Derin Linkleme (Deep Linking) Nedir?

Derin linklerin en basit tanımını yapacak olursak, derin link nedir ve neler derin linkleri daha iyi nasıl yaparım Gibi soruların cevabını bu makalemizde bulabilirsiniz.

Bir derin link sizi içeriğe  ulaştıran linktir. çok sayıda web linki  Aslında derin link özelliği taşımaktadır. derin linktir. Bu duruma çok basit bir örnek vermek gerekirse “https://www.xyz.Com/” standart bir link olup; “https://www.xyz.Com/link-olusturma-nedir/” ise bir derin link için bir örnektir. Çünkü bu link sizi doğrudan içeriğe götürmektedir. Derin linkler basit linklerin bir parçasıdır.

Derin Link Nedir? 

Basit bir şekilde Ifade etmek gerekirse mobil derin linkler kullanıcıların uygulamalar içerisinde yer alan içerikleri daha kolay ve basit bir şekilde paylaşmalarını sağlar. Bir uygulama içerisinde beğendiğiniz bir içeriği  herhangi biriyle paylaşmak  istediğimizde bunu gerçekleştirmek için bir derin link kullanmamız gerekir. Derin link yani Deep Link olmadan içeriğe erişmek isterseniz; önce uygulamayı bulmanız, ardından da uygulamanın ana sayfasına ulaşarak  daha sonra bahsetmiş olduğunuz ve paylaşmak istediğiniz içeriği  bulmanız gerekecektir. 

Peki Bu Durumda Nasıl Bir Çözüm Bulmalı?

İnternette bulunan bilgilerin birçoğu herkese açıktır Fakat bunun Tam aksine uygulamalarda yer alan içerikler için aynı şey söz konusu değildir. Normal linklerin uygulamalarda  çalışmaları söz konusu değildir. Çünkü bunun olabilmesi için uygulamaların bir cihaza indirilmesi gerekmektedir. Bunun sebebi her içeriğin uygulamaya özgü  olmalıdır.

Derin Linkler

Erişim sıkıntısı  yaşanması yüzünden  uygulama içerisinde yer alan bir öğeyi paylaşmak oldukça büyük bir sorundur. Bu durum kullanıcı birikimini düşürerek, işletmenin ölçümlerine zarar vermektedir. Özellikle küçük çaplı geliştiriciler bu durumdan olumsuz etkilenerek müşterilerle bağlantılarında sorun yaşarlar. Böyle bir durum yaşanması halinde diğer firmalar ile rekabet etmek zora gireceğinden büyük firmalar sürekli olarak pazarı ellerinde tutarlar. 

Derin Linkler Bu Konu Da Size Nasıl Yardımcı Olur?

Derin linkleme kullanarak mobil uygulama içerisinde bulunan linkller ile alakalı linkler  oluşturmanız mümkün  olabilecektir.  Oluşturmuş olduğunuz bu linkler web ortamında  kolay ve pratik bir şekilde paylaşılabilir. Geliştiriciler tarafından bu sayede  kullanıcıları çok daha iyi  koşullarda bilgi birikimi sunulabilir. Bu sayede kullanıcılar  fazla zahmet etmeden ve zorlanmadan ilgi çekici içerikleri kolayca keşfedebilirler.

Derin Linkler Nasıl Çalışır?

Derin linklerde  herhangi bir standart  bulunmamaktadır. Ama derin linkler özelliklerine göre kendi içerisinde Geleneksel derin linkler, gecikmeli derin linkler ve bağlamsal derin linkler olarak üç farklı başlığa ayrılmaktadır.

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *