelerimizi ne kadar sürede kırıyor sorusuna cevap olmuştur.

 

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *