Google Drive Nasıl Kullanılır?

Google Drive Nasıl Kullanılır?

Hayatımız için teknolojik dönüşümler ile birlikte yeni ihtiyaçlar oluşmaya başladı. Eski zamanlarda cep telefonları fotoğraf dahi çekemezken, şimdi ise neredeyse fotoğraf makinelerinin yerini alacak konuma geldi. Durum bu boyutta olunca yenilik ve dönüşümlere ister istemez ayak uydurmak zorunda olan bizler açısından oldukça önemli bir konuma geldi. Peki, Google Drive Nasıl Kullanılır? Bunun cevabını yanıtlayalım.

1980’li yıllarda her eve ait bilgisayar dahi bulunmuyorken şimdi ise bilgisayardaki dosyaları nasıl saklayabiliriz telaşına düşmekteyiz. Artış gösteren teknolojik gelişmeler doğrultusunda birbirinden farklı ihtiyaçların oluşması durumunda Google drive bize oldukça fayda sağlamaktadır.

Google Drive Nedir?

Google Drive sizlerin oldukça önemsediği bütün hatıralarınızı ve belgelerinizi güvenli şekilde saklanmasını sağlamaktadır. Google Drive kullanımının avantajı ise her an yanınızda bulunan sanal hard disk varmış gibi hissetmeniz olmak ile birlikte istediğiniz resimlere ise anında ulaşım sağlayabilirsiniz. Depolanmış olan resimler ve belgelerinizi telefon cihazınız içerisinde ya da laptopunuzda saklamanıza ihtiyaç duymazsınız. İhtiyaç halinde bütün bulut depolama özelliklerini sizlere sunmakta olan Google Drive Dünya’da çok sık ve fazla kullanılan bir cloud uygulamalarından birisi olmaktadır.

Google Drive Ne İşe Yarar?

Google Drive’ın size sunduğu çözümler doğrultusunda yüzlerce liralık hard diskler almanıza ihtiyaç duyulmamaktadır. Ayrıca sizlere 15 GB’a kadar ücretsiz şekilde depolama özelliği sunmakta olan Google Drive kullanımı da çok kolaydır. Android telefon cihazlarında yüklü halde gelen Drive eğer telefonunuzun içerisinde bulunmuyorsa anında indirme işlemini başlatmanızda fayda vardır.

Drive’a yüklenen dosyalar internet bağlantınız olsa da olmasa da kolaylıkla ulaşılabilmektedir. Ayrıca yüklediğiniz dosyaları yalnızca bir dokunuş ile drive kullanıcılarıyla rahatlıkla paylaşabilir ve onlarında direkt olarak görüntüleyebilmesine fırsat sağlayabilirsiniz. Peki, Google drive nasıl kullanılır?

Google Drive Nasıl Kullanılır?

Google Drive Nasıl Kullanılır?

Google Drive Nasıl Kullanılır?

Google Drive’ı ister telefonunuzun içerisine ister bilgisayarınıza isterseniz de tabletinize indirebilmeniz mümkündür. Üçünden de aynı hesapla giriş yapmanız halinde depolanmış olan bütün verilere cihazlarınızın hepsinden ulaşabilmektesiniz. Google drive’ın farklı kullanım durumları vardır.

Bunlar;

  • Google Drive ile yedekleme yapmak
  • Google Drive ile dosya paylaşımı yapmak
  • Google Drive’ı çevrimdışı kullanma
  • Google Drive dosya silme işlemi

Bu hususlarda Google Drive kullanımı yapabilmektesiniz. Bu kullanım alanlarını ayrıntılarıyla inceleyelim.

Google Drive Yedekleme

Google Drive ile yedekleme yapabilmeniz için uygulamayı cep telefonu cihazınızdan açmalısınız. Açılan ekranda menüye tıklamalı ve oradan yedeklemeler butonuna basmalısınız. Buradan istediğiniz yedeklemeyi seçerek işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Google Drive Nasıl Dosya Yüklenir?

Ekranda ki + butonuna basıp ardından karşınıza çıkan yükle butonuna basmalısınız. Eğer yüklemek istediğiniz dosya bir klasör ise direkt olarak klasörü de seçebilmektesiniz. Burada istediğiniz dosya veya fotoğrafı seçerek yükleme yapabilirsiniz.

Google Drive’ın dosyalarınızı paylaşma imkânınız bulunmaktadır. Dosyalarınızın paylaşımını yapmak istiyorsanız paylaşmak istediğiniz dosyanın üzerine gelip basılı tutun ve hemen ardından sağ üst kısımda karşınıza çıkan üç noktaya basınız. Daha sonra ekranda görünecek olan paylaş seçeneğine tıklayabilir veya çevrimdışı kullan özelliğini seçerek internetsiz de dosyalara erişim sağlayabilirsiniz.

Google Drive Çevrimdışı Kullanma Nasıl Yapılır?

Uygulamanın içerisinde ana ekrana basılı tutarak en son giriş yaptığınız dosyaları bu sekmede görebilmekte ve bir diğer sekmede paylaşıma giriş sağlayarak da diğer kullanıcılar ile paylaşım sağladığınız dosyaların listesine erişebilmektesiniz.

Google Drive Dosya Silme Nasıl Olur?

Son olarak ise sol kısımda menü içerisinde Google Drive kapasiteniz ne konumda dolu halde ise görebilmekte ve silmiş olduğunuz dosyalarınızı çöp kutusu aracılığı ile geri çağırabilmektesiniz. Unutmamanız gereken bir husus ise Google Drive altyapısının tıpkı bilgisayarınızda bulunan çöp kutusu gibi çalıştığıdır. Sildiğiniz dosyalarınız kesin olarak silinmez ilk önce çöp kutusuna gider sizin daha sonra buradan silme işlemini gerçekleştirmiş

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *