Erişim Engeli Bulunan Sitelere Nasıl Girilir?

Erişim engeli bulunan sitelere giriş yapmak isteyen internet kullanıcıların başvurabileceği ve sorun yaşamadan sitelere bağlanabileceği yöntemler mevcuttur.

Çağımızın getirdiği imkan ve yeniliklerin başında hiç kuşkusuz internet geliyor. İnsan doğası gereği özgür olmak ve düşüncelerini fikirlerini açık bir şekilde beyan etmek ister. Günümüzde internet sayesinde insanlar diledikleri gibi fikir ve düşüncelerini paylaşabilir ve başka yeni fikirler edinebilir. Ancak yine de bazı durumlar altında yasaklanan ve erişim engeli bulunan siteler olabilir. Yasaklı sitelere giriş yapmak için kullanılan birçok farklı yol vardır. Bu makalede Dns değiştirme yöntemini kullanacağız.

Dns Değiştirme Yöntemi

Erişim engelli sitelere giriş için internet kullanıcıları tarafından sıklıkla başvurulan yöntemlerin başında gelir. Dns sunucusu bir yönlendirme aracıdır. Giriş yapmak istediğiniz sitelere statik IP adresinden değil Dns sunucusunun sağladığı ağ üzerinden bağlanırsınız.

Dns sunucuları kullanıcılara internet ortamında gezinirken gerek duydukları ağı sağlarlar. Siteler arasında gezinirken sitelere giriş yapmanız için cihazınız ve site sunucusu arasında köprü görevi görürler. İnternet ortamında bulunan sitelere giriş yaparken kendinize ait IP adresine bağlı ağ yerine Dns sunucusunun ağı vasıtasıyla bağlanırsınız.

Dns ayarlarını değiştirme işlemi sırasıyla;

→Ekranın sağ alt kısmındaki ağ simgesine tıklayıp “ağ ve internet ayarları” seçeneğine dokunun

→Karşınıza çıkan ekranda “bağdaştırıcı seçeneklerini değiştir” seçeneğine tıklayın

 →Açılan sayfada ağ bağlantıları altında aktif ağınızı bulun ve sağ tıkla özellikle sekmesini açın

→İnternet protokolü sürüm 4 seçeneğinde özellikler bölümüne gelin

→Aşağıdaki IP adreslerini kullan kutucuğunu işaretleyin 

→Bağlanmak istediğiniz adın kodunu girin ve kaydedin.

Vpn Sunucuları 

Erişim engeli bulunan internet sitelerine giriş yollarından bir diğeri de vpn kullanmaktır. Vpn size kendi sunucuları üzerinden hizmet vererek zahmetsiz bir biçimde sitelere bağlanmanızı sağlar. Bu sayede sitelere erişiminiz esnasında aktiviteleriniz dışardan herhangi bir şekilde izlenemez ve takip edilemez. Şifreleriniz ve internet ortamında gezinirken bıraktığınız sanal ayak izinizi kaybederek sizlerin güvenli bir şekilde internet ortamında gezinmenizi sağlar. Vpn hizmetlerine hem mobil cihazınızdan hem masaüstü bilgisayarınızdan ücretli ya da ücretsiz şekilde ulaşabilirsiniz.

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *