CDMA ve GSM Farkları Nelerdir?

CDMA ve GSM Farkları Nelerdir?

GSM ve CDMA, cep telefonlarında bulunan iki temel teknolojidir. CDMA, dünyada yalnızca Amerika Birleşik Devletleri tarafından kullanılır. Diğer ülkeler ise, GSM teknolojisidir. Telefonlarda kullanılan iki ayrı teknoloji cdma ve gsm farkları nelerdir? Alt başlıklar aracılığı ile öğrenilebilir.

CDMA ve GSM Arasındaki Temek Farklar

CDMA ve GSM teknolojileri arasında belirgin bazı farklar vardır. Bu farklar sırasıyla şöyledir;

  • Teknoloji farkı,
  • Güvenlik farkı,
  • SIM kart farkı,
  • Esneklik kullanım farkı,
  • Spektrum frekans farkı,

Her iki teknoloji de farklı sistemler ile çalışır. GSM, mobil iletişim için küresel iletişim kaynağı iken, CDMA kod bölmeli çoklu erişim kaynağıdır.

CDMA ve GSM Teknoloji Farkı

CDMA teknolojisi, bant genişliğinin en iyi şekilde kullanılmasını sağlayan yayılmış spektrum teknolojisine dayanır. Bu sistem, kullanıcıların tüm frekans spektrumunda sürekli geçiş yapabilmesine izin verir.

GSM teknolojisi, taşıyıcı olarak adlandırılmış, sıkıştırıl bir aralıkta çalışmaktadır. Taşıyıcı, fazla sayıda aralığa bölünür ve aramalarda kullanıcılara farklı zaman aralıkları atanır. Bu durum görüşme bitince sonlandırılır. Kısacası, bir arama bitmeden kullanıcı başka bir arama bağlantısı yapamaz. GSM’de kullanıcı ve hücre ayrımı için FDMA ve TDMA kullanılır.

CDMA ve GSM Güvenlik Farkı

CDMA’da şifreleme dahili olduğundan dolayı, güvenlik daha üst seviyededir. Her kullanıcıya benzeri olmayan bir kod verilir. Her iki kullanıcı arasındaki görüşmeler kodlanır. Bu durum CDMA kullanıcıları için ekstra bir güvenlik sağlar.

GSM sinyalleri ile karşılaştırıldığında, CDMA izlenemez. GSM teknolojisi içinse, izlenme durumu daha olasıdır.

CDMA ve GSM Sim Kart Farkı

Sim kartlar, GSM telefonlar için gereklidir. Kişiye ait olan bu kart ilgili operatöre özeldir ve karta kaydedilen verilen korunarak başka bir telefona aktarılabilir.

CDMA teknolojisinde sim kart yoktur. Bu teknoloji elektronik seri numaralarına (ESN) dayanır. Telefonun aramalara etkinleştirilmesi için kullanıcı, kendi operatörünü arayarak iletişime geçer. Ya da bunu çevrimiçi sistemler üzerinden de halledebilir. Cihaz değişikliği yapılacağı zaman, operatör tekrar aranmalı veya çevrimiçi değişim talebi tekrar yapılmalıdır. Her cihaz değişikliğinde bu durum yenilenmelidir.

CDMA ve GSM Farkları Nelerdir?

CDMA ve GSM Farkları Nelerdir?

CDMA ve GSM Esneklik Kullanım Farkı

GSM kullanım esnekliği, CDMA kullanımından daha fazladır. GSM teknolojisinde sahip olunan sim kart sayesinde, bilgiler başka bir telefona aktarılabilir. CDMA teknolojisinde ise, ESN veri tabanından dolayı, CDMA tabanlı cep telefonu bozulduğunda yeni bir telefonun satın alınması gerekir. GSM telefonlarda ise herhangi bir telefona sim kart takılarak geçiş sağlanabilir.

CDMA ve GSM Spektrum Frekans Farkı

CDMA teknolojisi, 800 MHz – 1900 MHz frekans spektrumunda çalışmaktadır. GSM teknolojisi ise; 900 MHz – 1800 MHz frekans spektrumu ile çalışır. GSM tabanlı telefonları, elektromanyetik dalgaları sürekli üretir. Bu sebeple GSM teknolojisinde manyetik alana maruz kalma riski yüksektir. GSM telefonlar tarafından sürekli olarak üretilen bu elektromanyetik dalgalardan korunma yöntemlerine dikkat edilmelidir. Radyasyon insan sağlığı için oldukça tehlikelidir ve mutlaka korunulmalıdır. CDMA tabanlı cihazlar ise; bu elektromanyetik dalgaları üretmez. GSM ve CDMA teknolojileri kıyaslandığında, GSM teknolojisinin 28 kat daha fazla elektromanyetik dalga ürettiği saptanmıştır. GSM teknolojisi, CDMA teknolojisine göre biyolojik açıdan daha reaktiftir.

Dünyada GSM ve CDMA Kullanımı

GSM teknolojisinin CDMA teknolojisine göre daha zarar olması, GSM kullanımını azalmamıştır. GSM tüm dünya ülkeleri tarafından tercih edilen bir sistemdir. CDMA, Amerika Birleşik Devletleri’nin tümünde, Kanada’nın belirli bölgelerinde ve Japonya’nın küçük bir kesiminde kullanılır. Her iki teknolojide de, 4G ve 5G gibi teknolojiler desteklenir. GSM tabanlı sistemler, 4G ve 5G gibi teknolojilerde, CDMA tabanlı sistemlere göre çok daha hızlı olabilmektedir.

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *