Google Search Console’daki Site Haritaları ve Tarama Hataları

Google interneti tarama konusunda oldukça iyidir. Ancak, popüler veya yeni olmayan sitelerin Google’ı doğru bir şekilde yönlendirmesi gerekiyor.

Google Search Console üzerinden var olan site haritaları, yeni veya popüler olmayan siteler için sorun teşkil edebilmektedir. Çünkü bu sitelerin Google tarafından keşfedilmesi zaman alabilmektedir.

Google üzerinden bir URL adresi olup olmadığını anlamak için, Google kodları içerisinde yer alan “site:” kodu kullanılabilir. Site: kodunu yazdıktan sonra URL adresi yazıp, arama yapıldığında sonuç çıkıyorsa, bu site Google tarafından keşfedilmiş demektir.

Site: koduyla yapılan aramalarda herhangi bir sonuç çıkmadıysa o zaman, robots.txt dosyası tarafından dizine eklenmeme komutu verilmiş olabilir. Bir diğer sebep ise, Google’ın sitenizi henüz taramamış olmasıdır.

Eğer sıfırdan başlayan bir kişiyseniz, tarama hataları sorunlarının önüne geçmek için, bir Google Search Console hesabı açarak işlemlere başlamalısınız. Hesap açma işlemini gerçekleştirdikten sonra, site haritanızı buraya göndermelisiniz.

Site Haritası Nedir ve Ne İçin Kullanılır?

Herhangi bir web sitesinin site haritası, web siteniz içerisindeki tüm sayfaları içermekte olan bir XML dosyasıdır. Google’ın taramasını ve Google dizinleri içerisine eklenmesini istediğiniz tüm URL adresleri hakkında bilgi vermenizi sağlamaktadır.

Web sitenizin Google tarafından yapılan tarama durumunu kontrol etmek istiyorsanız, Search Console üzerinden bir URL adresi araması gerçekleştirin. URL adresini Search Console’un üst arama çubuğuna yapıştırın ve sayfanızın Google içerisinde olup olmadığını görün. Aradığınız URL adresi Google içerisinde yoksa, istek dizine eklemeyi tıklayarak, Google botlarının web sayfasını birkaç saat ve gün içerisinde taramasını sağlayabilirsiniz.

Google Search Console üzerinden site harita taraması gerçekleştirmek için, bir bütçeniz olması gerekmektedir. Google Search Console üzerinden gerçekleştirilen site haritalarının tarama işlemi, ücretli bir işlemdir. Bu sebeple web siteniz yoksa ve tarama yapılmasını istiyorsanız o zaman, tarama bütçenizin olması gereklidir.

WordPress, Wix, Squarespace ve Shopify gibi platformlar, otomatik bir şekilde site haritalarını oluştururlar. Oluşturulan bu site haritaları, ROOT klasörü içerisinde bulunmaktadır. ROOT klasörü içerisinde site haritalarının olup olmadığını kontrol etmek için, siteadresiniz.com/sitemap.xml adresini, internet tarayıcınız üzerinde arayın.

Site haritanız bu arama sonucu çıkmadıysa eğer, herhangi bir çevrimiçi araç veya Screaming frog SEO spider gibi bir tarayıcı kullanabilirsiniz.

Google Search Console Üzerinde Görülebilen Diğer Hatalar

Google Search Console içerisinde kullanıcıların görmüş oldukları daha pek çok hata türü bulunmaktadır. Bu hatalar, site tarama hataları dışında gerçekleşmektedir ve şu şekildedir:

  • Sunucuya erişilemediğinde verilen; Sunucu Hatası 5xx.
  • Var olmayan bir sayfaya yönlendirildiğinde verilen; Yönlendirme Hatası.
  • Web sayfası bulundu yani 200 kodunu döndürmektedir ancak, üzerinde çok az içerik yer aldığından dolayı Google botuna 404 görüldüğünde; Gönderilen URL Soft 404 gibi görünüyor.
  • Web sayfası site haritasında vardır ancak, Google bota web sayfasını hariç tutmasının bildirildiği noindex yönergesi olduğunda; Gönderilen URL noindex olarak işaretlendi.

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *