En İyi Wi-Fi Ayarı Nasıl Yapılır?

Günümüzde internete olan ihtiyaç ve erişimin oldukça önemli olduğu hemen hemen hepimizce kabul edilmektedir. Peki yüksek performansta bir internet kullanımı için ne yapılmalıdır?

Wİ-Fİ Kullanımı

Geçmiş ile kıyasladığımızda hem internet kullanımının hem de internete olan gereksinimin artığını görmekteyiz, hal böyle olunca internet sağlayıcıları cihazların birbirine bağlanmasını sağlayan bir kablosuz bağlantı alanı olan Wİ-Fİ’yi geliştirdiler. Wİ-Fİ, yüksek standartları beraberinde getirdi. Elbette en iyi Wİ-Fİ ayarını yaparak internet hızını optimize etmek mümkündür. 

 

En İyi Wİ-Fİ Ayarı

En iyi Wİ-Fİ ayarını gerçekleştirmek için öncelikle modemin altında yer alan IP bölümünü tarayıcınıza yazın. Ardından kullanıcı adı ve şifre bölümünün karşınıza çıktığını göreceksiniz. Bu kısmı da tamamladıktan sonra Wİ-Fİ seçeneğine tıklamanız gerekmektedir. Sonrasında ise sistem sizden bir Wİ–Fİ adı belirlemenizi isteyecektir. Wİ-Fİ adını belirledikten sonra “SSID gizle” pasif halde bırakmalısınız. Sonraki aşama olan kablosuz modu seçme durumu, tamamen elinizde bulunan cihazın ne kadar yeni olduğuyla ilgilidir. Şayet kablosuz bağlantı kuracağınız mevcut cihazınız yeni bir modelse kablosuz modunu ‘’N only’’ olarak seçmeniz gerekecektir. Ancak eski bir cihaz kullanıcısıysanız o halde ‘’b/g/n ‘’ modunu seçmeniz gerekir.

Tüm bu işlemlerin ardından sıra kanal seçimine gelmektedir. Buradaki amaç, hem boş olan hem de en verim alabileceğiniz kanalı seçmektir. Android bir cihaz için kurulum yapılıyorsa Wi-fi Analyzer indirilerek çevredeki ağların hangi kanalları kullandığı öğrenilir ve buna göre boşta olan kanal seçilir. Windows içinse WifiInfoView programını kullanmalısınız.  Şayet en iyi Wİ-Fİ ayarını Mac için yapacak olursanız alt tuşuna basarak Wİ-Fİ simgesine tıkladığınızda karşınıza çıkan ekrandaki “kablosuz ağ tanıları” kısmını açmanız ve bu kısımda karşınıza çıkan pencere ve daha sonra tara kısmını seçerek görüntüleyebilirsiniz. Son olarak, kimlik doğrulama yönetiminden WPA2‘yi ve WPA şifrelemesinden AES‘i seçtiğinizde en iyi Wİ-Fİ ayarını yapmış olacaksınız. 

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *