Botnet Nedir Nasıl Oluşturulur ve Kullanılır

Botnet nedir? Botnet Nasıl Çalışır? Sanal alemde yapılan kötü niyetli çalışmaları anlatan ifadelerden biri de botnet’dir.

Botnet saldırı programı, bilgisayarlardaki virüsleri dağıtır ve Gülsüm bulaşmış olduğu bilgisayarlara bazı talimatlar vererek zarar görmelerini sağlar. Botnet, virüs bulaşan cihazlarda uzaktan yönetilebilen bir ağ oluşturmaktadır.  buna Örnek vermek gerekirse; en bilinen ve her bilgisayar kullanıcısı tarafından Bilmem Truva atı ev popüler Botnet virüsüdür.  

Botnet Nasıl Çalışır?

Bilişim suçları kapsamına giren ve  online suç dünyası kavramları arasında yer alan botnet, nasıl çalışır dendiğinde, bu durum ortaya dijital suçluların ne kadar güçlü olduğunu çıkarmaktadır. Botnet saldırısı yapan kişiler, bilgisayarı sızarak zarar vermenin dışında aynı zamanda parolalara kadar kayıt yapmaktadır. kullanıcı bu zararlı yazılımları farkında olmadan yükleyerek bu kötü niyetli yazılımların daha yaygın hale gelmesine istemeden de olsa katkıda bulunmaktadır.

Bu kötü niyetli yazılımların yüklenmesi ile birlikte, bu yazılımları çalıştırmaya yarayan pek çok taktik bulunmaktadır. Kullanılan yazılımların güncelleştirilmesi, mail ile gönderilen ekler,  dikkat çeken videolar ile link paylaşmak gibi pek çok yöntem bu taktikler arasında yer almaktadır.  Bu gibi taksitler sayesinde siz de farkında olmadan kendi bilgisayarınız ile birlikte başka kişilerin bilgisayarlarında enfekte hale getirmiş olursunuz. Böyle bir durumda geniş çaplı ve büyük sorunlar yaşanabilir.

Botnet’ten Nasıl Korunulur?

Botnet’ten nasıl korunulur sorusuna şu an için  yanıt bulmak ve %100 çözüm bulmak mümkün değildir. Güncel bir antivirüs programı kullansanız bile tehlikelerden tamamen uzakta olacağınıza dair bir garanti bulunmamaktadır. Bu yüzden Botnet saldırılarından nasıl korunulur sorusunu tam olarak cevaplayacak bir çözüm yolu bulunmamaktadır.

Botnet nedir derseniz; virüslü bilgisayar ağı anlamına gelmektedir ve  korsanlar tarafından Botnet saldırıları ile ele geçirilen tüm bilgisayarlara aynı anda aynı talimatlar verilerek bilgisayarların bu talimatları uygulaması sağlanabilir. Bu saldırılar bireyler ve işletmeler için önemli bir tehdit olduğu gibi aynı zamanda hükümetler içinde oldukça önemli bir tehdit olmaktadır. Bu yüzden Botnet saldırıları oldukça hassas bir konu olup, her zaman maksimum seviyede dikkat edilmesi gerekmektedir.

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *