En İyi Ücretsiz Site Hız Testi Araçları

Düşük web sitesi hızı, sayfanın açılmasını beklerken geçen süreyi uzatır ve kullanıcı deneyimini düşürür.

En İyi Ücretsiz Site Hız Testi Araçları
En İyi Ücretsiz Site Hız Testi Araçları

Bu durum devamlı tekrarlanırsa ziyaretçileri sıkar. Hatta ciddi kullanıcı kaybı yaşanmasına neden olur. Potansiyel müşterilerin web sitesinde daha uzun süre kalması ve vakit geçirmesi herkesin arzuladığı bir durumdur. Bunu sağlamak istiyorsanız web site hızına daha fazla önem vermeniz gerekmektedir. Web site açılış hızının yüksek olması, kullanıcı deneyimini arttırarak, internet sitenizin rakiplerinizle rekabet içinde kalmasını sağlayacaktır.

Web Siteleri Hız Ölçümü

Web sitesi hızını ölçmek için kullanabileceğiniz çok sayıda ücretsiz hizmet veren araç vardır. Bu araçlar uygulama hızını ölçmek içinde kullanılabilir.

Web site hızını ölçmek için kullanılan çok sayıda araçlar bulunmaktadır. Çeşitli parametreler değerlendirilerek sayfa hızını belirlenmektedir. Web site ya da uygulama hızını ölçmeyi sağlayan bu araçlar sıklıkla kullanılmaktadır.

En İyi Site Hız Testi Araçları

GTmetrix

WebPagetest

Google PageSpeed Insights

YSlow

Pingdom

Site Speed (Google Analytics)

Google Test My Site

GiftOfSpeed

Uptrends

BatchSpeed

KeyCDN Website Speed Test

Dotcom-Monitor

Dareboost

Geek Flare

New Relic

LoadImpact

Web Page Analyzer

Image Analysis Tool (Cloudinary)

Monitis

Chrome DevTools

Sayfa Hızının Önemi Nedir?

Bir ziyaretçi olarak, çok ağır bir şekilde yüklenen bir internet sitesi ile karşılaşırsanız muhtemelen bir süre sonra o siteyi kapatırsınız. İstatistikler göz önünde bulundurulduğunda ziyaretçilerin büyük bir çoğunluğunun siteyi kapatmadan önce beklediği süre 3 saniyeyi geçmemektedir. Bu sebepten dolayı, internet sayfası hızı çok önemlidir.

Bu tarz sıkıntılar yaşamamak için arama motorları tarafından sonuçlar oldukça kısa süreler içerisinde toplanma zorundadır. Bu sürenin uzaması halinde sayfanız yüklenmeyebilir ve bu durum arama sonuçlarında arama motorlarının sayfanızı düşük sıralarda sıralamasına neden olur.  Ayrıca bu durumu web sitenizin trafiğini de olumsuz yönde etkileyecektir.  Yavaş yükleme yüzünden potansiyel ziyaretçinin çoğunluk kısmı kaybedilebilir. Bu olumsuz durumlar ile karşı karşıya kalmamak ve olumsuz bir şekilde etkilenmemek için, en iyi internet sitesi hız testi araçlarından birini kullanarak belli aralıklar ile sitenizin bakımlarını ve kontrollerini yapmanız sizin yararınıza olacaktır.