Google Bert Update: Aramaları Hiç Olmadığı Kadar İyi Anlama!

Google resmi bloğu üzerinden 25 Ekim 2019 tarihinde BERT isminde yeni bir güncelleme duyurmuştur. Bu güncelleme, son yılların en büyük güncellemesidir.

Google Bert, 2015 yılında yapılan RankBrain güncellemesinden bu yana Google tarafından gerçekleştirilmiş olan güncellemeler içerisinde en yeni ve en büyük güncellemesidir. Bert’in açılımı, Bidirectional Encoder Representations from Transformers’tır.

Google Bert Update Nedir?

Google Bert Update, Google’ın din anlama yeteneklerini geliştirmeyi amaçlayan temel bir arama algoritması güncellemesi olarak yapılmıştır. Bert algoritma güncellemesiyle doğal dil sorgularında yer alan cümledeki kelimelerin ne anlama geldiğini, bu kelimeler içerisinde neyin daha önemli olduğunu anlamaya odaklanan doğal dil işlemeyle alakalı olarak derin bir öğrenme algoritması olarak karşımıza çıkıyor.

Bert ve NLP’yle alakalı olarak daha fazla teknik detaylara ulaşmak isteyenler, Google tarafından 2018 yılı içerisinde yayınlanmış olan “Open Sourcing BERT: State of the Art Pre training for Natural Language Processing” isimli makaleyi inceleyebilirler.

Bert Update ile ilgili gerekliliklerden söz edilmesi gerekirse:

Google her ne kadar internet kullanıcıları tarafından yapılmış olan arama sorgularına yanıt veren sonuçlar döndürüyor olsa da, aslına bakıldığında kullanıcıların arama yaparken kurmuş oldukları cümleler içerisindeki görmek, bulmak ve ulaşmak istedikleri sonuçları tam olarak anlamakta zorluk çekmektedir. Bu zorluklardan dolayı da, hatalı sonuçlar döndürüyor.

Google kullanıcılarına daha iyi bir deneyim sunmayı amaçlamaktadır. Bu amacın sonucunda da, BERT Update ile birlikte, kullanıcıların yapmış oldukları aramaların bağlamını daha iyi bir şekilde anlamaya odaklanmaktadır.

Google’ın son 5 yıl içerisinde yapmış olduğu güncellemeler içerisindeki en önemli güncelleme olarak belirttiği BERT, şu anda arama sorgularının sadece %10’una etki etmektedir. Yani, her 10 arama sorgusundan sadece 1’i Google BERT Update üzerinden etkilenmektedir. İlerleyen süreçte ise, BERT’in etkilediği coğrafya sayısında ve etkilediği oranda artma olması öngörülmektedir.

Google’ın Twitter üzerinden yapmış olduğu paylaşımlarda, BERT’in dünya çapında 70’den fazla dilde yayıldığı belirtilmiştir. BERT’in yayılmış olduğu diller arasında Türkçede bulunmaktadır. Google tarafından yapılan paylaşımda ilk başta sadece ABD İngilizcesi için Ekim ayında başlatıldığı da belirtildi.

BERT Çalışma Sistemi

NLP yani doğal dil işleme sistemi, bilgisayar sistemlerinin insanların nasıl iletişim kurduklarını anlamasına yardımcı olmak amacıyla oluşturulan bir sistemdir. Google klasik dil işleme modellerinde, arama sorguları yapılırken sorgu cümlesi içerisinde yer alan kelimeleri tek yönlü olarak, sağdan sola veya soldan sağa olacak şekilde okuyor.

Ancak Bert algoritması sayesinde bu durum değişerek, arama okumaları iki yönlü olacak şekilde gerçekleştirilmekte.

Bert algoritması öncesinde Google, arama sorgularındaki kelimeleri kelime bazlı olarak yorumluyordu. BERT sayesinde arama sorgularındaki cümleler artık bir bütün olarak sorgulanabilecek.

Web Sayfalarının Bert Update İçin Optimize Edilmesi

Bert güncellemesi geldiğinden bu yana herkes tarafından sorulan ve yöneltilen soruların hepsi aynıydı.

“Bert için internet sitesi genelinde veya web sayfası özelinde bir optimizasyon işlemi yapılmalı ya da yapılma imkanı var mı?”

Bert güncellemesinin doğası gereği, yapılacak herhangi bir çalışma yoktur. Ancak okunabilirlik, organik arama motoru sıralamalarında BERT Update ile önem kazanır hale gelmiştir.

Bu işlemler için yapılması gerekenler bir hayli kolaydır. Ancak içerik kalitesine çok fazla önem vermeyen siteler için bu değişiklik bir hayli zor olacaktır.

Bert Update optimizasyonu için yapılması gerekenler ise;

  • İçerik ile alakalı stratejinin orijinalliğine, okunabilirliğine ve değerine odaklanılmalı.
  • Hizmet veya ürünlerle alakalı sorular mümkün olduğunda derin ve net bir şekilde yanıtlanmalı.

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *