Google Arama Sonuçlarından İstenmeyen Görseller Nasıl Kaldırılır?

Google’ın görsel arama sayfasında yer alan ve web sitelerinden toplanan görseller içerisinde, hiç beklenmeyen bir anda kendi fotoğrafınızı görebilirsiniz.

Google görseller sayfası üzerinden sayısız çizim, fotoğraf ya da resme kolay bir şekilde ulaşılabilir. Bu durum bazı zamanlar çok büyük bir avantaj, bazı zamanlar ise oldukça büyük bir dezavantaj olmaktadır. 

Google’ın arama sayfası gibi görsel sayfası da web sitelerinden toplanan görselleri göstermektedir. Bu durumda şu anlama gelmektedir, kişilerin görsel araması yaptıklarında hiç beklemedikleri bir anda karşılarına bir fotoğraflarını Google görseller içerisinde görmeleri mümkündür.

İnternet üzerinde bulunan herkesin en kötü kabusu, istemedikleri fotoğraflarının Google görseller içerisinde çıkmasıdır. Kötü bir fotoğraf, sizi kötü bir duruma düşürmesinin yanı sıra, online ortamlardaki itibarınızı da zedeleyebilir.

Google arama sonuçları içerisinde çıkan görsellerde ne yazık ki “Fotoğrafı Kaldır” gibi bir seçenek bulunmamaktadır. Ancak fotoğraflarını kaldırmak isteyen kişilerin yapabilecekleri bazı işlemler sonucunda, fotoğrafların kaldırılması kolaylıkla gerçekleştiriliyor.

Google’ın benimsemiş olduğu politikalar gereğince telif hakkı veya müstehcenlik gibi özel ve yasal durumlar söz konusu olduğunda, içerik kaldırılması mümkün hale geliyor. Bu durumların dışındaki herhangi bir görselin kaldırılabilmesi için, ilgili görselin yer aldığı web sitelerinin sahipleriyle irtibata geçilerek işlem yapılmalıdır.

Google Üzerinden Kendinizi Araştırın

Google görsel sonuçlarında çıkan fotoğraflarınızın kaldırılması için gerekli işlemleri yapmadan önce, bazı araştırmaların yapılmasında fayda bulunmaktadır. Aslında bu tipte araştırmaları belli aralıklarla sürekli yaparak, internet üzerinde kendinizle alakalı sonuçları incelemekte fayda vardır. 

Kendiniz ile alakalı yapacağınız araştırmaları şu şekilde yapabilirsiniz:

  • Google arama sonuçları bölümü içerisinde kendinizi aratın. Google arama sorgusunun yapıldığı bölüme isminizi ve soy isminizi yazarak, çıkan tüm arama sonuçlarına göz atın. Çıkan arama sonuçları içerisinde görsellerin yanı sıra, haberler ve video sonuçlarına da bakmayı unutmayın. Bunu, kaldırmak istediğiniz görselin, bir videoya mı yoksa bir habere mi ait olduğunu bilmeniz açısından yapın.
  • Google görsel araması sonucunda sizin hakkınızda çıkan görsel nerede bulunuyor. Bu görselin nerede göründüğüne kadar arama sonuçlarındaki sıralaması da ayrıca önemlidir. Yani arama sonuçlarında hakkınızda çıkan görsel, ilk sayfalarda mı yoksa 10-20 arası sayfalarda mı çıkıyor.
  • Görsel içeriğin nereden alındığını belirleyin. Tümü şeklinde olacak şekilde arama yaptıktan sonra bu görsel içeriğin nerede yer aldığını öğrenin. Yani görsel içeriğin hangi sosyal medya platformundaki hesabınızda olduğunu belirlemeniz gerekiyor. Sizin kendi hesabınızda mı yoksa arkadaşınızın paylaşmış olduğu bir hesapta mı yer alıyor.
  • Google görsel kaldırma işleminde kendi hakkınızda yapacağınız aramalarda son olarak, görüntü takibi sırasında bu görsel içerikle alakalı olarak meta verilerinde incelenmesi gerekmektedir. Yani görselin alt etiketi nedir, görsel sizin tam adınızla mı eşleştirilmiş gibi görselle alakalı tüm kelimeleri de not etmeyi unutmayın.

Başkasının Sitesinde Yer Alan Görselleri Kaldırma

Google hassas bilgilerin olduğu veya kişinin onayının alınmadan yapılan cinsel içerikli görselleri anında kaldırmaktadır. Bu görseller hangi web sitesinde olursa olsun, Google tarafından kaldırılır. Bu tarz yaşanacak bir durumda internet üzerinden kişiler tarafından istenmeyen görsel içeriklerin kaldırılması, sadece Google tarafından değil, tüm web siteleri tarafından da gerçekleştirilmesi gereken yasal bir işlemdir.

  • Kaldırılmasını istediğiniz görsel içerik Google’ın belirlemiş olduğu “İçerik Kaldırma Politikası” kapsamında yer alıyorsa, Google’a başvurarak, bu görselin kaldırılmasını talep edebilirsiniz.
  • Google’a yasal gerekçeler bildirilerek kaldırma talebinde bulunabilir. Google gerekli incelemeleri yaparak, son kararı verir ve sizi bu durum hakkında bilgilendirir.

Google görsel arama sonuçları üzerinde çıkan ve bulunmasını istemediğiniz görsel içerikleri, bu yöntemleri uygulayarak kaldırabilirsiniz.

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *