Covid-19’un Dijitale Etkileri

Hayatımızın her alanında olumsuz etkiler ve değişimler bırakan coronavirüs internet alışkanlıklarımızda da değişimlere neden oldu.

Son yüzyılda insanoğlunun yaşadığı en bulaşıcı ve ölümcül salgın hastalık olan coronavirüs hayatımızın her alanında değişikliklere neden oldu. Bunların başında uzun süre evde kalma gelmekte. Ancak bunun yanında hayatımızın her alanına giren teknoloji bu anlamda en çok değişme giren kategorilerin başında gelmektedir. Teknoloji ile işlerini yürüten firmaların büyük bir çoğunluğu evde çalışma hayatına geçerken, günlük internet kullanımı alışkanlıkları da alışkanlıkların dışına çıkmaya başladı. Özellikle çalışma hayatının vazgeçilmezi olan birçok konu değişimlere uğradı. Bunların bazıları şunlardır.

 • Evde çalışma hayatı geldi.
 • Görüntülü görüşmeler fazlalaştı.
 • Sosyal medya üzerinden konser ve benzeri etkinlikle yapılmaya başlandı.
 • Fiziksel olarak yapılan toplantılar, yerini online ve evden toplantılara bıraktı.
 • Evden çıkmayan kişiler için birçok şirket kapıya sipariş getiremeye başladı. Örneğin marketler bu konuda başı çektiler.
 • Birçok televizyon platformu kendini yenileyerek, vizyona yeni girmiş veya vizyondan yeni çıkmış film ve benzeri yapımı kendi platformlarına aldılar. 

Bunlar ve daha fazlaları bu süreçte hayatımıza giren değişimlerdir. Bu süreç devam ettikçe şirketler kendilerini bu yönde geliştirmeye ve ayakta kalmak için günün şartlarına göre değişimlere ihtiyaç duymaktadırlar.

Web Aramalarında Değişimler

Günlük hayatta yaşanan köklü değişimler web sitelerinde yaşanan trafikte de ciddi değişimlere neden oldu. Daha önceleri ihtiyaç duyulmayan birçok konu bu süreçte ilk sıralara çıktı. Her gün binlerce kez tıklanan sayfalar daha az girilir duruma geldi.

Özellikle toplu aktivitelerin yapıldığı konuları bünyesinde barındıran siteler ve markalar ciddi trafik ve müşteri kaybettiler.

 • Finans 
 • Turizm
 • Giyim
 • Sinema
 • Tiyatro

Bu alanda en çok aranan ancak trafik kaybeden aramalardan oldular. Bu nedenle markalar varlıklarını sürdürebilmek için strateji geliştirmek ve trafiklerini yeniden arttırmaya yönelik adımlar atmak zorunda kaldılar. Web araması sırasında yeniden üst sıraya çıkmaya çalıştılar. Kısacası SEO arama sonuçları değişti.

Giyim sektöründen çalışan firmalar, evde yapılacak aktiviteler için içerikler hazırlarken, market ve benzeri ürünleri bulunan siteler evde yemek tarifleri gibi konulara daha fazla önem verdiler.

Belirli Aramalar Arttı

Salgında en sık yapılan arama maddeleri ise hastalık ve belirtileri hakkında yapılan aramalar oldu. Hastalık belirtilerinin neler olduğunu merak eden kişiler acaba bende var mıdır diye aramalarını sıklaştırdı.

 • Solunum sıkıntısı
 • Burun akıntısı
 • Corona ilacı
 • Covid-19 belirtileri

Bu ve buna benzer aramalar ile birlikte tedbirler ile ilgili konular da aramalarda fazlaca yer buldu. Bu nedenle markaların büyük bir çoğunluğu bu yönde kendileri geliştirme yoluna gittiler. Kendi ürünlerini virüse ve salgına uygun hale getirerek pazarlama yöntemi ile ayakta kalmaya çalıştılar.

Milli Bayramlarda Kutlamalar

Markaların büyük bir çoğunluğu bu süreçte yaşanan özel günler için özel kampanyalar hazırlamak ve insanların evde kaldıkları sürede markalarını unutturmamak için etkinlikler düzenlediler. Kendi uygulamalarında spor aktivitelere ve buna benzer durumlar ile kendilerini unutturmamaya çalıştılar.

SEO Açısından Pandemi

SEO pandemi süreci de çeşitli değişimlere yol açtı. Arama motorlarında yapılan aramaların popülerliğine göre değişen arama listelerine göre siteler kendi içeriklerini düzenlemek durumunda kaldılar. Örneğin virüs yazıldığında pandemi öncesinde gelen önermeler farklı iken pandemi sürecinden sonra çok daha farklı önermeler gelmeye başladı. Kullanıcıların yaptıkları aramalara göre değişen önermelere uygun olarak SEO dilini geliştirmeye giden markaların bu noktada bir adım daha öne geçtiklerini gözlemledik.

Rakiplerinden daha farklı hamleler yapan firmalar, insanların evde kalmasını özendirici yayınlar yaparak, doğru bilgi almalarını sağlayarak hareket etmeye devam etmelidirler. Özellikle krizi fırsata çevirme noktasında iyi ve güvenilir bir marka oluşturmak en önemli konuların başında gelmektedir.

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *