Google Hesap Güvenliğinizi Arttırın!

Teknoloji her geçen gün hayatımıza daha fazla girmekte ve bu durum ile birlikte saldırılara karşı güvenlik önlemleri de artmakta.

Google Hesap Güvenliğinizi Arttırın!
Google Hesap Güvenliğinizi Arttırın!

Günümüzde birçok insan Google uygulamalarını aktif bir şekilde kullanmaktadır. Bunların başında Youtube, Gmail ve buna benzer daha birçok uygulama gelmektedir. Bu uygulamaları bir tek hesap üzerinden kontrol edebilmekteyiz. Ancak günümüz teknolojisi ne kadar iyi olursa olsun, aynı zamanda güvenlik anlamında da bir o kadar tehlike altına girmekteyiz. 

Maillerimizin güvenliği, hesaplarımızın kontrolü ve daha buna benzer birçok konu güvenlik açısından sıkıntıya yol açmaktadır. Özellikle bu hesaplar üzerinden para kazananlar bu konuda daha fazla sıkıntı yaşamaktadırlar. Bu noktada hesaplarımın güvenliğini nasıl arttırırım sorusu ortaya çıkmaktadır. Yapılacak birkaç işlem neticesinde hesaplarınızın daha güvenli hale gelmesini sağlayabilirsiniz. 

Daha Güçlü Şifreler

Hesaplarınızı güvence altına almanın ilke ve en temel yollarından bir tanesi güçlü ve karmaşık şifreler girmenizdir. Şifrenizi oluştururken özellikle isim veya ardışık sayılar kullanmamaya özen göstermelisiniz. Büyük ve küçük harf ilave ederek oluşturduğunuz şifrelerinize karakter de eklenerek 10000 kat daha güvenli hale getirebilirsiniz. Karakter konulan şifreler diğer şifrelere göre daha zor çözülmektedir.

Hesap İzinlerinizi Kontrol Edin

Bu işlem adımı ile giriş yaptığınız uygulamaların listesine erişebilirsiniz. İzin verdiğiniz uygulamaların listesini bu kısımdan bulabilir ve yönetebilirsiniz. Başka bir uygulamadan giriş yaptığınız girişlerin izinlerini bu adımdan iptal edebilirsiniz. Örneğin bir oyundan giriş yaptıysanız, bu uygulama tüm verilerinize ulaşabilir.

Adımla Doğrulama İşlemi

Hesabınıza giriş yaparken girdiğiniz şifrenin haricinde sizden ikinci bir şifre girmenizi istemektedir. Bu şifre ile hesabınıza giriş yaptığınızda telefonunuza gelen kod ile devam edebilirsiniz. Bu sayede 3. bir şahıs tarafından giriş yapılmak istenildiğinde haberdar olabilirsiniz. Bu işlemlerin haricinde kullandığınız uygulamaların güncel olduğundan emin olmalısınız. Çünkü güncel olmayan uygulamalar saldırılara daha açık halde bulunmaktadırlar.

Bağlı Cihazların Kontrolü

Hesabınıza hangi cihazlardan giriş yaptığınızı en az haftada 1 kere yapmalısınız. Sizin haricinizde giriş yapılan bir cihaz olduğunu bu adım ile öğrenebilir ve bu sayede o cihazı hemen kaldırabilirsiniz. Böylelikle sizden habersiz giriş yapılan cihazlardan haberiniz olur. Yine bunların yanında hesabınızı kurtarmak için çeşitli bilgiler ekleyebilirsiniz hesabınızın çalınması veya unutulması durumunda bu adımları uygulayarak tekrar kurtarabilirsiniz